ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

بهزاد نبوی:‌ همراهی‌نکردن اصلاح‌طلبان با اعتراضات دی «بسیار عاقلانه»‌ بود

به گفته نبوی،‌ منتقدان اصلاحات در اعتراضات سراسری این گروه‌ها بودند:‌ «تندروهای داخلی»؛‌ بخش رادیکال‌ اصلاح‌طلبان داخلی که او آنها را «براندازان در هدف و اصلاح‌طلبان در روش»‌ خواند؛ و «ضدانقلاب و براندازان خارج‌نشین».

بهزاد نبوی،‌ از اعضای ارشد سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی و یکی از چهره‌های اصلاح‌طلبان داخل ایران می‌گوید عدم حمایت اصلاح‌طلبان از اعتراضات دی‌ماه «عاقلانه» بود.

بزرگ‌ کنید
بهزاد نبوی می‌گویند شمار معترضان دی‌ماه زیاد نبود

بهزاد نبوی شنبه ۱۹ اسفند در گفت‌و‌گو با روزنامه اعتماد به بررسی جریان اصلاح‌طلبی و آینده آن پرداخت و از لزوم «گفت‌و‌گوی ملی»‌ برای تبیین منافع ملی و حل مشکلات ایران سخن گفت.

او که اعتراضات ماه‌های اخیر به ویژه اعتراضات سراسری دی را عاملی برای «به فکر واداشتن» همه طیف‌های سیاسی خواند،‌ به دفاع از «میانه‌روی و اعتدال» برخاست و گفت:‌

حل مشكلات موجود بسيار بااهميت‌تر از منافع گروهي و جناحي است. اگر همه ميانه‌روها و اعتدالگرايان اعم از اصولگرا، مستقل و اصلاح‌طلب بايد مشكلات را مطرح كرده و ايجاد آنها را ناشي از عملكرد طيف‌هاي ديگر ندانند كه خود اين موضوع موجب اختلاف جديد نشود. به عنوان مثال مشكلات را ناشي از عملكرد دولت يا قوه قضاييه يا شوراي نگهبان يا فلان نهاد ندانند، بلكه تلاش كنند همه طيف‌ها وجود مشكلات را قبول كرده و برای راه‌حل‌ها به نتيجه مشترک برسند.

او گفت تکرار اعتراضاتی همچون دی «قطعاً‌ به نفع کشور و ملت نیست». به گفته این زندانی سیاسی سابق،‌ به همین دلیل نیز «اصلاح‌طلبان و ده‌ها میلیون مردم معترض به وضع موجود با معترضان همدردی کردند،‌ اما همراهی نکردند.»

او «عدم همراهی» اصلاح‌طلبان با اعتراضات را «بسیار عاقلانه» توصیف کردند.

اعتراضات سراسری دی ۹۶ از روز هفتم دی‌‌ماه در مشهد آغاز شد و به دست‌کم ۷۲ شهر کوچک و بزرگ ایران گسترش پیدا کرد. در این اعتراضات دست‎کم ۲۷ نفر کشته شدند. شمار کل بازداشت‌شدگان اعتراضات سراسری اخیر ۴۹۷۲ نفر بود که از کل این افراد ۴۵۳۴ نفر آزاد شده‌اند و ۴۳۸ نفر همچنان در بازداشت هستند. افزون بر این ۵۵ نفر نیز در بازداشت وزارت اطلاعات هستند.

بهزاد نبوی انتقادها از عملکرد اصلاح‌طلبان در ناآرامی‌های اخیر را به سه گروه منتسب کرد:‌ محافظه‌کاران «تندروهای داخلی» که به باور او در حال بهره‌برداری از اعتراضات بودند؛‌ بخش رادیکال‌ اصلاح‌طلبان داخلی که نبوی آنها را «براندازان در هدف و اصلاح‌طلبان در روش»‌ خواند؛ و «ضدانقلاب و براندازان خارج‌نشین».

عضو ارشد سازمان مجاهدین انقلاب در حالی به چنین تفسیری دست می‌زند که یکی از شعارهای معترضان دی این بود:‌ «اصلاح‌طلب،‌ اصول‌گرا / دیگه تمومه ماجرا».

نبوی اما در گفتگو با اعتماد شمار معترضان را ناچیز جلوه داد و گفت:

آمارهای رسمی می‌گويند كه در ٨٠ شهرستان معترضين اعتراض كرده‌اند، جمع كل جمعيت در اين ٦٠ الي ٨٠ شهرستان ١١٠ الي ١١٥ هزار نفر بوده است. البته ممكن است كه اين اعداد كمی جابه‌جا شده باشند. مثلا پانصد هزار نفر باشند، اما كسي مدعي نيست كه تعداد آنها چند ده ميليون نفر بوده... با توجه به اين توضيحات نمی‌توان ريزش در بدنه اصلاحات را خيلی جدي تلقي كرد.

بهزاد نبوی پس از اعتراضات مردمی به نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۳۸۸ به زندان افتاد. او شش سال در زندان ماند و تن به اعتراف اجباری تلویزیونی نداد. هرچند اکنون درباره آن زمان نیز به روزنامه اعتماد گفته است که راهپیمایی سکوت ۲۵ خرداد نه به خواسته اصلاح‌طلبان،‌ که به صورت خودجوش رخ داد.

او از مسالمت‌آمیز نماندن اعتراضات ۱۳۸۸ نیز انتقاد کرد.

در همین زمینه

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

 • کارو

  اصلاحات مرده است زنده باد انقلاب.

 • farhang hafez

  به همان دلیل که اصولگرایان با اعتراضات دی ماه همراهی نکردند، اصلاح طلبان نیز همراهی نکردند. دوگانه سازی های تقلبی نظام مقدس برای اموری مانند انتخابات مضحک و نمایشی جمهوری اسلامی است، نه انقلاب مردمی!. حال با حقه بازی همیشگی تان به تحلیلِ درستیِ! این عدم همراهی پرداخته اید؟!. خودتان را مسخره کرده اید؟!.

 • کاظم

  اقای نبوی اصلاطلبان در واقعیت جانیان اوایل انقلاب هستند ـ

 • صلاح

  آقای بهزاد نبوی و همپالگی های به اصطلاح اصلاحطلب، شما مدتهای مدیدی است که در کنار رفقای قدیمی تان (اصولگرایان) به زباله دان فکری مردم ایران سقوط کرده اید. جنایت و خیانتهای شما کم از اصولگرایان نیست و چه بسا سنگین تر و کثیفتر است. دهانتان را اگر ببندید شاید برایتان بهتر باشد که تعفن سخنانتان و نظامی که از آن حمایت می کنید دنیایی را به تهوع آورده.

 • ایرانی

  آقای بهزاد نبوی,سابقه شما بر بسیاری از ایرانیان روشن است. شما در مقام سخنگوی دولت بار ها و بارها دروغ گفتید. شما در مقام وزارت صنایع مسؤل خریدن کارخانه هائی از خارج بودید که به دلیل خطر برای محیط زیست از رده خارج شده بودند. شاید نسل جوان این ها را ندانند, ولی من و امثال من که آن روزها را به یاد داریم از سوابق سوء شما آگاهیم . شما و همپالکی هایتان یک بار ایرانیان را به چاه استبداد سیاه مذهب انداختید . لطفأ به خودتان بیائید و دست از ریا و فریبکاری بردارید. من سکوت را برای شما بهتر میدانم.

 • به بهزاد نبوی

  بهزاد نبوی فرموددید : چاره‌ای جز راه‌حل‌های اصلاح‌طلبانه وجود ندارد! بله برای تو و امثال تو اینطور است و چون تو راه حلی غیر از این نداری ما راه حل سوم را بر تو امثال تو تحمیل خواهیم کرد! راه سوم رفراندوم است بعد از فروپاشیدنتان با دستها ما مردان و زنان و حتا کودکان. ای مردم ایران اینان برای شب و روز چهارشنبه سوری عزا گرفته اند. دفنشان کنیم. روزی میلیونها دلار و میلیونها یورو و میلیونها پوند و... از میهنمان را به حسابهای شخصیشان می ریزند. آقا زاده هاشان در لندن و پاریس و نیویورک و استامبول و دوبی و آنتالیا در حال کیف و خشگذرانیند و بچه های ما و جوانانمان در صف بیکاران و فقیران دارند تریاک می کشند و هر روز بر خیل معتادان افزوده می شود چرا که راه دیگری برای تحمل اینهمه تبعیض باقی نمانده است. ما مرذدم یا قیام می کنیم و ایران را و بهتر است با مراجعه ی به تاریخ چند هزار ساله از این بیشرفان پس می گیریم و یا همگی در مرگی دسته جمعی می میریم.

 • بهجا از کرج۲

  نه خیر آقای بهزاد نبوی جنبش سبز و اصلاحطلبی مرده است و به خاک هم سپرده شده! زنده باد انقلاب! البته که شماها نمیتوانید طرفدار انقلاب باشید، چرا که اولا همتان دستتان در جیب پول نفت مردم ایران است و همتان در قتلها و کشتارها و ازاله بکارتها و شکنجه ها دست داشتید و چیزی را برای پنهان کردن دارید و در ثانی دیگر پیر و فرسوده اید. شما فسیل شده گانید. و اما من از شما آقای بهزاد نبوی یک پرسش دارم: شما برای کدام دستاورد، برای کدام کیفیت، برای کدام ارزش می خواهید از این حکومت اسلامی د فاع می کنید، برای کدام زیبایی در فکر این نظام هستید و می خواهید آنرا نجات دهید؟؟؟؟!!! کسی هست که پاسخی داشته باشد؟ شما حخیثیت و شرف منلت صبور ما را برای همیشه لکه دار کرده اید. شماها همگیتان بیمارالن خونخواری هستید که همچون ضحاک ماردوش فقط خون و شکنجه و سرکوب اعصابتان رال راحت می کند. اما ما زنان و مردان ایران شماها را به زیر خواهیم کشید. خواهید دید. به زودی زود!

 • بهجا از کرج۱

  آقای بهزاد نبوی بنده هفته ی گذشته از انگلیس به تهران آمدم. در آن جا برای ماموریت رفته بودم. البته و هزار البته به خوبی میدانی اما اگر نمی دانی بدان و خصوصا مردم و به ویژه آنها که خودشان را خانواده ی شهدا و خانواده و به قول سید احمد خاتمی کارخانه بسیجی سازی میدانند بدانند که در خدمت چه سیستم و نظامی هستند، که غارتگران ثروتهای میلیاردی را در انگلیس و شهر های دیگرش در کانادا سرتاسرش، در اروپا خصوصا المان در آمریکا و خصوصا کالیفرنیا و حتا دوبی و چین و روسیه انباشته اند و هر روز و هر شب بر رقم این ثروت ملی که به غارت می رود افزوده می شود. اضافه بر آن در لندن با دختری بیست و شش ساله برخوردم که تعریف می کرد چگونه ده سال پیش و د ر حالی که شانزده سالش بوده به همراه هفت دختر تازه بالغ دیگر برای «فروش» توسط برادران پاسدار شما به دوبی فرستاده شده و در آنجا فهمیده که چه تجارت نان و آب داری را سپاه پاسداران با فتوای آیت الله ها با دختر بچه های ایرانی می کنند. البته بنده باز هم به خاطر شغلم اینها را میدانستم اما روئیت این مسئله دردناک در لندن و دریافتن وسعت حیرت آور آن برایم بسیار دردآور بود. من از ایرانی بودن و زن بودن خودم حجالت کشیدم. آقای بهزاد خان شما از زن و دخترتان و نوه تا بپرسید که آیا می تواتنند یک دقیقه در خیابان منتظر تاکسی شوند بی آنکه هزار تا ماشین برای بلند کردن آنها ترمز نزنند!!! بر این غارتهای مادی و معنوی و دزدی و فحشاء اعتیاد را هم اصافه کنید، بر همه ی اینها فساد اجتماعی رشوه دهی و رشوه گیری را هم اضافه کنید بعد سرکوبها را نیز به حساب آورید بعد در حالی که فحشاء را خود روحانیون با فتوا مشروع کرده اند و تلکه اش را هم میگیرند چنین سرکوب بیرحمانه ای از زنهایی می شود که نمی خواهند حجاب اجباری را تحمل کنند. بعد بیایید نگاهی به انگ زدن جاسوس و سربه نیست کردنها و خودکشی دادنها بیندازید. بروید سری به زندانها بزنید.

 • روزبه

  مشكلات روزمره رو حتى الاغهاى طويله سيد على هم ميدونن ولى ريشه اصلى مشكلات بنظر من .: ١- قانون اساسى استبدايى ايران متكى بر ولايت فقيه و شورا ى نگهبان وووو ٢- سياستمداران فرصت طلب ( اسم ديگه بى ناموس) كه از اين سيستم رانت ميبرند و سر بزنگا ه از " گفتگوى ملى" براى نجات حكومت نه نجات مردم از دست حكومت ظلم حرف ميزنند تا با هر ترفندى به استمرار وضع موجود ادامه و استفاده از رانت حكومتى را براى خود تضمين كنند بجاى حمايت از حركت مردمى و ايستادن در صف مردم و در دفاع از حقوق مردم آنرا تحقير و محكوم ميكنند. ٣- ريشه سوم مشكل نبود جبهه مشترك مبارزه عليه استبد اد بعنوان آلترناتيو نظام بخاطر جاه طلبى فردى افراد اپوزيسيون. نداشتن برنامه واحد براى سرنگونى و ارايه آلترناتيو و راهكار يا همان نقشه راه آينده.

 • ن م از تهران

  اینان نمی د انند که اصلاحطلبی و اصولگرایی تمامشان بیش از پنج درصد جمعیت ایران نیستند. من خودم از کسانی هستم که در تظاهرات جنبش سبز و اصلاحطلبی بودم حتا آن موقع هم فکر سرنگونی بودم اما به صورت مدنی و متمدنانه. اما گویی کسی از دزدان و غارتگران و قاتلان بر قدرت شنوای سخن من و ما نیستند و نمی خواهند باشند. چرا که همشان در دردیها و غارتها و قتلها و فاسد کردن جامعه ما دست داشته و دارند. ما شماها را نمی خواهیم و صد بار با زبان خوش گفته ایم ولی گویا زبان خوش به گوشتان نمی رود

 • شهیدی از تهران

  مردم ايران در تماميتشان اينك در يك گذر از مرداب تاريخ به ايران رسيده اند. مردم ايران همه چيزشان زخمي ست! روح و روانشان، جسمشان، صداقتشان، انسانيتشان، درستيشان، نجابتشان و...خلاصه چيزي از ايرانيان باقي نمانده كه مورد تاخت و تاز و خشونت روحانيون و بازوي سركوبشان فرماندهان سپاه و بسيج خونآشام قرار نگرفته باشد. روحانيون حتا يك نفرشان به فكر ايران و براي ايران نبوده و نيستند. حتا آنهاشان كه مدعي خشونت كمترند مثل جسینعلی منتظری با صداي بلند مي گويند كه براي آبروي اسلام بايد بعضي از أصول اسلامي را موقتا تعطيل كرد! يعني مثل يك دكان هر وقت روحانيون دلشان خواست اين دكان را باز گشايي كرد! بايد اين بساط براي هميشه از ايران و در ايران جمع شود! حتما اين كار در ايران و منطقه اثري حياتي و تاريخي خواهد داشت. من در ۸۸ از جنبش سبز پشتيباني كردم، اما اينك إعلام ميدارم كه جنبش سبز يك جنبشي بود كه فرماندهانش در پي أعاده ي حيثيت براي خميني و اسلام بودند. در اينجا إعلام ميدارم كه من و خانواده ام و جمع دوستانم گر چه خواهان رفع حصر از آنها هستیم اما آنها نه تنها به هيچ وجه ديگر رهبر انقلاب در پيش نيستند بلكه ترمز آن نيز هستند مگر اينكه از دوران طلائي امامشان و حكومت اسلاميشان دست بردارند. ایران هرگز نه سوریبه و نه عراق و ته...خواهد شد. چرا که همین اسلاحطلبان و دوستانشان این کشورها ر ا بله این روز سیاه نشاندند