ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

اسفندیار رحیم‌مشایی بازداشت شد؛ واکنش احمدی‌نژاد

به گفته وب‌سایت «دولت بهار»، مأموران امنیتی شامگاه شنبه مشایی را دستگیر کرده اند. او پیش از بازداشت به منزل حمید بقایی،‌ معاون بازداشت‌شده رئیس‌جمهوری پیشین ایران رفته بود.

وب‌سایت «دولت بهار»،‌ نزدیک به حامیان محمود احمدی‌نژاد،‌ رئیس‌جمهوری پیشین ایران از دستگیری اسفندیار رحیم‌مشایی،‌ رئیس‌دفتر او در دوران ریاست‌جمهوری خبر داده است.

بزرگ‌ کنید
مشایی پیش از دستگیری به منزل حمید بقایی رفته بود

به گفته این وب‌سایت،‌ مأموران امنیتی شامگاه شنبه ۲۶ اسفند رحیم‌مشایی را دستگیر کرده‌اند. او پیش از بازداشت به منزل حمید بقایی،‌ معاون بازداشت‌شده رئیس‌جمهوری پیشین ایران رفته بود.

دادستانی تهران اعلام کرده که بازداشت رحیم‌مشایی برای «انجام تحقیقات» است. مهران عبدالله‌پور،‌ وکیل او به خبرگزاری صداوسیما گفته است که علت دستگیری آتش‌زدن حکم بقایی در برابر سفارت بریتانیا در تهران بوده است.

اختلافات حلقه یاران نزدیک احمدی‌نژاد با سران حکومتی ایران به ویژه قوه قضائیه از چند ماه پیش آغاز شد. این جدال پس از بازداشت حمید بقایی به اتهام فساد مالی وارد مرحله‌ جدیدی شده است. اسفندیار رحیم مشایی پنج‌شنبه ۲۵ اسفند با حضور در برابر سفارت بریتانیا در تهران حکم قضائی بقایی را سوزاند و بازداشت او را توطئه «انگلیس» خواند.

او در جریان آتش‌زدن این حکم گفته بود که «می‌دانم به خاطر این کار از من انتقام خواهند گرفت.»

مشایی آبان‌ماه به اتهام «توهین به رهبر جمهوری اسلامی، تبلیغ علیه نظام، تصرف غیرقانونی در اموال دولتی، توهین به مسئولان نظام و نشر اکاذیب» به دادسرا احضار شده بود.

اسفندیار رحیم مشایی در دولت اول محمود احمدی‌نژاد معاون او و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایران بود. در تیرماه ۱۳۸۸ مشایی معاون اول رئیس‌جمهوری وقت شد اما با حکم حکومتی علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، مجبور به استعفا شد و ساعتی بعد از سوی احمدی‌نژاد به‌عنوان رئیس دفتر ریاست جمهوری منصوب شد.

رحیم‌مشایی دلیل اصلی آن چیزی دانسته می‌شد که حامیان رهبری «انحراف» در دولت احمدی‌نژاد می‌خواندند. پیش از جنجالی‌شدن مسئله انحراف،‌ رهبر ایران در جریان اعتراضات مردمی به انتخابات ۸۸ گفته بود که نظرات او در سیاست داخلی و خارجی به نظرات احمدی‌نژاد نزدیک است.

احمدی‌نژاد خود شنبه در واکنش به دستگیری مشایی بیانیه‌ای منتشر کرد و در آن با اعتراض به دستگیری نزدیک‌ترین همفکرش نوشت:

«آیا تشدید فشار بر همکاران دلسوز و مومن و پاک اینجانب، حکایت از حوادثی دارد که در پیش بوده و با سرنوشت ملت و کشور در ارتباط است؟»

احمدی‌نژاد در این بیانیه توضیح داده که مأموران امنیتی «تحت امر دستگاه قضایی» خودروی حامل رحیم‌مشایی را متوقف کرده و او را بدون ارائه اتهام،‌ بازداشت کرده‌اند.

رحیم‌مشایی چندی پیش وعده داده بود که در صورت دستگیری، فیلمی افشاگرانه منتشر خواهد کرد.

پیش‌زمینه‌ای برای دستگیری مشایی؟

شنبه وب‌سایت محافظه‌کار «باشگاه خبرنگاران جوان» پیش از بازداشت رحیم‌مشایی عکس‌هایی از او در کنار پریوش سطوتی،‌ همسر حسین فاطمی (وزیر خارجه محمد مصدق) منتشر کرد.

این وب‌سایت مدعی «رابطه نزدیک» مشایی و سطوتی شد و نوشت که پریوش سطوتی پس از متهم‌شدن به «مسائل مالی، امنیتی و ارتباطات مشکوک» دستگیر و پس از آزادی به قید وثیقه از ایران خارج شده است.

اتهام‌های اصلی علیه حلقه احمدی‌نژاد را اتهام‌های مالی تشکیل می‌دهند. رئیس‌جمهوری پیشین ایران خود با اتهام‌های فساد مالی گسترده روبه‌رو است. محمود احمدی‌نژاد به جبران بیش از ۱۱ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان تخلفات نفتی در زمان ریاست ‌جمهوری خود محکوم شده که به گفته فیاض شجاعی، دادستان دیوان محاسبات، کل اموال او کفاف آن را ندارد. احمدی‌نژاد اما ادعا کرده که باندهای قدرت و ثروت علیه او و یارانش توطئه‌ کرده‌اند.

او شنبه در نامه‌ای به قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس ایران خواست درباره بودجه ۳,۵ میلیون یورویی سپاه قدس پاسداران توضیحاتی ارائه دهد. اختلاس بخشی از این پول یکی از موضوعات اصلی پرونده حمید بقایی است.

پی‌نوشت:

اطلاعیه محمود احمدی‌نژاد

محمود احمدی‌نژاد، در شامگاه شنبه (۲۶ اسفند) در باره دستگیری یار نزدیک و رئیس دفترش در زمانی که  رئیس جمهوری بوده‌‌، اطلاعیه‌ای صادر کرد که بخش اصلی آن چنین است:

«اطلاع یافتم که عصر امروز (شنبه)، عوامل امنیتی تحت امر دستگاه قضایی، در یک رفتار غیرقانونی، خودروی آقای مهندس اسفندیار رحیم مشایی را که فرزند پاک، شجاع و انقلابی و خدوم مردم است، متوقف ساخته و ایشان را بدون اعلام علت و بیان عناوین اتهامات احتمالی، بازداشت کرده و با خود برده اند.

این رفتار دستگاه قضایی که در آستانه فرارسیدن نوروز و در طلیعه بهار طبیعت انجام شده است، آشکارا خلاف قانون اساسی بوده و بر درستی نظرات اعلام شده مبنی بر ضرورت انجام اصلاحات اساسی در این دستگاه مهم و دیگر بخش های نظام، مهر تایید می زند.

لازم به تاکید و تصریح می دانم که مسئولیت سلامتی جناب آقای مهندس مشایی برعهده مقامات قضایی است و لازم است طبق اصول قانون اساسی، فوراً نسبت به آزادی ایشان اقدام شود.»

در اطلاعیه، در ادامه جملات بالا، در قالب یک پرسش نظر و پیش‌بینی اصلی محمود احمدی‌نژاد طرح شده است:

«آیا تشدید فشار بر همکاران دلسوز و مومن و پاک اینجانب، حکایت از حوادثی دارد که در پیش بوده و با سرنوشت ملت و کشور در ارتباط است؟»

در همین زمینه

  نظر بدهید

  در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

  نظرها

  • میر ز ا رضا

   ً همکاران دلسوز و مومن و پاک؟!؟!؟ ً به احتمال زیاد تشعشع بیش ازحد «هاله نور» بر بالای سر احمدی نژاد صدمه مغزی به ایشان وارد آورده ‌است! که بطور کلی نظام حاکم همه جورش را دارد غیر از ً دلسوز و مومن و پاک ً را!!!