ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

دادگاه کیفری تهران محمد ثلاث را به قصاص محکوم کرد

محمد ثلاث تا به حال سه بار اتهام قتل عمد را رد کرده اما دادگاه حکم قصاص را به او ابلاغ کرد. فرمانده پلیس تهران: ثلاث پیش از پایان سال اعدام می‌شود.

دادگاه کیفری تهران تنها یک روز پس از آخرین جلسه رسیدگی به اتهامات محمد ثلاث، حکم به قصاص نفس او داد. ثلاث در دادگاه گفته بود: اتهام قتل عمد را نمی‌پذیرد.

بزرگ‌ کنید
محمد ثلاث تا به حال سه بار اتهام قتل عمد ماموران پلیس را رد کرده اما دادگاه حکم قصاص را به صورت ویژه به او ابلاغ کرد.

به گزارش خبرگزاری‌ میزان، وابسته به قوه قضاییه جمهوری اسلامی، شعبه نهم دادگاه کیفری محمد ثلاث درویش گنابادی را به قصاص نفس محکوم کرده است.

قوه قضاییه جمهوری اسلامی اعلام کرده که این حکم را یک روز پس از آخرین دادگاه رسیدگی به اتهامات ثلاث صادر و به صورت ویژه به وکیل او ابلاغ کرده است. محمد اشرف‌زاده وکیل تسخیری ثلاث اما به خبرگزاری کار ایران، ایلنا، گفته که هنوز حکمی به او ابلاغ نشده است.

ثلاث یکشنبه ۲۷ اسفند در آخرین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامش گفته بود: اتهام قتل عمد سه مامور پلیس را نمی‌پذیرد.

نیروی انتظامی و قوه قضاییه جمهوری اسلامی ثلاث را راننده اتوبوسی می‌داند که بامداد یکم اسفند، هنگام حمله ماموران یگان ویژه و لباس شخصی‌ها به دراویش معترض در خیابان پاسداران، سه مامور پلیس را زیر گرفت.

ثلاث اما تا به حال این اتهام را نپذیرفته است. او گفت که راننده اتوبوس بوده اما به عمد به سمت ماموران پلیس حرکت نکرده است.

ثلاث روز گذشته بار دیگر گفته بود: «پیش از نزدیک شدن به ماموران یگان ویژه چند بار چراغ و بوق زده اما ماموران کنار نرفته‌اند».

او از دادگاه خواسته بود که چشم‌هایش را به لحاظ سلامت و بینایی معاینه کند، چرا که ضعف بینایی دارد و در آن شب ماموران پلیس را ندیده است.

سه مامور پلیس یگان ویژه تهران بامداد یکم اسفند در سرکوب دراویش گنابادی معترض کشته شدند.

این رویداد پس از آن رخ داد که گروهی از دراویش در اعتراض به دستگیری نعمت‌الله ریاحی در مقابل ساختمان کلانتری ۱۰۲ پاسداران تهران تجمع کردند.

ویدئوهای منتشر شده از تجمع دراویش نشان می‌دهد که ماموران یگان ویژه با گاز اشک‌آور به تجمع آنان حمله می‌کنند.

در یک ویدئو دیگر که چندی قبل منتشر شد، پلیس و نیروهای لباس شخصی با  الفاظ رکیک دراویش را خطاب قرار می‌دهند و دراویش بازداشت شده از ناحیه سر و صورت به شدت مجروح شده‌اند.

در این رویداد تعداد زیادی از دراویش گنابادی دستگیر شدند. مجذوبان نور، ارگان خبری دراویش گنابادی که سه روز قبل به دستور نورعلی تابنده فعالیتش را متوقف کرد، پیشتر از مجروح شدن بسیاری از دراویش دستگیر شده در کلانتری شاپور تهران خبر داده بود.

مقام‌های قضایی ایران طی یک ماه گذشته بارها بر رسیدگی سریع و صدور اشد مجازات برای دراویش معترض تاکید کرده بودند.

حسین رحیمی رئیس پلیس تهران هم در یک برنامه تلویزیونی به صراحت از دستگاه قضایی خواسته بود که به سرعت حکم اعدام محمد ثلاث را منتشر کند. او گفته بود: ثلاث پیش از پایان سال جاری اعدام خواهد شد.

ثلاث نیز روز گذشته از دادستان خواسته بود که سریعتر حکم اعدام او را صادر کند، چون وجدانش راحت است که کسی را به عمد نکشته است.

او گفته بود که ماموران پلیس به شدت او را کتک زده و سرش ۱۷ بخیه خورده است.

خبرگزاری تسنیم نیز پس از دستگیری ثلاث ویدئویی منتشر کرد که این دروایش گنابادی در حالی که به شدت مجروح است و به سختی حرف می‌زند، می‌گوید راننده اتوبوسی بوده که به سمت ماموران پلیس حرکت کرد.

او اما در دادگاه گفته بود: پیش از این ماموران پلیس به شدت او و دیگر دراویش را کتک زده و مجروح کردند.

بر اساس اعلام دادگاه کیفری تهران ثلاث ۲۰ روز فرصت دارد به رای صادر شده اعتراض کند.

وکیل تسخیری این درویش گنابادی دیروز گفته بود که در هنگام حوادث رانندگی، «راننده قاتل محسوب نمی‌شود».

بیشتر بخوانید:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

 • کارگر

  ماشین کشتار رژیم را باید و میتوان از طریق اعتصاب و دیگر اقدام های مستقیم فلج کرد. نمونهء موفق اعتصاب عمومی کردستان در اردیبهشت ۱۳۸۹, در عکس العمل به کشتار پنج زندانی سیاسی, مثال خوبی در این مورد است.

 • دانشجوی تاریخ تهران۱

  لغو اولین نظر من خانواده قربانیان را به مروت و جوانمردی فرا می خوانم خوب است خانواده های قربانیان اتوبوس مدتی فکر کنند تا سوگواریشان تخفیف یابد تا آنها دریابند که همشان قربانی این حکومت سفاکند این حکومت اسلام ناب که در بیت مقدس رهبرش لواطکاری از کاری کمتر خسارتبار اوست. شما خانواده ها باید حجلو اعد ام این مرد را بگیرید. شما باید وجدانتان بیدار شود. در هر حال چنانکه از گفتار و کردار این مرد بر می آید آدم بدی نیست و حتا آدم خوب و راستگویی ست و آنچه اتفاق افتاده جنون آنی بوده که مسببش این سیستم جنایت کار است. بیایید و نامی نیکو از خودتان بر جای نهید. این مرد همه چیز گفته غیر از دروغو إا آنچه بر او گذشته در هر حال او زجر کشته خواهد شد. پس بیایید دسته جمعی از قصاص او دست بردارید. این کشتن یک کشتن عمدی نبوده. امیدوارم زمانه که به سانسور گر بودن در دانشگاه معروف و مشهور است این نظر را سانسور نکند. آیا براستی شما از درجه به تنگ آمدن مردم آگاهید که نظرات را فله ای سانسور می کنید!

 • دانشجوی تاریخ تهران

  خوب است خانواده های قربانیان اتوبوس مدتی فکر کنند تا سوگواریشان تخفیف یابد تا آنها دریابند که همشان قربانی این حکومت سفاکند این حکومت اسلام ناب که در بیت مقدس رهبرش لواطکاری از کاری کمتر خسارتبار اوست. شما خانواده ها باید حجلو اعد ام این مرد را بگیرید. شما باید وجدانتان بیدار شود. در هر حال چنانکه از گفتار و کردار این مرد بر می آید آدم بدی نیست و حتا آدم خوب و راستگویی ست و آنچه اتفاق افتاده جنون آنی بوده که مسببش این سیستم جنایت کار است. بیایید و نامی نیکو از خودتان بر جای نهید. این مرد همه چیز گفته غیر از دروغو إا آنچه بر او گذشته در هر حال او زجر کشته خواهد شد. پس بیایید دسته جمعی از قصاص او دست بردارید. این کشتن یک کشتن همدی نبو.ده. امیدوارم زمانه که به سانسور گر بودن در دانشگاه معروف و مشهور است این نظر را سانسور نکند. آیا براستی شما از درجه به تنگ آمدن مردم آگاهید که نظرات را فله ای سانسور می کنید!

 • کارگر

  در اردیبهشت ۱۳۸۹, در اعتراض به اعدام فرزاد کمانگر و چهار زندانی سیاسی دیگر اعتصابی عمومی کردستان را در گرفت. بد نیست چنین روش و برخوردی علیه جنایات رژیم بیشتر به کار گرفته شود.