ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

فرانسه خواهان سختگیری بیشتر اتحادیه اروپا نسبت به ایران شد

ژان ایو لودریان می‌گوید برای حفظ برجام اعمال تحریم‌های تازه علیه برنامه موشکی ایران ضرورت دارد. روحانی خواهان تداوم «رویکرد سازنده آلمان» شده است.

فرانسه از اتحادیه اروپا خواست برای جلوگیری از دخالت ایران در جنگ داخلی سوریه و برای محدود کردن برنامه موشکی سپاه تحریم‌های اقتصادی تازه‌ای علیه این کشور وضع کند. فرانسه می‌گوید اعمال این تحریم‌های تازه برای متقاعد ساختن رئیس جمهور آمریکا به پایبندی به توافق هسته‌ای ضروری‌ست. حسن روحانی، رئیس جمهور اسلامی در پیامی برای آنگلا مرکل خواهان تداوم «رویکرد سازنده آلمان» در اجرای کامل برجام و «مقابله با زیاده‌خواهی نامشروع» در این مسیر شده است.

بزرگ‌ کنید
۵ مارس ۲۰۱۸/ ۱۴ اسفند ۹۶: دیدار ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه با حسن روحانی، رئیس جمهور اسلامی در تهران

در حاشیه برگزاری یازدهمین نشست کمیسیون مشترک برجام در وین خبرگزاری رویترز  از پیشنهاد بریتانیا، فرانسه و آلمان برای تحریم برنامه موشکی سپاه و اعمال فشار بر ایران به دلیل دخالتش در سوریه پرده برداشته بود. بر اساس این گزارش، پیشنهاد تحریم‌های تازه در اختیار پایتخت‌های کشورهای عضو اتحادیه اروپا قرار گرفته. دوشنبه ‍۱۹ مارس/ ۲۸ اسفند ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه که برای شرکت در نشست وزیران خارجه اتحادیه اروپا به بروکسل سفر کرده در جمع خبرنگاران گفت:

«ما مصمم هستیم که توافق هسته‌ای با ایران را حفظ کنیم، اما ما می‌بایست نسبت به برنامه موشک‌های بالستیک و نقش چالش برانگیزی که ایران در خاورمیانه ایفا می‌کند نیز احساس مسئولیت کنیم.»

بر اساس سندی که رویترز ارائه داده، سه قدرت اروپایی، ایران را متهم کرده‌اند که موشک‌های بالستیک را در اختیار انصارالله یمن و شبه‌نظامیان شیعه در سوریه قرار داده و آن‌ها را به فن‌آوری لازم برای تولید این موشک‌ها نیز مجهز کرده است.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران در واکنش به درخواست فرانسه از کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای اعمال تحریم‌های تازه علیه ایران، اظهارات ایو لودریان را «غیر قابل درک» و بعد از سفر او به تهران «عجیب و غیر منطقی» توصیف کرده.

ژان ایو لودریان دو هفته قبل به ایران سفر کرده بود با این هدف که در گفت‌وگو با مقامات جمهوری اسلامی زمینه‌های دیدار امانوئل مکرون از تهران را فراهم بیاورد. رئیس جمهور فرانسه خواهان دیدار و گفت‌وگو با رهبر جمهوری اسلامی درباره برنامه موشکی ایران شده است. پیش از آنکه رئیس جمهور آمریکا نظر نهایی خود درباره برجام را ۱۲ مه اعلام کند، مکرون و ترامپ با یکدیگر در واشنگتن دیدار و گفت‌وگو خواهند کرد.

حسن روحانی در پیام تبریکی که دوشنبه ۱۹ مارس/۲۸ اسفند به مناسبت چهارمین دور انتصاب آنگلا مرکل به عنوان صدراعظم جمهوری فدرال آلمان برای او فرستاده، خواهان تداوم «رویکرد سازنده آلمان» در اجرای کامل برجام و «مقابله با زیاده‌خواهی نامشروع» در این مسیر شده است.

عباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر خارجه ایران در حاشیه برگزاری یازدهمین نشست کمیسیون مشترک برجام در وین اعلام کرده بود که خروج آمریکا از برجام به معنای پایان توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی است.

بیشتر بخوانید:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • خندق

    مشکل اصلی موشک و حتی بمب اتم نیست. وگرنه چرا غرب و اسرائیل از بمب اتم و موشک های هند و پاکستان هراسی ندارد؟ مگر جمهوری اسلامی پاکستان تحت کنترل یک ارتش و نظام اسلام گرا نیست؟ اما نه هند و نه پاکستان، هیچ کدام دنبال نابودی اسرائیل نیستند. دنبال صدور انقلاب، ایجاد پایگاه در لبنان و گروهکی مثل حزب ال.. نیستند. بمب اتم و موشک بهانه است. چون نه برجام و اصلاحیه برجام موشکی، به اصل موضع و راه حل مسئله، یعنی مسئله برنامه نظام ولایی (برنامه نابودی اسرائیل) نمی پردازد. این مسئله البته راه حلش، حذف صورت مسئله است که کنار گذاشتن اسرائیل ستیزی. اما نظام گویا حاضر است تمام هستی ایرانیان در نرمش ها و تنش ها بر باد دهد اما از نابودی اسرائیل دست نکشد! چرا؟ شاید در ایران وقاهعا این حکومت در دست اعراب فلسطینی پرست و اسرائیل ستیزی است که پشیزی برای هستی ایرانیت ارزش قائل نیستند و تنها ایران برایشان یک سکوی موقت برای رسیدن بیت المقدرس است؟! برای همین چنین غارت بی رحمانه ای بیت المال ایرانیان میکنند و رحم حتی به محیط زیست و جنگل و حیات وحش ایران نمی کنند و همچو لشگر مغولان در حال صاف کردن ایران هستند!

  • خندق

    *** موشک‎بازی در «شعب ابی‎طالب»: بدر و خیبر به نرمش قهرمانانه رسید، معلوم نیست «جنگ خندق» به کجا می‎رسد! - وزیر خارجه فرانسه در بروکسل گفته نمی‏‌توان مسئولیت جمهوری اسلامی ایران در گسترش موشک‏‌های بالستیک و همچنین نقش تنش‏‌زای آن را در خاورمیانه نادیده گرفت. - با وجود شرایط وخیمی که تهران در آن گیر کرده مقدم‌‏فر مشاور پیشین سپاه گفته به زودی با اتکاء به حزب‎الله، آمریکا و «ارتجاع سیاه» را در منطقه از پای در خواهیم آورد! - کیهان چاپ تهران آنهایی را که خواستار توقف برنامه‎های موشکی هستند به وادادگان «جنگ خندق» تشبیه کرده و پیش بینی کرده طبق وعده الهی «لشکر احزاب» خواهد رسید و پیروزی با مومنان است!