ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

پیام نوروزی ترامپ: سپاه پاسداران ارتشی متخاصم علیه مردم ایران است

رییس‌جمهوری آمریکا، در پیامش به مناسبت نوروز مردم ایران را جدا از حکومت و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی خطاب قرار داده و سپاه را ارتشی معرفی می‌کند که «نه در نام و نه در عملکرد، ایرانی نیست».

دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا، در پیامش به مناسبت نوروز مردم ایران را جدا از حکومت و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی خطاب قرار داده و سپاه را ارتشی معرفی می‌کند که «نه در نام و نه در عملکرد، ایرانی نیست».

epa05625940 US President elect Donald Trump (C), with his wife Melania Trump (L), and Senate Majority Leader Mitch McConnell (R), after a meeting in the Majority Leaders office in the US Capitol in Washington, DC, USA, 10 November 2016. Earlier in the day, President-elect Trump met with US President Barack Obama and Speaker of the House Paul Ryan. EPA/SHAWN THEW EPA STX05 USA SENATE TRUMP MCCONNELL

پیام نوروزی دونالد ترامپ را دفتر سخنگوی مطبوعاتی کاخ سفید دوشنبه‌شب ۱۹ مارس / ۲۹ اسفند منتشر کرد. رئیس‌جمهوری آمریکا در این پیام «نوروزی زیبا و مبارک» را برای تمامی کسانی که نوروز را جشن می‌گیرند آرزو می‌کند اما با گفتن اینکه «تاریخچه نوروز در ایران ریشه دارد» موضوع را به ایران و جمهوری اسلامی مرتبط می‌کند و می‌گوید که «حاکمان» ایران به‌جای خدمت به مردم «به خود خدمت می‌کنند.»

پیرو سیاست هرساله پیام‌های نوروزی رئیس‌جمهوری‌های ایالات متحده، پیام نوروز ۱۳۹۷ دونالد ترامپ هم تأکیدش بر جدایی مردم ایران از حکومت ایران است اما این بار نماد حکومت و حاکمان ایران پاسداران انقلاب اسلامی است و پیکان انتقادی به‌سوی سپاه پاسداران است.

ترامپ با انتساب یک نقل‌قول به داریوش یکم، پادشاه سلسله هخامنشی، به سراغ سپاه می‌رود و حساب سپاه را هم از مردم ایران جدا می‌کند: «۲۵ قرن پیش، داریوش کبیر از خداوند خواست که ایران را از سه خطر حفظ کند؛ ارتش‌های متخاصم، خشکسالی و دروغ. امروز، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی رژیم ایران نماینده هر سه آنهاست.»

رئیس‌جمهوری آمریکا هزینه عملیات‌ برون‌مرزی سپاه پاسداران را در کنار مشکلات معیشتی مردم ایران می‌گذارد: «سپاه پاسداران از سال ۲۰۱۲ ۱۶ میلیارد دلار از ثروت ایران را صرف کمک به رژیم اسد و حمایت از تروریست‌ها در سوریه، عراق و یمن کرده است. درعین حال، متوسط خانواده‌های ایرانی ۱۵درصد از ۱۰ سال پیش فقیرتر هستند و نزدیک به ۳۰درصد از جوانان ایرانی بیکارند.»

در داخل ایران هم، ترامپ سپاه را نیروی متخاصم نسبت به مردم معرفی می‌کند که ۱ - مردم را سرکوب می‌کند، ۲ – در فساد و سوءمدیریت‌ها نقش دارد ۳- از تبلیغات و سانسور استفاده می‌کند که مردم را فریب دهد و ۴ – حقوق شهروندان در «آزادی تجمعات، دسترسی به اطلاعات و فرصت‌های برابر» را نقض می‌کند.

رئیس‌جمهوری آمریکا به‌طور ویژه نظر به سوء مدیریت‌هایی دارد که موجب بحران‌های زیست‌محیطی شده و چندین بحران زیست‌محیطی را برمی‌شمرد: «فساد و سوء مدیریت سپاه پاسداران آثار خشکسالی ادامه‌دار را تشدید کرده و بحرانی زیست‌محیطی ایجاد کرده است. احداث بی‌رویه سدها توسط شرکت‌هایش، مانند [قرارگاه] خاتم‌الانبیاء، رودها و دریاچه‌ها را خشک کرده و کمک کرده است تا طوفان‌های گردوغبار بی‌سابقه، که مشاغل و جان‌های ایرانیان را تهدید می‌کند، خلق شوند.»

در پیام نوروزی دونالد ترامپ خبری از سیاست‌های آتی او در قبال قرارداد هسته‌ای (برجام) یا جمهوری اسلامی نیست. اما او تلویحاً می‌گوید که مردم ایران در «بهار امید» مبارزه خواهند کرد و علیرغم سرکوب‌ها حقوق‌شان را باز پس می‌گیرند. در این راه رئیس‌جمهوری آمریکا خود و ایالات متحده را همراه مردم ایران می‌خواند: «ایالات متحده در کنار مردم ایران و آرمان‌هایشان برای ارتباط با دنیای بزرگ‌تر و داشتن حکومتی مسئول و پاسخگو که حقیقتاً در خدمت منافع کشور باشد، می‌ایستد.»

دو سیاست مشخصی که در پیام نوروزی دونالد ترامپ به آن‌ها اشاره‌شده دستورالعملی است که قرار است وزارت خزانه‌داری آمریکا این هفته صادر کند و مربوط به حمایت آمریکا از آزادی جریان اطلاعات و دسترسی شهروندان ایرانی به اطلاعات است. اما او بیشتر توضیح نمی‌دهد که وزارت خزانه‌داری در چه حوزه دسترسی شهروندان ایرانی به اطلاعات را هدف قرار خواهد داد.

سیاست دوم مربوط به اعلام تعهد برای برخورد با حملات سایبری سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و رژیم ایران علیه شهروندان ایران و کشورهای دیگر است.

پیام نوروزی رئیس‌جمهوری آمریکا که آن را از طرف مردم آمریکا هم امضاء کرده با این آرزو پایان می‌یابد: «در سال جدید نور بر ظلمت غلبه کند و باشد که مردم ایران به‌زودی از روزگار صلح، شکوفایی و شادی لذت ببرند.»

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

 • ...

  برای چندمین بار گوشزد می شود، این 16 میلیارد دلار تنها می تواندبخشی از هزینه سرسام آور جنگ نیابتی ایران در سوریه تامین می کند. حکومت سوریه تقریبا هیچ درامدی ندارد. روسیه هم من ندیدم مبلغ داده باشد. طی این 7 سال بشار اسد از کجا کشوری 20 ملیون نفری یا ادعای نیروهای دویست هزار نفری و بلکه بیشتر را چگونه اداره کرده است؟

 • ...

  اهورامزدا این کشور را از لشکر دشمن، از خشکسالی و از دروغ پاس دارد.

 • ...

  خب اقای اکبر گنجی گرامی، همچنان علیه ترامپیست ها (!) پست می گذارد در فیسیبوکش ! خسته نباشی ! اما بالاخره حرف حق از هر بشنوی باید پذیرفت !

 • دو شاه

  فرا رسیدن نورز و سال نو را تبریک می گویم به همه فارسی زبانان رنج و ستم دیده از استبداد داخلی و خارجی. بیش از ده سال گذشت از دیدار با رادیو زمانه !

 • بهمن

  فرارسیدن سال نو را به همه ایرانیان از هر زبان و نژاد و دینی تبریک می گویم! با دوستانم پیام نوروزی آقای ترامپ را می خواندیم و همگی به اتفاق و در یک لحظه گفتیم این آقا دقیقا انگشت را بر مشکلات مردم و کشور ایران گذاشته و بیان می کند :)