سایت جدید زمانه. نسخه آزمایشی

ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

عبور از سیاهچاله: مروری بر حیات علمی هاوکینگ

این مقاله نگاهی دارد به دستاوردهای نظری استیون هاوکینگ از دهه ۱۹۶۰ به این سو؛ دستاوردهایی که جملگی با یک کلیدواژه آشنا به خاطر آورده می‌شوند: سیاهچاله.

این مقاله هنوز در این سایت در دسترس نیست. لطفاً به سایت پیشین زمانه رجوع کنید.

این مقاله را در سایت قدیم ما بخوانید.

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • مصطفی

    با سلام و تشکر از مقاله زیبا و خواندنی شما. به نظرم در بریده زیر از متن شما بایستی سرعت نور را نماینده ای از نسبیت خاص دانست، چرا که سرعت نور به عنوان یک ثابت جهانی سرعت در چارچوبهای لخت میباشد و در مختصات دلخواه نسبیت عام نور میتواند هر سرعتی داشته باشد. ثابت گرانش البته نماینده نسبیت عام اینشتین (و گرانش نیوتنی) است. «معادله آنتروپی یک سیاهچاله، با میزبانی از ثوابتی متنوع که در کمترتوصیفی هم‌ردیف هم قرار می‌گیرند، تصویری از یک فیزیک آرمانی عرضه می‌کند: ثابت جهانی گرانش به نمایندگی از نیروی گرانش، ثابت پلانک به نمایندگی از نظریه کوانتوم، سرعت نور به نمایندگی از نسبیت عام، و ثابت بولتزمان، به نمایندگی از قلمرو ترمودینامیک. همین هم‌نشینی، مهر تأییدی است بر اطمینان عمیقی که هاوکینگ به نقش پررنگ سیاهچاله‌ها در ایجاد هر تحول بنیادینی در آینده فیزیک داشت.»

  • آذربرزین

    یادش گرامی باد