Share

پس از ناصر مکارم شیرازی، حسین نوری همدانی، یکی دیگر از مراجع تقلید شیعه از مسئولان و مردم خواست شعار سالی را که رهبر جمهوری اسلامی انتخاب کرده حدی بگیرند و به جای کالای خارجی، کالاهای تولید ایران را بخرند. محمود صادقی، نماینده مجلس هشدار داده که در اقتصاد رانتی، تولید ملی تحقق پیدا نمی‌کند.

حسین نوری همدانی، مرجع تقلید

علی خامنه‌ای به عنوان رهبر نظام در پیام نوروزی‌اش مثل هر سال روز گذشته اسمی هم برای سال جاری تعیین کرد: امسال شد «سال کالای ایرانی». این نامگذاری در وضعیتی انجام می‌شود که چرخ تولید در ایران به سختی می‌چرخد، کارگران مدام بیکار می‌شوند یا مجبورند بدون دستمزد کار کنند. رهبر نظام هیچ اشاره‌ای به موج اعتراض و اعتصاب در کارخانه‌ها نکرد. او روز گذشته در سخنرانی‌اش در حرم رضوی گفته بود مشاورانش به او توصیه کرده‌اند که از تعیین شعار سال صرف‌نظر کند، «چون کسی جدی نمی‌‌‌گیرد».

حسین نوری همدانی، مرجع تقلید گروهی از شیعیان پنجشنبه ۲ فروردین از همه مسئولان و مردم خواست شعار سال را جدی بگیرند.

او گفت: همه باید کمک کنند تا این موضوع محقق شود.

روز گذشته ناصر مکارم شیرازی، مردم را به پرهیز از خرید کالاهای خارجی دعوت کرده و گفته بود: سال آینده باید سال «ما» بوده و مردم و مسئولان با اتحاد و ترجیح کلمه «ما» به کلمه «من» به سمت شرایط «احسن‌الحال» در بخش صنعت حرکت کنند.

این مرجع تقلید اما درباره تجارت شکر در خانواده‌اش در رقابت با شکر تولید کارخانجات داخلی سکوت کرده بود.

روز گذشته محمود صادقی، نماینده اصلاح‌طلب مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در واکنش به شعار سالی که علی خامنه‌ای تعیین کرده، نسبت به انتقاد رانتی هشدار داده و گفته بود:

«انتظار درستی نیست که در همه حوزه‌ها کالای ایرانی تولید شود در اقتصاد رانتی، تولید ملی تقویت نمی‌شود.»

بیشتر بخوانید:

دعوت مکارم شیرازی برای پرهیز از خرید کالای خارجی- بدون اشاره به تجارت شکر

Share