ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

جان بولتن، دارای موضعی تند در برابر ایران، مشاور امنیت ملی آمریکا شد

با برکناری مک مستر و انتصاب جان بولتون به جای او سیاست کاخ سفید در برابر جمهوری اسلامی خصمانه‌تر شد. آینده برجام بیش از پیش در ابهام است.

سیاست کاخ سفید در برابر دخالت ایران در خاورمیانه و برای محدود کردن برنامه موشکی سپاه پاسداران تهاجمی‌تر می‌شود: رئیس جمهوری آمریکا پنجشنبه ۲۲ مارس/ ۲ اسفند اعلام کرد که جان بولتون، سفیر آمریکا در سازمان ملل در دوران ریاست جمهوری جرج بوش را به جای هربرت ریموند مک‌مستر به عنوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید منصوب کرده است. او در یک مقاله خواهان بمباران ایران شده بود. او همچنین گفته است که طرفدار وارد کردن ضربه‌های دردناک به پوتین است.

جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا

دونالد ترامپ با انتشار پیامی در توئیتر از انتصاب جان بولتون به عنوان مشاور امنیت ملی آمریکا خبر داد. رئیس جمهور ایالات متحده نوشته است:

«خوشحالم که اعلام کنم از نهم آوریل جان بولتون مشاور امنیت ملی جدید من خواهد بود. از خدمات ژنرال مک‌مستر که فعالیت برجسته‌ای انجام داده است، بسیار سپاسگزار هستم و او همواره دوست من باقی خواهد ماند.»

بمب برای ایران، درد برای پوتین

در مارس ۲۰۱۵ مقاله‌ای در نیویورک تایمز در انتقاد از سیاست‌های باراک اوباما در قبال ایران منتشر شده بود با عنوان «برای بازداشتن ایران از بمب [هسته‌ای]، ایران را بمباران کنید». این مقاله به قلم جان بولتون، مشاور امنیت ملی تازه دونالد ترامپ و به گفته فاکس نیوز یکی از رادیکال‌ترین چهره‌ها در سیاست خارجی آمریکاست.

در مدار لابی‌گری مجاهدین خلق: جان بولتن در مهمانی پاریسی مریم رجوی

بولتون در دوران ریاست جمهوری جرج دبیلیو بوش یکی از طرفداران سرسخت حمله نظامی به عراق بود. بولتون اعتقاد دارد که ایالات متحده آمریکا می‌بایست علیه ایران و کره شمالی اعلان جنگ کند. انتصاب او در سمت مشاور امنیت ملی ترامپ، نه تنها برجام را تحت تأثیر قرار می‌دهد، بلکه بر مذاکرات کره شمالی با آمریکا درباره خلع سلاح هسته‌ای شبه‌جزیره کره هم بی‌تأثیر نیست.

در اوت ۲۰۱۳ بولتون در ماجرای ادوارد اسنودن در مقاله‌ای که در تلگراف منتشر شد، اعلام کرد که به نظر او می‌بایست آمریکا به دلیل پناه دادن روسیه به اسنودن علیه این کشور اعلان جنگ کند. او گفته بود باید به پوتین ضربه دردناکی وارد آورد.

به نظر بولتون ایران و کره شمالی با یکدیگر در امور نظامی هسته‌ای و موشکی همکاری می‌کنند. توئیت نسبتا تازه‌ای از او:

— John Bolton (@AmbJohnBolton) 12. März 2018

واشنگتن، شهری پردسیسه؟

پیش از انتصاب جان بولتون به سمت مشاور امنیت ملی آمریکا، دونالد ترامپ در اقدامی نه چندان غیر منتظره رکس تیلرسون را از وزارت خارجه آمریکا برکنار کرد. شامگاه گذشته تیلرسون در سخنانی با کارمندان وزارت خارجه آمریکا وداع کرد، بدون آنکه از رئیس جمهور آمریکا حتی یک بار نامی به میان بیاورد. او از واشنگتن به عنوان شهری پردسیسه یاد کرد و از کارمندانش خواست به هر سیاستی تن ندهند و به عقایدشان پایبند بمانند.

رئیس جمهور آمریکا، مایک پمپئو رئیس سابق سازمان سیا و یکی دیگر از مخالفان جمهوری اسلامی را به عنوان وزیر خارجه این کشور منصوب کرده است. سنای آمریکا ۱۲ آوریل صلاحیت او را به بحث می‌گذارد.

همزمان رایزنی‌های آمریکا با کشورهای اتحادیه اروپا درباره مکمل‌های برجام برای محدودیت دائمی غنی‌سازی اورانیوم (بند غروب) و نظارت بر تأسیسات نظامی ایران ادامه دارد.

برایان هوک، مدیر برنامه‌ریزی سیاسی وزارت خارجه آمریکا در یک گفت‌وگوی تلفنی با خبرگزاری رویترز گفته است که آمریکا با سه قدرت اروپایی – بریتانیا، آلمان و فرانسه – مذاکرات سازنده‌ای درباره توافق هسته‌ای با ایران انجام داده، با این‌حال چنانچه این مذاکرات به نتیجه مطلوب نرسد، آمریکا یک طرح جایگزین را هم در نظر گرفته است.

بیشتر بخوانید:

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • صادقانه

    جان بولتن، «نهایتاً، تنها چیزی که مانع از دستیابی ایران به تسلیحات هسته‌ای می‌شود، تغییر رژیم در تهران است». / صادقانه ترین سخنی که تاکنون از یک امریکایی خواندم.