Share

دادستانی ایالت شلسویگ – هولشتاین آلمان درخواست استرداد کارلس پوجدمون، رهبر پیشین منطقه جدایی‌طلب کاتالونیا را صادر کرد. بررسی حکم بازداشت بر اساس قوانین اروپا منجر به آن شد که درخواست استرداد مورد قبول قرار گیرد. اکنون دادگاه عالی منطقه‌ای شلسویگ – هولشتاین باید در این‌باره تصمیم‌گیری کند.

کارلس پوجدمون، رهبر پیشین منطقه جدایی‌طلب کاتالونیا ـ عکس از آرشیو

کارلس پوجدمون، رهبر پیشین منطقه جدایی‌طلب کاتالونیا ـ عکس از آرشیو

دستگاه قضائی اسپانیا کارلس پوجدمون را به‌دلیل فراخوان برای همه‌پرسی استقلال کاتالونیا شورش متهم کرده است.

پوجدمون علیه اتهام «شورش» به دادگاه عالی اسپانیا شکایت کرده است. او همچنین طبق یک اعتراض ۸۵ صفحه‌ای از دادگاه خواسته است تا اتهامات مربوط به اختلاس از بودجه عمومی را رد کند.

رسانه‌های اسپانیا روز دوشنبه به‌نقل از اعتراض پوجدمون نوشته‌اند که در روز یکم اکتبر (سال گذشته) که همه‌پرسی استقلال کاتالونیا برگزار شد هیچ خشونتی رخ نداد و تنها موارد معدودی و محدودی بود و به همین دلیل اتهام «شورش» بی‌مورد است. تنها شهروندانی که به‌ندرت با پلیس درگیر شدند باید پاسخگو باشند.

کارلس پوجدمون، چهارماه پس از خروج از اسپانیا، یکشنبه ۲۵ مارس / ۵ فروردین در شلسویگ – هولشتاین، ایالت شمالی آلمان دستگیر شد. پوجدمن پس از درخواست دولت اسپانیا برای بازداشت و استرداد او از فنلاند خارج شده بود.

پلیس آلمان می‌گوید که پوجدمون را بر اساس حکم بازداشت بین‌المللی صادرشده برای او از سوی اسپانیا دستگیر کرده است. منابع قضائی آلمان از احتمال استرداد پوجدمن به اسپانیا سخن گفته‌ بودند اما دادگاه شهر نوی‌مونستر آلمان به ادامه بازداشت موقت او رأی داد. بدین ترتیب دادگاه عالی ایالت شلسویگ – هولشتاین آلمان باید در مورد آزادی یا استرداد او به اسپانیا تصمیم‌گیری کند.

روز یکشنبه یکم آوریل / ۱۲ فروردین دو نماینده از حزب چپ‌های آلمان با پوجدمون در زندان ملاقات کردند. آن‌ها پس از این دیدار گفتند پوجدمون از این‌که به اسپانیا تحویل داده شود بیم دارد. او به نمایندگان حزب چپ‌ها گفته است که دستگاه قضائی اسپانیا با دستگاه قضائی آلمان کاملاً فرق دارد. او افزوه است که در نوی‌مونستر با او بسیار دوستانه رفتار شده است.

پوجدمون همچنین افزوده است که افرادی که به دلیل اعتقادات سیاسی خود مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرند نباید تحویل داده شوند و این منطبق بر قانون مجازات در اتحادیه اروپاست.

کارلس پوجدمون پیش از این علیه در تاریخ ۲۷ مارس / ۷ فروردین علیه دولت اسپانیا به شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنو نیز شکایت کرده بود.

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

توضیح:

تیتر و تیزر این خبر با اطلاعات تازه تغییر کرد.

بیشتر بخوانید:

پوجدمن به شورای حقوق بشر سازمان ملل شکایت کرد

Share