ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

#اعتراضات – از میان آن‌ها: اعتصاب عمومی در چند شهر مرزی غرب ایران

خبرهای اعتراضات روز ۱۴ فروردین: اعتصاب عمومی در جوانرود، بانه، مریوان و سقز/ اعتصاب و تجمع کارگران سه کارخانه در سیرجان، ساوه و شهر ری/ اعتراض معلمان به «وعده درمانی» مسئولان و فراخوان اعتصاب...

این مجموعه دربرگیرنده خبرهای اعتراضاتی است که روز ۱۴ فروردین ۱۳۹۷ صورت گرفته‌ یا در این روز خبرهای آنها منتشر شده‌اند. مجموعه ممکن است با اطلاعات جدید بروز شود.

بزرگ‌ کنید
یک گرافیتی در مریوان- مدرسه به کولبری ختم می شود

اعتراض ساکنان مناطق مرزی غرب ایران به مسدود کردن مسیر کولبرها و تعطیلی بازارچه‌ها، روز ۱۴ فروردین به اعتصاب در چند شهر، تعطیلی مغازه‌ها و تجمع معترضان انجامید.

تصاویر و کلیپ‌هایی از اعتصاب در جوانرود، بانه، مریوان و سقز منتشر شده. در جوانرود معترضان مقابل فرمانداری تجمع کرده و خواستار پاسخگویی مسئولان شدند.

در پی توافق دولت‌های ایران و عراق مبنی بر محدود و مسدود کردن بازارچەها وگذرگاهای فعال مرزهای کردستان اعتراض ساکنان این مناطق گسترش یافت.

 بستن مرزها به معنای از میان رفتن امکان معیشت هزاران تن از مرزنشینان غرب ایران از کولبری و فروش کالاها در مرزها زندگی خود را تامین می‌کنند.

تصمیم به بستن گذرگاه‌ها و محدود کردن بازاچه‌های محلی، اعتراض گسترده کاسبان، کولبران و مردم بیکار منطقه را در پی داشت.

در بانه و پیرانشهر از ۵ اسفند به مدت سه روز اعتصاب عمومی صورت گرفت. اعتصاب‌کنندگان خواستار بازگشایی مرزها، آزادی کاسبان زندانی و تامین زندگی بیکاران شدند.

اعتصاب روز ۱۴ فروردین در پی بسته شدن بازارچه‌های اشکان و قاسم‌رش در مرز سردشت انجام شد.

به گفته معترضان اقدام دولت در بستن مرزها، محدود کردن فعالیت بازارچه‌ها و صدور کارت‌های الکترونیک مرزنشینی برای برخی از ساکنان، تنها به نفع تعدادی تاجر متمول بانفوذ است و بخش زیادی از کولبران و کاسبان را در تنگنا قرار می‌دهد.

[video width="640" height="352" mp4="https://www.radiozamaneh.com/u/wp-content/uploads/2018/04/14-فروردین-اعتصاب-در-جوانرود.mp4"][/video]

اعتصاب‌کنندگان خواستار بازشدن مرزها، کاهش تعرفه‌ها و پیگیری مشکلات بازار توسط مسئولان شده‌اند.

معترضان همچنین کارزاری تحت عنوان «نه به بسته شدن بازار قاسم‌رش و نه به کارت الکترونیکی مرزنشینی» به راه انداخته‌اند.

اعتصاب کارگران کارخانه فریکو سیرجان

روز سه‌شنبه چهاردهم فروردین ۱۳۹۷ کارگران کارخانه فریکو سیرجان برای چندمین بار در اعتراض به تعویق مطالباتشان اعتصاب کرده و مقابل کارخانه تجمع نمودند.

فریکو تولید کننده انواع روغن خوراکی با مارک نینا است و در منطقه ویژه اقتصادی سیرجان واقع شده است.

تجمع کارگران مقره‌سازی ساوه مقابل فرمانداری  

گروهی از کارگران شرکت مقره‌سازی ساوه روز سه‌شنبه ۱۴ فروردین مقابل فرمانداری ساوه تجمع کردند. مدیریت شرکت از تمدید قرارداد این کارگران که با قراردادهای یک ساله در شرکت کار می‌کنند خودداری کرده است. کارگران خواستار بازگشت به کارند.

خبرگزاری‌ جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) به نقل از حسن معماری معاون اجرایی شرکت نوشته‌اند در تعطیلات نوروز ۴۳ تن از کارگران به کار بازگشته‌اند. معماری علت بیکار کردن سایر کارگران را هزینه‌های بالای شرکت و محدود بودن فروش عنوان کرده است.

کارخانه مقره سازی در شهرک صنعتی کاوه در ساوه واقع شده و تولیدکننده مقره‌های فشار قوی و متوسط سرامیکی است.

گروهی از کارگران ایران سیلندر در اعتراض به اخراج خود، مقابل فرمانداری شهر ری تجمع کردند. کارگران بنری طعنه‌زننده به تاکید خامنه‌ای بر حمایت از کالای ایران در دست داشتند که بر ان نوشته شده بود:

  تهران نیوز به نقل از کارگران معترض نوشته‌ است که آن‌ها پس از پابان تعطیلات عید برای کار به کارخانه رفته‌اند اما با درهای بسته کارخانه مواجه شده‌اند. مسئولان شرکت علت بیکارسازی کارگران را زیان‌دهی شرکت عنوان کرده‌اند اما کارگران این ادعا را رد کرده و گفته‌اند تمام قسمت‌های شرکت فعال است و محصولات شرکت در بازار بفروش می‌رسد.

  برخی از کارگران اخراج شده ۱۵ سال سابقه کار دارند. اغلب کارگران دانش‌آموخته دانشگاه و دارای فرزند هستند.

  شرکت ایران سیلندر زیرمجموعه‌های شرکت پرسی ایران گاز و شرکت سرمایه‌گذاری نفت، گاز و پتروشیمی تامین(تاپیکو) است. این شرکت تحت مسئولیت سازمان سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی موسوم به شستا قرار دارد و تولیدات آن اجاق گاز، ادوات گاز سوز، و سیلندر گاز است.

  سال نو در مدارس: «وعده درمانی» مسئولان و فراخوان اعتصاب معلمان

  مطالبات معوقه معلمان حق‌التدریسی علیرغم اعتصاب و اعتراضات سال ۹۶ هنوز پرداخت نشده است. جمعی از فرهنگیان نواحی ۳ و ۴ آموزش و پرورش اصفهان طی فراخوانی اعلام کرده‌اند از ۱۴ فروردین از حضور در کلاس‌ها خودداری می‌کنند و در دفتر آموزشگاه تجمع خواهند کرد.

  به نوشته «معلمان عدالتخواه» امروز در اولین روز کار مدارس در سال جدید، معلمان هنوز مطالبات خود را دریافت نکرده‌اند و مقامات آموزش و پرورش به «وعده درمانی» ادامه می‌دهند. آخرین وعده از آن اللهیار ترکمن معاون وزارت آوزش و پروش است و طبق آن «کلیه مطالبات فرهنگیان باید تا ۲۰ فروردین ماه ۹۷ تسویه حساب گردد.»

  معلمان نواحی ۳ و ۴ آموزش و پرورش اصفهان در فراخوان اعتصاب نوشته‌اند:

  «ما جمعی از فرهنگیان شاغل و بازنشسته، از ۱۴ فروردین ۱۳۹۷ علیرغم میل باطنی خود، تا زمان پرداخت تمامی حق‌التدریس این ۶ ماه، از حضور یافتن درکلاس درس معذوریم و در دفتر آموزشگاه در خدمت خواهیم بود و ادامه تدریس دروس دانش‌آموزان عزیز را به مسئولین دلسوز و افرادی که برای رضایت خدا کار می‌کنند می‌سپاریم.»

  معلمان حق‌التدریسی سراسر کشور در اسفند سال ۹۶ اعلام کرده بودند در صورت نپرداختن مطالباتشان فروردین ۹۷ اعتصاب را از سر خواهند گرفت.

  یکی از ساکنان کرمانشاه آرزوی سیزده بدر خود را از طریق انتشار یک کلیپ در رسانه‌های اجتماعی اعلام کرد: با امید مرگ دیکتاتور.

  [video width="360" height="640" mp4="https://www.radiozamaneh.com/u/wp-content/uploads/2018/04/14-فروردین-سبزه-با-شعار-مرگ-بر-دیکتاتور.mp4"][/video]

  برای بسیاری از کودکانِ کار ایام نوروز تفاوتی با روزهای دیگر نداشت. اما وضعیت کودکانِ کار که  توسط شهرداری‌ها مورد بهره‌کشی قرار می‌گیرند، توجه بیشتری به خود جلب کرد.

  تصاویری از کودکانی با اونیفورم سبز رنگ منتشر شد که روز سیزده بدر در اصفهان زباله جمع‌ می‌کردند.  تصویر دیگری که گفته می‌شود مربوط به شهر یزد است، یک کودک را در حال رنگ آمیزی جداول کنار خیابان نشان می‌دهد.

  این تصاویر تاکیدی بود بر گزارشاتی که پیش‌تر درباره بهره‌کشی از کودکان کار توسط شهرداری‌ها(بطور مستقیم یا از طریق شرکت‌های پیمانکاری) منتشر شده بود.

  بزرگ‌ کنید
  کودکان کار با لباس فرم شهرداری در اصفهان

  آخرین گزارش در ایام نوروز در خبرگزاری کار ایران(ایلنا) منتشر شده بود. یک کودکِ کار که در شهرداری به بازیافت زباله اشتغال دارد به ایلنا گفته بود:

  «در یکی از ساختمان‌های شهرداری اتاقی هست که من و بیست‌سی کودک زباله‌گردِ دیگر شب را آنجا سر می‌کنیم؛ صبح‌ها، زباله‌های خشک را جمع‌آوری می‌کنیم و به خودِ ماموران شهرداری می‌فروشیم؛ بین ما کودک ایرانی هست، کودک مهاجر افغانستانی هست؛ بزرگسال هم هست. همه در یک اتاق با هم زندگی می‌کنیم و زباله‌ها را هم قانونی تحویل خود ماموران بازیافت زباله می‌دهیم.»

  بزرگ‌ کنید
  ۱۳فروردین اعتراض مردم میبد

  روز ۱۳ فروردین گروهی از مردم میبد در اعتراض به احداث تاسیسات فاضلاب شهری در چند قدمی اثر باستانی باستانی منطقه زنجیر انسانی تشکیل دادند. آن‌ها به بی‌اعتنایی مسئولان به خواست‌شان اعتراض کردند.

   قطع مزایای رفاهی رانندگان شرکت واحد ادامه دارد

  قطع مزایای مزدی کارگران و رانندگان شرکت واحد ادامه دارد. به گزارش سندیکای شرکت واحد، شرکت واحد اتوبوسرانی از شارژ کردن کارت اعتباری(خرید) پرسنل به مناسبت روز پدر(۱۱ فروردین) خودداری کرده است.

  اقدام به خودکشی یک کارگر اخراجی شرکت بهشهر

  به نوشته رسانه‌های ایران، یک کارگر اخراجی شرکت بهشهر تولیدکننده روغن نباتی ،  ۴ خودرو را در پارکینگ شرکت واقع در جاده قدیم کرج به آتش کشید و سپس به قصد خودکشی به پشت‌بام ساختمان ۶ طبقه شرکت رفت اما نجات یافت و توسط نیروی انتظامی دستگیر شد.

  خبرگزاری کار ایران(ایلنا) به نقل از علیرضا فتحی رئیس کانون شورای اسلامی جنوب غرب تهران نوشته است این کارگر در واحد حراست شرکت بهشهر شاغل بوده و دو سال پیش به اتهام سرقت از کارخانه اخراج شده بود. او خواستار رفع اتهام از خود و بازگشت به کار بوده است.

  مرکز اطلاع‌رسانی پلیس تهران اعلام کرد کارگر اخراجی ۳۰ ساله که «مطالباتی داشته»، پس از نجات یافتن دستگیر شده است.

   

  هفت سین کشاورزان ورزنه شامل سرکوب، ساچمه و ماهی مرده

  کشاورزان اصفهانی آب بندی در مسیر زاینده رود را گشودند

  کشاورزان اصفهان که به خشکانیدن زاینده‌رود و از بین رفتن حق‌آبه‌شان معترضند در تعطیلات نوروز نیز بیکار ننشستند.

  آن‌ها سفره هفت‌سینی مختص خود پهن کرده بودند که در آن ماهی مرده، ساچمه‌های شلیک شده توسط نیروی گارد ویژه، قرار داشت.

  روز جمعه ۱۰ فروردین نیز گروهی از کشاورزان با تراکتورهای خود آب بندی در مسیر زاینده رود را در منطقه لنجان بازگشایی کردند.

  کلیپ‌هایی از این اقدام کشاورزان و جاری شدن آب در بستر خشکیده زاینده‌روز در فضای مجازی منتشر شده است. گفته می‌شود مسیری که توسط کشاورزان بازگشایی شده از سوی صنایع نظامی مسدود شده بوده است.

  کشاورزان اعلام کرده‌اند در فروردین به اعتراضات خود ادامه خواهند داد.

  ماموران مرزی سراوان روز دوشنبه ۱۳ فروردین به روی یک خودروی حامل پناهجویان افغان آتش گشودند. ۴ پناهجوی افغان کشته و ۱۴ تن مجروح شدند. راننده خودرو بشدت مجروح شده و به کما رفته است.

  فیلمی از انتقال مجروحان به به بیمارستان در رسانه‌های اجتماعی منتشر شده است.

  بیشتر بخوانید:

  نظر بدهید

  در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

  نظرها

  نظری وجود ندارد.