ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

قشون‌کشی در برابر کشاورزان معترض اصفهانی

کشاورزان اصفهان برای سومین بار بعد از تعطیلات نوروزی حق‌آبه‌شان را از دولت طلب کردند که یگان ویژه وارد عمل شد. معترضان می‌گویند ادامه زندگی برایشان میسر نیست.

کشاورزان اصفهان که روز گذشته در میدان خوراسکان شهر در اعتراض به خشکسالی و عدم دریافت حق‌آبه‌شان راهپیمایی کرده بودند، یک بار دیگر سه‌شنبه ۲۱ فروردین در این میدان اجتماع کردند. شمار بسیار زیادی از نیروهای یگان‌ ویژه راه کشاورزان را سد کردند.

سه‌شنبه ۲۱ فروردین میدان خوراسکان اصفهان: قشون‌کشی یگان ویژه در برابر کشاورزان معترض اصفهانی

کشاورزان اصفهان سه‌شنبه ۲۱ فروردین نیز در ادامه اعتراضات به عدم دریافت حق‌آبه‌شان در میدان خوراسکان اجتماع کردند که یگان‌ ویژه و مأموران انتظامی وارد عمل شدند و تلاش کردند کشاورزان معترض را پراکنده کنند.

بعد از تعطیلات نوروزی‌ این سومین تجمع اعتراضی کشاورزان اصفهانی در نقاط شلوغ و پر رفت و آمد اصفهان بود.

کشاورزان شعار می‌دادند: حق‌آبه را می‌گیریم حتی اگر بمیریم.

اعتراض کشاورزان اصفهانی از اواسط اسفند ۹۶ آغاز شد.

۳۵۰ هزار نفر در شرق استان اصفهان از طریق کشاورزی گذران می‌کنند. انتقال ۴۰۰ میلیون متر مکعب آب از حق‌آبه استان اصفهان به یزد، زندگی آن‌ها را به خطر انداخته است. در سال ۹۵ مسئولان استان اصفهان به کشاورزان قول داده بودند که ۲۰۰ میلیون متر مکعب از آب پشت سدها را به کشاورزی در شرق اصفهان اختصاص دهند اما به این وعده عمل نکردند. در همان سال گروهی از کشاورزان اصفهانی لوله انتقال آب به استان یزد را شکستند.

نخستین بار بعد از تعطیلات نوروزی کشاورزان اصفهانی ۱۸ فروردین در حوالی پل خواجو در نزدیکی دفتر تلویزیون محلی استان اصفهان یک تجمع اعتراضی برگزار کرده بودند. «آب زاینده‌رود، حق مسلم ماست»، و «ناله این کشاورز، ناله زنده‌رود است» از شعارهای کشاورزان در گردهمایی اعتراضی سه روز قبل کشاورزان اصفهانی بود.

دوشنبه ۲۰ فروردین کشاورزان اصفهانی در ادامه اعتراضات به عدم دریافت حق‌آبه‌شان چهارراه مسجد علی را بستند و شعارهایی علیه دولت روحانی سر دادند. دامنه این اعتراضات به سه‌شنبه ۲۱ فروردین کشیده شد. این‌بار اما قشونی از یگان ضد شورش راه کشاورزان را سر کرد.

نیروی انتظامی ابتدا تلاش کرد با بلندگو کشاورزان معترض را از ادامه تجمع منصرف کند، وقتی که توفیقی به دست نیاورد، یگان ضد شورش وارد عمل شد و راه را بر کشاورزان سد کرد.

کشاورزان اعلام کرده‌اند که ۹ صبح چهارشنبه ۲۲ فروردین هم در فلکه خوراسگان اصفهان تجمع اعتراضی برگزار می‌کنند.

در شبکه‌های اجتماعی فیلمی از یکی از کشاورزان معترض منتشر شده است. او در بلندگو با بغضی در گلو فریادکنان می‌گوید ادامه زندگی برای او و خانواده‌اش میسر نیست و سپس به گریه می‌افتد.

دو روز قبل نشستی با حضور نمایندگان کشاورزان و نمایندگان اصفهان در مجلس برگزار شد. محسن مهرعلیزاده در این جلسه اعلام کرد که به دلیل خشکسالی حتی تأمین آب آشامیدنی برای اهالی استان اصفهان هم دشوار شده است.

به گفته استاندار اصفهان در جلسه‌ای با حضور وزرای کشور و نیرو و نیز استانداران اصفهان و چهار محال و بختیاری، موضوع «برداشت‌های غیرمجاز بالادستی» بررسی و قرار شده با تصویب تصمیماتی در «کارگروه سازگاری با کم‌آبی» به صورت جدی با برداشت‌های غیرمجاز برخورد شود.

۲۵ اسفند ۹۶ کشاورزان معترض اصفهان در اعتراض به انتقال حق‌آبه‌شان به یزد برگزاری نماز جمعه اصفهان را به تعویق انداختند. مجتبی میردامادی، امام جمعه موقت اصفهان وعده به رحمت الهی و نزول باران از آسمان داد، اما کشاورزان معترض به تریبون نماز جمعه پشت کردند.

بیشتر بخوانید:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

 • حمید

  متأسفانه خامنه ای و سپاه تمام منابع ایران را صرف هوسهای دینی و صدور انقلاب کردند، و ره به جایی هم نبردند. امروز کشاورزان نیاز به حمایت دولت دارند تا بتوانند زنده بمانند، ولی دولت دستش در حناست، بدلیل فساد و دزدی و غارت منابع کشور. در وضعیت خشکسالی باید کشاورزان بتوانند تغییر شغل دهند، و این نیاز به زیر ساخت مناسب دارد، ولی زمانی که می بایستی زیر ساختهای کشور آماده می شد، نظام ولایت فقیه در فکر صدور انقلاب، سرکوب اقلیتها، سرکوب آزادی و روزنامه نگاران، از بین بردن طبیعت، و قتل و غارت کشتار بود. امروز که از هر طرف مشکلات نظام ولایت فقیه را دوره کرده، سران و مسئولین آن کاسه چه کنم چه کنم بدست گرفته اند و تقصیرها را به گردن این وآن می اندازند. و سلطان شکر فتوای کشتن دلالان ارز را می دهد! آیا در طول این چهل سال از ملا راهکار دیگری جز قتل و شکنجه و اعدام دیده اید؟ بعد از چهل سال این نظام فاسد و نظامیان گردن کلفت شده از پول رانت و دزدی به بن بست بدی گرفتار آمده اند. ایران هیچ دلسوزی ندارد و مردم ایران هم نه تنها دلسوزی ندارند بلکه برای همدیگر هم دل نمی سوزانند.

 • امنیت غذا و دارو؟

  بر اسا مطالعه گذرا در نت کردم: در سال 2012 سرانه مصرف گوشت قرمز ایران، 12.5 کیلوگرم بوده و متاسافنه در سال 2106 به 6 کیلوگرم رسیده1 در حالی مصرف گوشت امریکا 120 کیلوگرم و اسرائیل 119 کیلوگرم است. شعار کذایی مرگ بر فلان... و فلسطین پرستی نام ولایی، نتیجه اش این شده ایران یک بیستم امریکایی و اسرائیلی مصرف گوشت داشته باشد!!!

 • امنیت غذا و دارو؟

  سعید سلطانی سروستانی (مدیر عامل اتحادیه سراسری دامداران ایران): طبق آمارها، سرانه مصرف گوشت قرمز در ایران حدود 13 کیلوگرم، مرغ حدود 25 کیلوگرم و ماهی حدود شش کیلوگرم برآورد شده است که مجموع آن یک سوم مصرف کشورهای پیشرفته جهان است.

 • امنیت غذا و دارو؟

  ایران باید صنعتی شود و کشاورزی ایران نیز باید صنعتی شود (سخنرانی چند سال پیش حسن روحانی در سیستان و بلوچستان) / از نظر امثالهم، با توجه محدودیت منابع آبی و خشکسالی، تنها راه آمایش سرزمین است، بایست در کالاهای اساسی مانند گندم ایران توان تامین حداقل نیاز داشته باشد و بایست از ذخایر زنیتکی کشور حافظت شود. اصلاح طلبان با اعتماد به نولیبرال ها دارند کشور نابود میکنند. وطن پرستی ایجاب می کند کشاورزانی که کالای اساسی تولیدی میکنند حمایت شوند. اما نبایست مدیریت آب رها شود. کشورمان نیازمند یک حکومت ملی و وطن پرست ایرانی است، حکومتی که منافع ملی را بر هر چیزی دیگر ارجح بداند.