ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

روحانی: هر سلاحی که نیاز داشته باشیم تولید و تهیه می‌کنیم

رئیس جمهوری اسلامی با اشاره به دخالت غرب در خاورمیانه بر ضرورت افزایش قدرت دفاعی ایران تأکید کرد. او اما اعلام کرد که ایران همسایگانش را تهدید نمی‌کند.

حسن روحانی در مراسم روز ارتش بر افزایش قدرت دفاعی و نظامی ایران تأکید کرد و گفت در منطقه‌ای که قدرت‌های خارجی در آن دخالت می‌کنند جمهوری اسلامی باید در برابر آن‌ها بایستد. او تأکید کرد که «اقتدار ایران» علیه همسایگان آن نیست.

چهارشنبه ۲۹ فروردین، تهران: حسن روحانی در مراسم روز ارتش

حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی چهارشنبه ۲۹ فروردین در مراسم روز ارتش بیش از هر چیز بر تقویت نظامی ایران تأکید کرد و آن را «قدرت مشروع» نامید.

او با بیان این‌که «نیازمند ارتش و سپاه قوی و بسیج آماده‌ایم»، گفت: «به دنیا اعلام می‌کنیم هر سلاحی که نیاز داشته باشیم، عمدتاً تولید کرده و اگر نیاز باشد، تهیه می‌کنیم و منتظر سخن، موافقت و نظر مثبت آن‌ها نبوده، نیستیم و نخواهیم بود.»

جمهوری اسلامی ایران تقریباً در تمامی مناقشات خاورمیانه حضور فعال دارد. در مسئله فلسطین و اسرائیل خواهان نابودی اسرائیل است، در سوریه از رژیم بشار اسد حمایت نظامی می‌کند، در یمن از شیعیان حوثی در برابر حکومت این کشور پشتیبانی می‌کند و در لبنان نیز پشت حزب‌الله ایستاده است.

از طرف دیگر عربستان سعودی و کشورهای متحدش در منطقه و همچنین کشورهای غربی از گسترش نفوذ ایران در خاورمیانه نگران هستند و نمی‌خواهند که جمهوری اسلامی در منطقه قدرت بگیرد. از این رو در سوی دیگر این مناقشات این کشورها قرار دارند.

حسن روحانی در سخنان خود همچنین تأکید کرد که «ما در یک منطقه ساده‌ای در جهان زیست نمی‌کنیم بلکه در منطقه حساسی هستیم و در اطراف ما قدرت‌های متجاوز لانه کرده‌اند (...) و در امور منطقه برخلاف همه قوانین بین‌المللی دخالت می‌کنند و بدون مجوز سازمان ملل و برخلاف منشور این سازمان و قواعد بین‌المللی خودسرانه به کشوری تجاوز می‌کنند.»

اشاره روحانی به حملات هوایی مشترک آمریکا، بریتانیا و فرانسه در بامداد شنبه ۱۴ آوریل / ۲۵ فروردین علیه یک مرکز پژوهش و توسعه سلاح‌های شیمیایی در نزدیکی دمشق و دو پایگاه تولید و ذخیره سلاح‌های شیمیایی در نزدیکی حمص است. در این حمله بیش از ۱۰۰ موشک از جنگنده‌های بریتانیایی و فرانسوی و آمریکایی و نیز یک ناو جنگی آمریکا پرتاب شدند. این حملات در پاسخ به حملات شیمیایی احتمالی در شامگاه شنبه ۷ آوریل / ۱۸ فروردین به اطراف شهر دوما صورت گرفت که در آن دست‌کم ۶۰ غیرنظامی جان باخته و بیش از ۱۰۰۰ نفر زخمی شدند. آمریکا، بریتانیا و فرانسه رژیم اسد را عامل این حمله شیمیایی می‌دانند.

به‌گفته روحانی نیروهای مسلح ایران «بیش از هر زمان دیگر، در مسایل منطقه و جهان تأثیرگذار هستند».

او نقش ایران در «ثبات و امنیت منطقه» را برجسته خواند و خطاب به کشورهای همسایه و منطقه گفت جمهوری اسلامی «قصد تجاوز به هیچ کشوری» را ندارد.

در مراسم روز ارتش از یک سامانه موشکی جدید به نام «کمین ۲» نیز رونمایی شد.

این سامانه موشکی، ارتفاع پایین بوده و به منظور مقابله با انواع پهپادها و هدف‌های پرنده در ارتفاع کم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ایران می‌گوید این سامانه توسط متخصصان داخلی ارتقا یافته است.

روحانی در حالی از افزایش قدرت نظامی ایران سخن می‌گوید که بخشی از نگرانی کشورهای غربی از جمله آمریکا توسعه برنامه موشک‌های بالستیکی ایران است. دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در اصرار خود برای تکمیل توافق هسته‌ای با ایران بر این نکته نیز تأکید کرده و تا ۱۲ مه سال جاری (۲۲  اردیبهشت) به بریتانیا، فرانسه و آلمان فرصت داده که مکمل‌هایی برای برجام درنظر بگیرند. این سه کشور درخواست تحریم‌های جدید علیه ایران را به اتحادیه اروپا ارائه دادند اما وزرای خارجه اتحادیه اروپا دوشنبه ۱۶ آوریل / ۲۷ فروردین با آن موافقت نکردند.

بیشتر بخوانید:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • محمد

    بشین زر زیادی نزن *** همه کشور ها دارای هزاران کلاهک هسته ایی شده اند ما چوب خشکم نداریم