ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

خوشبینی ترامپ و امید آژانس انرژی اتمی به تفاهم میان آمریکا و کره شمالی

رئیس جمهور آمریکا می‌گوید اگر خوشبین نبود مذاکره رو در رو با کیم را نمی‌پذیرفت. آمانو اعلام کرده که اوراق کردن تأسیسات هسته‌ای کره شمالی کار ساده‌ای‌ست.

رئیس جمهور آمریکا امیدوار است که مذاکرات رو در روی تاریخی با رهبر کره شمالی درباره خلع سلاح هسته‌ای شبه‌جزیره کره موفقیت‌آمیز باشد، اما در همان حال ترامپ یادآوری می‌کند که اگر مذاکرات بی‌فایده باشد، آن را رها خواهد کرد. در همان حال یوکیا آمانو مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرده که اوراق کردن تأسیسات هسته‌ای کره شمالی از نظر فنی کار پیچیده‌ای نیست.

سه‌شنبه ۱۸ آوریل/ ۲۹ فروردین: فلوریدا: دونالد ترامپ در نشست خبری مشترک با شینزو آبه

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا شامگاه چهارشنبه ۱۸ آوریل/ ۲۹ فروردین در نشست خبری مشترکش با شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن در فلوریدا به سه موضوع اشاره کرد: مذاکرات تاریخی با کیم جونگ اون، سختگیری نسبت به مسکو و کارآیی اقدام نظامی مشترک با بریتانیا و فرانسه علیه سوریه.

ترامپ در این نشست خبری خاطرنشان کرد که آمریکا هر آنچه را که در توان دارد برای به ثمر رسیدن مذاکرات خلع سلاح هسته‌ای در شبه‌جزیره کره به کار می‌‌بندند اما در همان حاال یادآوری کرد که سیاست «اعمال حداکثر فشار» بر کره شمالی در برنامه اتمی پیونگ‌یانگ ادامه می‌یابد.

مایک پمپئو که قرار است وزیر خارجه آمریکا شود در ایام عید پاک با کیم جونگ‌اون رهبر کره شمالی دیدار و گفت‌وگو کرده بود با این هدف که زمینه‌های دیدار رو در روی رئیس جمهور آمریکا با رهبر کره شمالی را فراهم کند.  ترامپ پیش از این در پیامی در توئیتر اعلام کرده بود که مذاکرات رئیس سازمان سیا با کیم جونگ‌اون موفقیت‌آمیز بوده است. آزادی سه شهروند آمریکایی که در کره شمالی زندانی‌اند در دستور کار قرار گرفته است.

رئیس جمهور آمریکا در نشست خبری مشترکش با نخست‌وزیر ژاپن اعلام کرد که به احتمال زیاد شهروندان آمریکایی آزاد خواهند شد. ترامپ اما درباره آزادی آمریکایی‌های زندانی به عنوان پیش‌شرط آغاز مذاکرات رو در رو با کیم جونگ اون سکوت کرد. رئیس جمهور آمریکا گفت:

«فکر می‌کنم که ما مذاکرات بسیار خوبی داریم. همگان را هم در جریان این دیدارها قرار خواهیم داد، اما در حال‌ حاضر ما سرگرم این مذاکرات هستیم و به طور جدی روی این مساله کار می‌کنیم.»

ترامپ تأکید کرد که اگر فکر می‌کرد دیدار با کیم موفقیت‌آمیز نیست با آن موافقت نمی‌کرد و اگر دیدار انجام شود اما سازنده نباشد رهایش خواهد کرد. مقامات آمریکایی اعلام کرده‌اند که مذاکرات پمپئو با کیم موفقیت‌آمیز بوده اما موفقیت مذاکرات خلع سلاح را تضمین نمی‌کند.

امید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی

یوکیا آمانو، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گفت‌وگویی که روزنامه آلمانی زوددویچه‌تسایتونگ با او انجام داده نسبت به موفقیت مذاکرات رو در روی رئیس جمهور آمریکا و رهبر کره شمالی اظهار خوشبینی کرده است. آمانو گفته است:

«ما امیدواریم که این مذاکرات به نتیجه مشخصی برسد. اگر مذاکرات موفقیت‌آمیز باشد  بازرسان آژانس هر آن که لازم باشد می‌توانند تأسیسات اتمی کره شمالی را بازرسی کنند.»

به گفته آمانو اگر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مأموریت پیدا کند که تأسیسات هسته‌ای کره شمالی را بررسی کند، در طی چند هفته انجام چنین مأموریتی امکان‌پذیر است. اما ابتدا می‌بایست یک توافق پایدار برای خلع ‌سلاح هسته‌ای شبه‌جزیره کره حاصل شود. اگر این توافق به دست بیاید، به گفته آمانو اوراق کردن تأسیسات هسته‌ای کره شمالی کار دشواری نیست:

«خلع سلاح هسته‌ای به اراده سیاسی طرفین بستگی دارد. از نظر فنی امکان‌پذیر است.»

بیشتر بخوانید:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.