Share

ارتش عراق اعلام کرده است که جنگنده‌های شکاری نیروی هوایی این کشور مواضع گروه دولت اسلامی (داعش) در دیرالزور در خاک سوریه را بمباران کرده‌اند. حیدر عبادی، نخست وزیر عراق اعلام کرده که عملیات «مرگبار» نیروهای عراقی علیه گروه دولت اسلامی در خارج از مرزهای عراق آغاز شده است.

عبادی اعلام کرده بود که اگر داعش از خاک سوریه حمله کند، در صدد مقابله برمی‌آید. (جنگنده‌های شکاری ارتش عراق. عکس: آرشیو)

جنگنده‌های شکاری اف ۱۶ ارتش عراق پنجشنبه ۱۹ آوریل/ ۳۰ فروردین مواضع داعش از جمله یک کارخانه تولید مهمات در هجین در دیرالزور سوریه را بمباران کردند. ارتش عراق با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده است:

«حملات هوایی به مواضع داعش در خاک سوریه به دلیل مقابله با تهدیدات حضور این گروه در نزدیک مرز عراق و نیز به منظور اثبات قابلیت نظامی رو به افزایش عراق در برخورد با معاندان انجام شده است.»

دفتر نخست‌وزیر عراق اعلام کرده که این عملیات در هماهنگی با دولت سوریه انجام شده است:

«به دستور حیدر عبادی فرمانده کل قوا، نیروی هوایی دلاور ما حملات مرگباری را به مواضع داعش در نزدیکی مرز عراق، در خاک سوریه انجام داد.»

بنا بر اطلاعیه دفتر نخست‌وزیر عراق، این عملیات نمایانگر توانایی رزمی ارتش عراق در مقابله نظامی با بقایای داعش در خاک سوریه است.

اوایل آوریل سال جاری، نخست وزیر عراق یادآوری کرده بود که در سه سال گذشته بیش از یک سوم خاک عراق در تصرف گروه دولت اسلامی (داعش) قرار داشت و تأکید کرده بود که ارتش عراق با تهدیدات این گروه مقابله خواهد کرد.

عبادی دسامبر سال گذشته هم اعلام کرده بود که پیروزی نهایی بر داعش دشوار است. نخست‌وزیر عراق گفته بود که گروه دولت اسلامی از خاک سوریه به ترور و بمب‌گذاری در عراق ادامه می‌دهد.

۹ دسامبر ۲۰۱۷ عبدالامیر رشید یار الله، فرمانده ارشد ارتش عراق با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده بود که بعد از پاکسازی منطقه مرزی با سوریه، عملیات نیروهای مسلح عراقی علیه داعش پایان یافته است. حیدر عبادی نیز در همان تاریخ در یک نشست خبری «پایان جنگ با داعش» را اعلام کرده بود. نخست وزیر عراق گفته بود که نیروهای نظامی این کشور موفق شده‌اند کنترل کامل منطقه مرزی با سوریه را در اختیار بگیرند.

بیشتر بخوانید:

پایان جنگ علیه داعش در عراق

Share