Share

تلویزیون دولتی سوریه خبر داد که شماری از مخالفان مسلح بشار پذیرفته‎اند که از تحت محاصره در شمال دمشق عقب‎نشینی کنند و به شمال سوریه بروند. این عقب نشینی بر مبنای توافقی حاصل شد که از یک پیروزی دیگر برای بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه در دمشق حکایت دارد.

شورشیان یک منطقه تحت کنترل دیگر در حومه شمالی دمشق را واگذار کردند ـ تصویری آرشیوی از خروج شورشیان از دوما، غوطه شرقی؛ منبع: afp

منابع نزدیک به مخالفان مسلح نیز این خبر را تأیید کرده‎اند.

با این عقب نشینی کنترل منطقه قلمون شرقی در ۴۰ کیلومتری شمال دمشق بار دیگر به دست دولت اسد افتاد.

بشار اسد در تلاش است تا با کمک روسیه و ایران آخرین مخالفان مسلح خود را از مناطق تحت محاصره حومه دمشق بیرون براند. پیروزی در دوما به دولت اسد برای پیشروی‎های بیشتر روحیه داده است.

روسیه: بازرسان به محل حمله شیمیایی رسیدند

همزمان روسیه خبر داد که کارشناسان سازمان منع گسترش سلاح های شیمیایی (OPCW) به دوما رسیده‎اند. به دنبال حمله شیمیایی هفتم آوریل به دوما، بزرگترین شهر غوطه شرقی، مخالفان مسلح این شهر را تخلیه کردند.

روز گذشته نیز خبرگزاری رویترز به نقل از شاهدان عینی خبر داده بود که خودرود بازرسان سازمان منع گسترش سلاح های شیمیایی نزدیک محل حمله شیمیایی در شهر دوما دیده شده است.

فرانسه و ایالات متحده آمریکا روسیه را متهم می کنند که مانع دسترسی بین‎المللی به محل حادثه شده‎اند؛ جایی که امدادگران بین‎المللی می‌گویند حمله با گازهای سمی جان ده‎ها تن را گرفته است.

کارشناسان سازمان منع گسترش سلاح های شیمیایی (OPCW) یک هفته پیش برای بررسی این حادثه وارد سوریه شده بودند.

روسیه و سوریه می‎گویند حمله شیمیایی ادعایی که به عملیات موشکی غرب در سوریه انجامید، صحنه‎سازی شده است.

به گزارش تلویزیون دولتی سوریه، انتظار می‎رود ۳۲۰۰ تن از مخالفان مسلح و خانواده‎هایشان شنبه یکم اردیبهشت/ ۲۱ آوریل از قلمون شرقی به ادلب و طرابلس منتقل شوند؛ منطقه‎ای در شمال سوریه و در جوار مرز ترکیه که تحت کنترل شورشیان قرار دارد.

توافق برای خروج از قلمون شرقی، بین روسیه و شورشیان حاصل شده‎است. یکی از سخنگویان شورشیان می‎گوید آنها زمانی حاضر شدند پای میز مذاکره بنشینند که بمباران روسیه شدت یافت و شش غیرنظامی در این حملات کشته شدند.

این درحالی است که خبرگزاری فارس نزدیک به سپاه پاسداران گزارش کرده بود که توافق خروج میان دولت سوریه و مخالفان انجام شده است.

شورشیان بر اساس این قرارداد باید تمام سلاح‌های سنگین خود را تحویل می‌دادند.

بنابر گزارش‎ها دولت اسد در تلاش است تا ترکیب جمعیتی حومه دمشق را تغییر دهد و کسانی را که به حاکمیت دولت مرکزی تن نمی‎دهند به شمال سوریه منتقل کند. دو روز پیش نیز شورشیان مخالف اسد از الضمیر که در حومه شهر «دوما» واقع شده خارج شده و به القلمون شرقی رفته بودند.

سازمان ملل هشدار داده که آنچه که در سوریه اتفاق می‌افتد به معنای کوچ اجباری مردم از سرزمینشان است.

زندگی در شمال سوریه دشوار است. سازمان ملل نسبت به وقوع یک فاجعه انسانی در آینده‌ای نه چندان دور در این مناطق هشدار داده است.


در همین زمینه

ارتش سوریه اردوگاه یرموک را بمباران کرد

 

Share