ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

#اعتراضات ــ از میان آنها: ادامه اعتصاب مغازه‌داران در کردستان و آغاز روند بازداشت معترضان

این مجموعه دربرگیرنده خبرهای اعتراضاتی است که شنبه اول اردیبهشت ۱۳۹۷ صورت گرفته‌ یا در این روز خبرهای آنها منتشر شده‌اند. مجموعه ممکن است با اطلاعات جدید بروز شود.

این مجموعه دربرگیرنده خبرهای اعتراضاتی است که شنبه اول اردیبهشت ۱۳۹۷ صورت گرفته‌ یا در این روز خبرهای آنها منتشر شده‌اند. مجموعه ممکن است با اطلاعات جدید بروز شود.

بزرگ‌ کنید
اعتراض بازاریان در سردشت ـ شنبه اول اردیبهشت

▪ادامه اعتصاب مغازه‌داران در کردستان و آغاز روند بازداشت معترضان

تعطیلی بازارها و مغازه‎های شهرهای مختلف استان کردستان از جمله مریوان شنبه اول اردیبهشت نیز ادامه یافت. در سردشت نیز شماری از مردم در برابر فرمانداری دست به تجمع زدند.

بزرگ‌ کنید
تعطیلی مغازه‌ها در مریوان ـ شنبه اول اردیبهشت

بازاریان و کسبه شهرهای مختلف کردستان بیش از یک هفته است که در اعتراض به تصمیم دولت حسن روحانی مبنی بر بستن گذرگاه‌های مرزی ایران و عراق و افزایش تعرفه‎های گمرکی دست به اعتصاب زده‌اند.

یکی از مغازه‌داران معترض به ایلنا گفته است که «با بستن مرزهای کولبری و اعمال تعرفه‌های جدید، عملاً اگر مغازه‌هایمان هم باز باشد کاسبی چندانی نداریم، پس ترجیح می‌دهیم در خانه بمانیم و کار نکنیم.»

نماینده‌های این شهرهای کردنشین در مجلس شورای اسلامی نسبت به تصمیم دولت اعتراض کرده‌اند و آن را عامل بیکاری هزاران‌تن در این شهرها دانسته اند.

اتحادیه آزاد کارگران ایران از بازداشت چندین تن از معترضان در شهرهای کردستان خبر داده است: چهارتن در مریوان، یک تن در جوانرود، و چهارتن در بانه. یکی از بازداشت‌شدگان بانه یادگار صادقی است که پیش از آن در برابر سعید جلیلی در سخنانی دست به افشاگری زد.

سعید جلیلی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و نماینده رهبری در شورای عالی امنیت ملی به بانه سفر کرده بود تا با معترضان دیدار کند.

ویدئوی سخنان اعتراضی یادگار صادقی در برابر جلیلی:

▪ادامه اعتصاب کارگران سد «کانی سیو» در پیرانشهر

کارگران پروژه سدسازی «کانی سیو» در پیرانشهر، استان آذربایجان غربی پنجمین روز اعتصاب خود را گذراندند.

بزرگ‌ کنید
اعتراض کارگران سد در پیرانشهر ـ‌ شنبه اول اردیبهشت

این کارگران در اعتراض به پرداخت‌نشدن حقوق و مزایا دست از کار کشیده‌اند. شمار اعتصاب‌گران که بیشتر آنان را رانندگان ماشین‌آلات و ادوات سنگین تشکیل می‌دهند، بیش از ۸۰ تن گزارش شده است.

اعتصاب کارگران سد کانی سیو پنج روز پیش آغاز شد و علی‌رغم تهدیدها و فشارها ادامه یافته است. به گفته کارگران، کارفرما آنها را به اخراج تهدید کرده است.

اعتصاب‌گران اما هشدار داده‌اند که تا پرداخت‌نشدن تمام معوقات مزدی دست از اعتصاب نخواهند کشید.

▪اعتراض دانشجویان دانشگاه صنعتی شاهرود به کیفیت بد غذا

کیفیت بد غذای دانشگاه‌ها مشکلی تکراری است و بارها با اعتراض دانشجویان دانشگاه‌های مختلف ایران روبرو شده.

بزرگ‌ کنید
سینی‌های غذا در سلف دانشگاه صنعتی شاهرود ـ شنبه یک اردیبهشت

این‌بار دانشجویان دانشگاه صنعتی شاهرود در اعتراض به کیفیت بد غذا تجمع کردند و ظرف‌های پر از غذا را در سالن غذاخوری این دانشگاه چیدند و سپس برای طرح شکایت به دفتر رئیس دانشگاه مراجعه کردند.

خبرگزاری «دانشجو» دلیل این اعتراض را «بوی بد لپه» خوانده و گفته است که به جای غذا، به دانشجویان تن ماهی داده شد.

مسئول بسیج دانشجویی این دانشگاه نیز مقصر «بوی بد غذا» را پیمانکار دانشگاه دانسته و گفته است که «غذا مسموم نبود».

▪اعتصاب رانندگان آباده و بندر ماهشهر

به گزارش اتحادیه آزاد کارگران، رانندگان شهرستان آباده در استان فارس پنجمین روز اعتصاب خود را شنبه سپری کردند.

این رانندگان به دو چیز معترضند: پایین بودن کرایه‌ها و نیز عدم پرداخت هزینه حمل و نقل از سوی کارخانه کاشی استان یزد.

در جنوب کشور نیز شماری دیگر از رانندگان دست به اعتراض زدند. ویدئوی زیر از اعتراض رانندگان بندر ماهشهر در استان خوزستان در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است:

[video width="640" height="360" mp4="https://www.radiozamaneh.com/u/wp-content/uploads/2018/04/bandarmahshahr-drivers.mp4"][/video]

▪اعتراض در فاز ۱۹ پارس جنوبی

کارگران پیمانی فاز ۱۹ پارس جنوبی (عسلویه) که پس از اتمام پروژه پیمانکاری شغل‌شان را از دست داده‌اند، در برابر در ورودی این مجتمع صنعتی دست به تجمع زدند. تجمع اعتراضی آنها به مسدودشدن در و توقف ورود و خروج به آن شد.

بزرگ‌ کنید
اعتراض در فاز ۱۹پارس جنوبی ـ شنبه اول اردیبهشت

اغلب کارگران تجمع‌کننده در بخش نگهبانی مشغول به کار بوده‌اند اما با پایان پروژه پیمانکاری و بهره‌برداری از پالایشگاه دهم فاز ۱۹ پارس جنوبی بیکار شده‌اند. آنها می‌گویند پس از سال‌ها کارگری حق آنها است که با بهره‌برداری از پالایشگاه به کار گرفته شوند.

به گزارش خبرگزاری دولتی کار ایران (ایلنا)، کارفرما هیچ تعهدی در قبال سرنوشت این کارگران نمی‌پذیرد.

▪سفره خالی کارگران ارومیه

کارگران گروه فولاد ارومیه نیز در ابتکاری مشابه با همکاران‌شان در اهواز سفره‌ای خالی در برابر ساختمان استانداری به نشانه اعتراض پهن کردند.

[video width="640" height="480" mp4="https://www.radiozamaneh.com/u/wp-content/uploads/2018/04/urumiyah-workers-sofreKhali.mp4"][/video]

این کارگران یک سال است که معوقات مزدی‌شان را دریافت نکرده‌اند.

کارگران گروه ملی فولاد اهواز چند هفته پیش به دلیل مشابهی سفره خالی در برابر استانداری خوزستان پهن کردند.

▪اعتراض خانواده‌های قربانیان سقوط هواپیمای تهران ـ یاسوج

شماری از خانواده‌های کشته‌شدگان سانحه هوایی پرواز تهران ـ یاسوج در برابر ستاد مدیریت بحران کشور در تهران تجمع کردند.

بزرگ‌ کنید
اعتراض خانواده‌های قربانیان سقوط هواپیمای تهران ـ یاسوج ـ شنبه اول اردیبهشت

پرواز شماره ۳۷۰۴ هواپیمایی آسمان که روز ۲۹ بهمن از تهران عازم شهر یاسوج بود ساعاتی پس از پرواز در کوه دنا سقوط کرد و همه ۶۵ سرنشین آن کشته شدند.

هنوز پیکر تمام قربانیان کشف نشده است. شمار دیگری از خانواده‌های قربانیان شنبه در ۶۳ امین روز از جستجو برای کشته‌شدگان از محل حادثه بازدید کردند.

▪درد و دل زن دستفروش آملی پس از برخورد خشن مأموران شهرداری

مأموران سد معبر شهرداری‌ها در ایران کماکان با دستفروش‌ها و کاسبان محلی با خشونت رفتار می‌کنند. برخورد خشن با یک زن دستفروش در آمل نمونه‌ای از این رفتارها است.

ویدئویی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که سخنان این زن را پس از هجوم مأموران شهرداری به او بازتاب می‌دهد.

پای درد دل او می‌نشینیم:

در همین زمینه

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • کارگر

    اسامی ده تن از بازداشت شده گان اعتصاب کردستان در حالی که امروز شنبه 1 اردیبهشت گزارش ها حاکیست که اعتصاب همچنان در جوانرود، بوکان و بانه جریان دارد، و وارد اولین هفته خود می شود، منابع محلی اسامی ده تن از بازداشت شده گان اعتصاب کردستان را منتشر کرده اند که به جز «یادگار صادقی» که خبر آزادی وی منتشر شده، از وضعیت سایرین خبری در دست نیست. بازداشت افراد معترض و اعتصابی از سوی نیروهای اطلاعات به معنای آن است که حاکمیت قصد عقب نشینی در برابر مطالبات مردم کردستان را ندارد. ‏اسامی تعدادی از دستگیرشدگان: #یادگار_صادقی - بانە #زانیار_عثمانی - بانه #بهروز_عثمانی - بانه #رضا_اسدی - بانه #محسن_علیزادە - بانه #رزگار_رفاهی - بانه #امیر_زاهد - مریوان #قادر_محمد نژاد - سقز #جمیل_عثمانی - سقز #ابوبکر_محمدی – جوانرود

  • کارگر

    حمایت بازاریان و کسبە خیابانهای سیروس سنندج از کسبەی مرزی ما بازاریان و کاسبین خیابانهای سیروس سنندج (پیچ سیروس تا میدان نبوت)؛یازده متری و کاوه که پانصد مغازه تجاری را شامل میشود حمایت خود را از اعتصاب بازاریان شهرهای مرزی اعلام داشته و در جهت حمایت از آنها و همچنین اعلام انزجار خود نسبت به مسئولان و مدیران شهری سنندج که با عدم تدبیر و درایت در مسئله تونل شهری بهارمست بحرانی را در کسب و کار این کاسبین بوجود آورده اند که به راحتی و با تعقل قابل حل است که همانا تردد در این تونل شهری بصورت یکطرفه صورت پذیرد و تردد درخیابانهایه نامبرده به وضعیت ماقبل در آید و لیکن نه صدای ما را میشنوند؟!؟! و نه بحرانی را که بوجود آمده است میبینند؟!؟! در نهایت در یکی؛دو روز آینده و با اعلام قبلی اقدام به بستن مغازه ها در اعتراض به این بحران بوجود آمده مینمائیم و در صورت حل نشدن آن اقدامات بعدی ما رادیکال‌تر میشود و عواقب آن بر عهده شورای ترافیک سنندج و آقای مهندس قادری معاون فنی و عمرانی استاندار میباشد که با عدم دستور و پیگیریهای نامبرده رزق و روزی مردم از کف رفته است و در نهایت اینکه... مال است؛ جان نیست تا که راحت ببخشمش؟!