ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

موگرینی: اتحادیه اروپا مصمم است برجام را حفظ کند

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا می‌گوید هیچ کشوری به‌تنهایی نمی‌تواند برجام را نابود کند. او اعلام کرد که هفته آینده ابتدا با وزیران خارجه فرانسه، آلمان و بریتانیا و سپس با ظریف دیدار خواهد کرد.

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت عزم اتحادیه آن است که توافق هسته‌ای با ایران را حفظ کند. او جلوگیری از گسترش مناقشه‌ها را ضروری دانست و اعلام کرد که هفته آینده ابتدا با وزیران خارجه فرانسه، آلمان و بریتانیا و سپس با محمدجواد ظریف دیدار خواهد کرد.

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا

فدریکا موگرینی جمعه ۱۱ مه / ۲۱ اردیبهشت در کنفرانس وضعیت اتحاد اروپا در فلورانس ایتالیا توافق هسته‌ای با ایران را موفقیت‌آمیز خواند و گفت: «اتحادیه اروپا مصمم به حفظ برجام است.»

او درباره چگونگی پیشبرد برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) گفت: «قرار است هفته آینده با وزیران خارجه فرانسه، آلمان و بریتانیا دیدار کنم و در پی آن با وزیر خارجه ایران هم دیدار خواهیم کرد.»

پس از خارج شدن آمریکا از برجام سه‌شنبه گذشته، اتحادیه اروپا و سه کشور آلمان، فرانسه و بریتانیا اعلام کرده‌اند که همچنان در برجام خواهند ماند و ایران نیز باید به تعهدات خود در چارچوب توافق هسته‌ای ادامه دهد. بزرگترین مشکل کشورهای اروپایی تحریم‌های مجدد آمریکا علیه ایران است که مانع از پیشبرد روابط تجاری شرکت‌های اروپایی با ایران می‌شود.

موگرینی گفت: «ما به عقلانیت و گفت‌وگو نیاز داریم و هیچ کشوری نمی‌تواند یک‌جانبه و به تنهایی توافق هسته‌ای با ایران را از بین ببرد زیرا توافق هسته‌ای اقدامی جهانی است.»

او تأکید کرد که «از هم پاشیدن امور راه حل مشکلات نیست (...) ضروری است توافق‌هایی که موفق بوده و نتیجه داده‌اند را حفظ کنیم و درباره توافق هسته‌ای با ایران نیز قصد ما حفظ آن است.»

چهارشنبه گذشته اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای بر لزوم حفظ برجام تأکید کرده و اعلام کرده بود که تا زمانی که ایران به اجرای تعهدات هسته‌ای خود پایبند باشد این اتحادیه به ادامه اجرای توافق هسته‌ای متعهد می‌ماند.

در همین حال آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، جمعه ۱۱ مه/ ۲۱ اردیبهشت از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران انتقاد کرد و گفت: «این‌که هرکس هر کاری دلش خواست بکند، برای جهان ناگوار است.»

او خروج آمریکا از برجام را موجب خدشه‌دار شدن اعتماد به نظم جهانی دانست و آن را تأسف‌بار خواند.

مرکل گفت: «این درست نیست که توافقی را که شورای امنیت سازمان ملل به اتفاق آرا تصویب کرده، یکجانبه لغو کرد.»

فرانک‌والتر اشتاین‌مایر، رئیس‌جمهور آلمان نیز خروج آمریکا از برجام را «شکست دیپلماسی صلح» دانست.

در همین حال مرکل در تماس با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه از تلاش‌ها برای حفظ برجام و جلوگیری از مناقشه در خاورمیانه میان ایران و اسرائیل سخن گفت. این مکالمه تلفنی یک هفته پیش از دیدار مرکل با پوتین که قرار است در شهر سوچی برگزار شود، انجام شد.

پیش از این، پتر آلتمایر، وزیر اقتصاد آلمان صبح جمعه از آمریکا خواست تا در زمینه تحریم‌ها علیه ایران به شرکت‌های آلمانی و اروپایی اطمینان قانونی ارائه دهد. او گفت: «به‌طور قانونی، دولت فدرال هیچ راهی برای محافظت از شرکت‌ها از تصمیمات آمریکا ندارد.»

برونو لومر، وزیر اقتصاد فرانسه نیز روز جمعه در گفت‌وگو با رادیو «اُروپ ـ ۱» اعلام کرد که کشورهای اروپایی باید در مقابل دولت ترامپ قوی‌تر ایستادگی کنند و نه همچون «اتباع» ایالات متحده. او اظهر امیدواری کرد که شرکت‌های اروپایی بتوانند به‌رغم تصمیم ترامپ به مبادلات خود با ایران ادامه دهند.

نگرانی اروپایی‌ها آن است که با تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران، شرکت‌های اروپایی در صورت معامله با ایران توسط آمریکا مجازات شوند.

روز جمعه هزاران نفر در ایران پس از نماز جمعه در خیابان‌ها علیه تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر خروج از برجام تظاهرات کردند.

بیشتر بخوانید:

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

 • محسن

  روحانی و ظریف هم مصممن چه فایده قرار بو د تحریم ها برداشته شه

 • Faryad

  فرانسه و ایتالیا برای نجات قراردادهای اعتباری با نرخ بالا که از حکومت اسلامی گرفته اند و همچنین قراردادتوتال و رنو و...خود را هلاک میکنند ...همان بهتر این قراردادها لغوشوند چون ملت ایران را زیر بار بدهکاریی های میلیاردی میکند..

 • Hasani

  مشتاقان «دختر خوشگلا» در «رأس همه‌ی امور»! - - این ماجرا دست کم دو طرف دارد: نماینده‌ یا نمایندگانی که خواستار عکس «دختر خوشگلا» هستند؛ و نماینده یا نمایندگانی که این عکس‌ها را دارند! - اینها نمایندگان مجلسی هستند که خمینی و خامنه‌ای آن را !در رأس امور مملکت قلمداد کرده‌اند. - چنین برخوردهای سخیفی در جمهوری اسلامی بیش از هر کشور دیگری نمود پیدا می‌کند زیرا زمامداران این نظام در بزرگنمایی‌ خود به کمتر از صفت عالی و پیشوند «ترین» برای خود قانع نیستند و برای خودنمایی دینی و اخلاقی، در نمایش لکه‌ی کبود دعا و نماز بر پیشانی‌هایشان با یکدیگر رقابت می‌کنند!. - این نخستین بار نیست که نگاه و رفتار جنسی نمایندگان مجلس شورای اسلامی!! در صدر اخبار قرار می‌گیرد. مردادماه سال ۹۶ نیز سلفی گرفتن نمایندگان مذکر مجلس شورای اسلامی با فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در حاشیه مراسم سوگند حسن روحانی! خبرساز شد. نگاه‌های هیز و نیش‌های تا بناگوش باز و هول و تلاش نمایندگان برای سلفی گرفتن، فکر کوتاه و نگاه حقیر نمایندگان مجلس شورای اسلامی را به نمایش می‌گذاشت.

 • Farid

  سکوت ۵ میلیارد یورویی دولت ایتالیا و موگرینی درباره اعتراض‌ها در ایران و پشتیبانی حفظ برجام! دوماه پیش اعلام شد: « اینویتالیا گلوبال اینو» ایتالیا خط اعتباری ۵ میلیارد یورویی را در اختیار «بانک صنعت و معدن» و «بانک خاورمیانه» جمهوری اسلامی ایران قرار خواهد داد!. پولها همانجا خواهد رفت که سکوی نفتی رفت! و در عوض مردم ایران را تاگلوگاه مقروض میکنند تا دهها سال نفت ارزان بفروشند تا بدهی های اینها را پس بدهند!.

 • sattar beheshti

  دوماه پیش اعلام شد: - خانم موگرینی پیش از آن که رهسپار تهران شود در مقاله‌ای که در روزنامه گاردین منتشر شد نوشته بود که وزرای خارجه اتحادیه اروپا از او خواسته‌اند به دنبال راه‌هایی برای ایجاد یک چارچوب برای همکاری منطقه‌ای باشد که تهران هم در آن نقش داشته باشد!؟. - در واکنش به این مقاله، خبرگزاری رویترز به نقل از پست توییتری انور قرقاش، وزیر خارجه امارات، نوشت که در این مقاله موگرینی از «درک سیاست منطقه‌ای و پرخاش‌جویانه ایران و وجه فرقه‌ای آن که خاورمیانه را چندقطبی کرده است» نشانی نمی‌بیند!. انتقاد وزیر اماراتی از رویکرد فدریکا موگرینی به رابطه با جمهوری اسلامی درست در روزهایی مطرح می‌شود که بحرین ایران را به دست داشتن در قاچاق مواد منفجره و اسلحه به خاک خود و نقش احتمالی در یک فقره انفجار تروریستی متهم کرده است!!.

 • فرزاد

  ما مردم ایرانیم که باید از حکومتمان بخواهیم که حقوقمان را رعایت کند، موگرینی که وظیفه‌ای ندارد در قبال ما. ایشان خیلی زرنگ باشند وظایفشان را در اتحادیه اروپا درست انجام دهند! من در خانه‌ام نشسته‌ام و انتظار دارم خانم موگرینی بخاطر من با جمهوری اسلامی دربیافتد، این که صحیح نیست! اینها درفکر منافع اقتصادی خودشان هستند، زمانی هم که دم از حقوق بشر می زنند، ابتدائاً در فکر مسائل خودشان هستند. این مورد به وضوح مهر تأئیدی است بر آنچه گفته شد. ما باید ابتدائاً یاد بگیریم که با دیگر احزاب اپزیسیون سر یک میز بنشینیم، اتحاد ما رمز پیروزی بر تمامی مشکلات است. اتحاد ما جمهوری اسلامی را هم بر سر میز مذاکره با مردم خواهد کشید. هرزمان جمهوری اسلامی ضعیف شد، حرف حساب را فهمیده. اخیراً روحانی گفته ما با «هیچ کشوری!!» دشمنی نداریم! این خیلی مهم است! پس مردم ایران باید سمبه را پر زور کنیم تا جمهوری اسلامی را وادار به خواسته های مردم کنیم. و این تنها از طریق اتحاد مردم میسر خواهد شد.