Share

سقوط ارزش لیر ترکیه ادامه دارد. نرخ برابری پول ملی ترکیه دوشنبه ۲۱ می/ ۳۱ اردیبهشت به کمترین میزان در برابر دلار رسید. همراه با سقوط ارزش لیر، نرخ تورم روند صعودی را ادامه می‌دهد.

لیر ترکیه به کمترین میزان ارزش برابری با دلار سقوط کرد

رجب طیب اردوغان هنگام سفر به لندن در دیدار با سرمایه‌گذاران و تجار ترکیه در انگلیس کاهش نرخ بهره بانکی را یکی از برنامه‌های دولت خود اعلام کرد و گفت: ممکن است پس از ۲۴ ژوئن- موعد انتخابات ریاست جمهوری – نرخ بهره کاهش یابد.

«تیم آش»تحلیلگر مسائل اقتصادی ترکیه گفته است: این سیاست می‌تواند خروج سرمایه از ترکیه را افزایش دهد.

به گفته او سیاست‌های اردوغان طی دو سال گذشته موجب کاهش میزان سرمایه‌گذاری و خروج سرمایه از این کشور شده است.

اردوغان از حدود دو سال قبل، پس از وقوع یک کودتای نافرجام که هنوز ابهام‌های زیادی در باره آن وجود دارد، شرایط فوق‌العاده را بارها تمدید و بر شدت کنترل‌های پلیسی و برخورد با مخالفان افزوده است.

اختلاف او با فتح‌الله گولن رهبر اسلام‌گرایان محافظه‌کار ترکیه که نقش ویژه‌ای در سرمایه‌گذاری و تجارت ترکیه پس از قدرت گرفتن حزب عدالت و توسعه داشت، همراه با افزایش هزینه نظامی و امنیتی برای اقدامات توسعه‌گرایانه دولت وضعیت اقتصادی ترکیه را از هر زمان دیگر شکننده‌تر کرده است.

برپایه گزارش نهادهای دولتی نرخ تورم در ادامه روند صعودی به حدود ۱۳ درصد رسیده، جمعیت بیکاران افزایش و رشد اقتصادی تنزل یافته است.

با این حال اردوغان و حزب عدالت و توسعه همچنان امیدوارند با پیروزی در انتخابات زودرس که ۲۴ ژوئن برگزار می‌شود، شانس خود برای باقی ماندن در قدرت را از دست ندهند.

سقوط اقتصاد

لیر ترکیه طی پنج ماه گذشته ۱۶,۵ درصد از ارزش برابری در برابر دلار را از دست داده است. نرخ برابری دلار در برابر لیر ۴,۵۵ گزارش شده که بی‌سابقه‌ترین نرخ برای هر یک دلار امریکا است.

اینان دمیر تحلیلگر مسائل اقتصادی ترکیه گفته است: بخشی از سقوط ارزش لیر به دلیل سیاست‌های ایالات متحده امریکا است، اما اظهارات اردوغان هم نشان داد که بانک مرکزی توان کنترل بازار را ندارد.

اردوغان یک هفته پیش اعلام کرد: قصد دارد سیاست‌های کنترلی بیشتری در حوزه پولی و اقتصاد اعمال کند. این اظهارات موجب رشد نرخ برابری دلار شده است.

بانک مرکزی ترکیه چندی پیش به منظور توقف کاهش نرخ برابری دلار، نرخ بهره بانکی را تا ۱۳.۵ درصد افزایش داد. اما وزیر اقتصاد گفته است: این سیاست‌ها مقطعی است و پس از انتخابات تغییر خواهد کرد.

همزمان با سقوط ارزش لیر، نرخ تورم نیز در مقایسه با یک ماه گذشته بیش از ۲ درصد افزایش یافته و به ۱۲,۹۸ درصد رسیده است.

دولت ترکیه نرخ رشد اقتصادی این کشور برای سال ۲۰۱۷ را ۷,۴ درصد اعلام کرد که بالاترین نرخ رشد اقتصادی گروه ۲۰ کشور صنعتی است. با این حال نرخ بیکاری در ترکیه افزایش و سطح درآمدها کاهش یافته است.

مرکز آمارهای دولتی نرخ بیکاری این کشور برای ژانویه ۲۰۱۸ را ۱۰,۸ درصد اعلام کرد که بیانگر کاهش حدود ۲ درصدی این شاخص در مقایسه با مدت مشابه یک سال قبل بود. رسانه‌های منتقد دولت اما «افزایش شمار بیکاران» طی دو سال گذشته را گزارش می‌کنند.

همچنین کسری بودجه در ترکیه نیز روند رو به رشد داشته و به  رقمی معادل ۶ درصد تولید ناخالص داخلی رسیده است.

رقابت سخت

در فاصله زمانی یک ماه تا برگزاری انتخابات زودرس، رسانه‌های حامی دولت اردوغان را «پیروز» انتخابات می‌دانند. نتایج نظرسنجی‌ها اما نشان می‌دهد که ائتلاف عدالت و توسعه و حرکت ملی نمی‌تواند حتی نیمی از آراء را به دست بیاورد. آخرین نتایج نظرسنجی‌ها میزان آرای اردوغان را حدود ۴۲ درصد برآورد کرده است که دو برابر اصلی‌ترین رقیب او از حزب جمهوری‌خواه خلق است.

صلاح‌الدین دمیرتاش نامزد حزب دموکراتیک خلق‌ها که همچنان باید از درون زندان با دیگر نامزدها رقابت کند، نزدیک به ۱۲ درصد برآورد شده است.

دمیرتاش که خبرهای تائید‌ نشده‌ای مبنی بر احتمال آزادی او طی روزهای آینده منتشر شده، در تازه‌ترین گفت‌وگو گفته است: هیچ یک از احزاب ترکیه بدون حزب دموکراتیک خلق‌ها امکان تشکیل دولت نخواهند داشت.

انتخابات زودرس ریاست جمهوری ترکیه ۲۴ ژوئن امسال برگزار خواهد شد. نامزدهای رقیب اردوغان در این انتخابات به توزیع نابرابر امکان استفاده از شبکه تلویزیون دولتی برای تبلیغات انتقاد کرده‌اند. همچنین برخی از نامزدها در باره امکان تقلب در شمارش آراء به نفع حزب حاکم هشدار دادند.


بیشتر بخوانید:

اپوزیسیون ترکیه خواستار آزادی صلاح‌الدین دمیرتاش شد

Share