ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

پوتین و نتانیاهو بر سر عقب‌نشینی سپاه قدس از جنوب سوریه توافق کردند

ابتدا وزیران دفاع اسرائیل و روسیه، برقراری منطقه کاهش تنش در جنوب سوریه را به بحث گذاشتند و سپس در تماس تلفنی رئیس جمهور روسیه با نخست‌وزیر اسرائیل توافق حاصل شد.

سرگئی شوجوی و آویگدور لیبرمن، وزیران دفاع روسیه و اسرائیل درباره ایجاد منطقه کاهش تنش در جنوب سوریه با یکدیگر  گفت‌وگو کردند. سپس ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه و بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل نیز در یک تماس تلفنی درباره تحولات منطقه و نفوذ ایران در سوریه با هم گفت‌وگو کردند. این توافق به دست آمد که سپاه قدس و حزب‌الله لبنان از شعاع ۷۰ الی ۸۰ کیلومتری مرز اسرائیل دور شوند.

بزرگ‌ کنید
بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه (عکس: آرشیو)

هفته گذشته ایالات متحده آمریکا نسبت به نقض‌آتش بس در جنوب سوریه و تحرکات نظامی در این منطقه هشدار داده بود. مخالفان مسلح اسد بر جنوب غربی سوریه در جوار بلندی‌های جولان تسلط دارند. ارتش سوریه و سپاه قدس با همراهی شبه‌نظامیان حزب‌الله لبنان مواضعی را در این منطقه در دست گرفته‌اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از خبرگزاری تاس، پنجشنبه ۳۱ مه/ ۹ خرداد سرگئی شوجوی، وزیر دفاع روسیه وضعیت جنوب غربی سوریه را با آویگدور لیبرمن وزیر دفاع اسرائیل به بحث گذاشت. بر اساس توافق روسیه با اردن و ایالات متحده آمریکا این منطقه جزو مناطق کاهش تنش به شمار می‌آید. به گفته شوجوی به این توافق می‌بایست عمل شود.

بامداد پنجشنبه ۱۰ مه/ ۲۰ اردیبهشت اسرائیل اعلام کرد که سپاه قدس ۲۰ راکت به سمت مواضع این کشور در بلندی‌های جولان شلیک کرده. سپس ارتش اسرائیل با انتشار بیانیه‌ای رسماً اعلام کرد که در پاسخ به حملات سپاه قدس به بلندی‌های جولان، جنگنده‌های نیروی هوایی این کشور به ده‌ها هدف متعلق به سپاه قدس در سوریه حمله کردند. دانی دانون، نماینده اسرائیل در سازمان ملل در نامه‌ای به شورای امنیت اعلام کرده بود که کشورش تمایلی به تداوم و گسترش درگیری نظامی با ایران ندارد، با این حال تحت هیچ شرایطی اجازه نمی‌دهد که ایران به حملات نظامی‌اش از خاک سوریه علیه اسرائیل ادامه دهد. بعد از این تحولات بود که عقب‌نشینی سپاه قدس از جنوب سوریه برای تأمین اسرائیل مورد توجه روسیه قرار گرفت.

وزارت دفاع اسرائیل با صدور بیانیه‌ای اعلام کرده است که دولت این کشور از تلاش روسیه برای تأمین امنیت اسرائیل قدردانی می‌کند.

در همان حال خبرگزاری تاس گزارش داده است که بعد از دیدار و گفت‌وگوی وزیران دفاع روسیه و اسرائیل در مسکو، ولادیمیر پوتین با بنیامین نتانیاهو نیز تلفنی گفت‌وگو کرد.

موضوع گفت‌وگوی تلفمی رئیس جمهور روسیه و نخست‌وزیر اسرائیل آخرین تحولات منطقه و نفوذ ایران در سوریه بود.

شبکه یک تلویزیون اسرائیل اعلام کرده است که رئیس جمهور روسیه و نخست‌وزیر اسرائیل به این توافق دست‌ یافته‌اند که سپاه قدس و حزب‌الله لبنان و سایر شبه‌نظامیان شیعه طرفدار ایران می‌بایست از شعاع ۷۰ الی ۸۰ کیلومتری مرز اسرائیل فاصله بگیرند.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه چهارشنبه گذشته گفته بود همه نیروهای خارجی می‌بایست از مرزهای جنوبی سوریه با اسرائیل، هرچه سریع‌تر عقب‌نشینی کنند.

روز گذشته گزارش‌های تأیید نشده‌ای منتشر شده بود مبنی بر اینکه سپاه قدس و شبه‌نظامیان شیعه از جمله حزب‌الله لبنان در حال عقب‌نشینی از جنوب سوریه و از مرز با اسرائیل‌اند.

بیشتر بخوانید:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.