Share

در حالی‌که اشرف غنی، رئیس‌جمهوری افغانستان به‌مناسبت ماه رمضان به طالبان اعلام آتش‌بس یک‌جانبه کرده بود، افراد این گروه در شمال افغانستان یک والی (فرماندار) را کشتند و فشار خود را برای کنترل برخی از مناطق ولایت فاریاب حفظ کردند.

نیروهای طالبان ـ عکس از آرشیو

نیروهای طالبان ـ عکس از آرشیو

به‌گزارش رویترز، هفته گذشته اشرف غنی، رئیس‌جمهوری افغانستان برای نخستین بار اعلام کرد که تا پایان ماه رمضان با طالبان آتش‌بس بدون قید و شرط و یک‌جانبه می‌بندد.

در پاسخ طالبان افغان با آتش‌بس سه روزه برای عید فطر در نیمه ماه ژوئن موافقت کردند. آتش‌بس دولت از روز سه‌شنبه گذشته آغاز شد و آتش‌بس طالبان از جمعه آینده آغاز می‌شود.

با این حال طالبان حملات خود را متوقف نکردند. آن‌ها عبدالرحمان پناه، والی کوهستان، یکی از ولسوالی‌های ولایت فاریاب در شمال باختری افغانستان را به قتل رساندند.

به‌گفته دو مقام افغان، دست‌کم هشت تن از مسئولان امنیتی در جریان درگیری کوهستان کشته شدند.

جواد بدار، سخنگوی دولت محلی ولایت فاریاب مرگ والی را تأیید کرد و گفت مرکز ولسوالی کوهستان به‌دست طالبان افتاد. او با بیان این‌که نیروهای امنیتی درصدد تقویت فوری خود هستند، گفت: «ما اعلام آتش‌بس کرده‌ایم اما حق داریم از خود دفاع کنیم.»

در ولایت غزنی، واقع در منطقه جنوبی افغانستان شورشیان روز سه‌شنبه خودرو بمب‌گذاری‌شده را در نزدیکی خانه یکی از والی‌های منطقه قرار دادند. محمد اشرف نوری، سخنگوی والی غزنی اعلام کرد که جنگجویان طالبان به نخستین پست پلیس در خانه والی حمله کرده و پنج نفر را کشته و ۲۶ نفر را زخمی کردند، از جمله مأموران امنیتی و خود والی را.

شورشیان طالبان همچنین در ولایت سرپل در شمال افغانستان نیز به دو پست بازرسی امنیتی حمله کردند.

در آغاز آتش‌بس، قمر جاوید باجوہ، فرمانده ارتش پاکستان به کابل رفت تا با اشرف غنی دیدار کند. افغانستان پاکستان را متهم می‌کند که به طالبان و دیگر گروه‌های شورشی کمک می‌رساند اما پاکستان این اتهام را رد می‌کند.

آصف غفور، سخنگوی رسمی نیروهای مسلح پاکستان در توئیتر اعلام کرد که « پاکستان خواهان یک دولت وحدت ملی در کابل است و امیدوار است که آمریکا / ناتو در برقراری صلح در افغانستان موفق شود.»

رئیس‌جمهور افغانستان در ۲۸ فوریه / ۹ اسفند در مذاکرات صلح افغانستان با عنوان «پروسه کابل» که با شرکت نمایندگان ۲۵ کشور و سازمان بین‌المللی در کابل برگزار شد، از آمادگی برای مذاکرات صلح «بدون پیش‌شرط» با طالبان سخن گفت و افزود این گروه اگر سلاح خود را زمین بگذارد می‌تواند به‌عنوان یک حزب سیاسی فعالیت قانونی کند.

طالبان این پیشنهاد را رد کردند.

بیشتر بخوانید:

رئیس جمهور افغانستان با طالبان آتش‌بس موقت اعلام کرد

Share