ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

محمد ثلاث اعدام شد

اعتراضات و هشدارها بی‌فایده بود. به جای محاکمه عادلانه، اعترافات تحت شکنجه مبنای دادرسی قرار گرفت. درویش گنابادی را اعدام کردند.

خبرگزاری میزان وابسته به قوه قضاییه بامداد دوشنبه ۲۸ خرداد اعلام کرد که حکم قصاص محمد ثلاث، یکی از دراویش گنابادی نعمت‌اللهی که به اتهام قتل سه نفر به اعدام محکوم شده بود، صبح روز دوشنبه اجرا شده است.

بزرگ‌ کنید
محمد ثلاث، درویش گنابادی در دادگاه. اعدامش کردند

نرگس ثلاث فرزند محمد ثلاث هم شامگاه گذشته اعلام کرده بود که تلاش‌ها برای توقف حکم اعدام پدرش بی‌نتیجه مانده است.

یکشنبه ۲۷ خرداد نیز خانواده محمد ثلاث آخرین ملاقات خود را با این درویش گنابادی درزندان رجایی شهر کرج انجام دادند.

نرگس ثلاث  فرزند محمد ثلاث  بعد از ملاقات به سایت «مجذوبان نور» گفته است که «پدرش در این ملاقات نیز مثل همیشه اصرار کرد که راننده اتوبوس قاتل نبوده و او را قربانی مقاصد سیاسی کرده‌اند. عفو بین‌الملل هم شامگاه گذشته با انتشار بیانیه‌ای خواهان توقف حکم اعدام محمد ثلاث شده بود.

عفو بین‌الملل می‌گوید پرونده محمد ثلاث، مشکلات دستگاه قضایی ایران را برای همگان آشکار می‌کند: انتقام‌جویی به جای اجرای عدالت. اعتراف‌گیری تحت شکنجه به جای تحقیق درباره پرونده.

عفو بین‌اللمل در بیانیه‌ای که یکشنبه ۲۷ خرداد منتشر کرد از جامعه بین‌المللی و سران کشورهای جهان خواسته بود همه قدرت خود را به کار گیرند و از اعدام محمد ثلاث جلوگیری کنند.

محمد ثلاث متهم بود که در ۳۰ بهمن ۱۳۹۶ هم‌زمان با درگیری دراویش گنابادی با مأموران پلیس در محدوده خیابان پاسداران تهران، با اتوبوس به سمت گروهی از مأموران حرکت کرده و سه نفر از آنها را کشته است. آخرین جلسه دادگاه او  ۲۷ اسفند ۹۶ برگزار شد و فردای آن روز هم به سه بار قصاص محکوم شد. در اردیبهشت سال جاری دیوان عالی کشور این حکم را تأیید کرده است. این درویش گنابادی می‌گوید بی‌گناه است و راننده اتوبوس نبوده.

عفو بین‌الملل در بیانیه شامگاه یکشنبه ۲۷ خرداد خود می‌گوید تنها مدرک جرم علیه محمد ثلاث اعترافات اوست که تحت شکنجه انجام شده و متهم بعد از بازجویی، آن اعترافات را پس گرفته است.

فیلیپ لوتر مدیر بخش شمال آفریقا و خاورمیانه عفو بین‌الملل گفته است:

«مقامات قضایی ایران با شتابزدگی و فقط با این قصد که حکم اعدام را جا بیندازند، از دسترسی محمد ثلاث به وکیل خودداری کردند و اجازه ندادند شاهدان شهادت بدهند که محمد ثلاث پشت فرمان اتوبوس نبود و در آن زمان در زندان بود. مقامات قضایی جمهوری اسلامی ظاهراً به انتقام‌گیری بیشتر علاقمندند تا اجرای عدالت.»

به گفته  مدیر بخش شمال آفریقا و خاورمیانه عفو بین‌اللمل، اجرای حکم اعدام محمد ثلاث بر اساس محاکمه غیر عادلانه متهم و صرفاً بر پایه اعترافاتی که تحت شکنجه از او اخذ شده بی‌عدالتی آشکار و یک عمل نفرت‌آور است.

خانواده محمد ثلاث به همراه تعدادی دیگر از درویشان در اعتراض به حکم اعدام او مقابل زندان تحصن کرده بودند. وکیل ثلاث اعلام کرده بود شاهدان تازه‌ای دارد که حاضرند در دادگاه شهادت بدهند که محمد ثلاث راننده اتوبوسی که ماموران پلیس را زیر گرفت نبوده است اما دستگاه قضایی حاضر به پذیرش درخواست اعاده دادرسی او نیست.

به نوشته زینب طاهری، ثلاث در بازداشتگاه شکنجه شده، مأموران با پا روی سر او رفته و آنقدر او را کتک زده بودند که بینایی‌اش را از دست داده بود.

ثلاث ۳۰ بهمن سال گذشته پس از تحصن درویشان گنابادی مقابل کلانتری خیابان پاسداران بازداشت شد. دستگاه قضایی ایران او را راننده اتوبوسی که سه مامور پلیس را زیر گرفت و کشت، خواند اما هیچ شاهدی که دیده باشد واقعا ثلاث راننده اتوبوس بوده، در دادگاه حاضر نشد. ثلاث گفته بود که پیش از این واقعه و حمله ماموران پلیس و لباس شخصی به گلستان هفتم، محل سکونت نورعلی تابنده قطب درویشان گنابادی بازداشت شده است. به دنبال این واقعه بیش از ۳۰۰ تن از درویشان گنابادی دستگیر و برخی از آنان به زندان و تبعید محکوم شدند.

بیشتر بخوانید:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • رستگاری از تهران

    با سلام کسی به نامن «مارال اهل سنت» که نمی شناسمش در مورد محمد ثلاث و سپاسگزاری از عدالت اسلامی نوشته:« خدا لعنتش کند و ان شاالله پایه های عدالت خواهی جمهوری اسلامی را محکمتربدارد به اذن الله» و پاسخ من به او این بود که در اینجا نیز می آورم: بله جناب اهل سنت! به اذن الله الرحمن الرحیم در این هزار و چهارصد سال معصوم کشی شیوه دیرنه این نظام اسلام سراسر خون و قتل و شهادت است! روحانیون شیعه و سنی هزار و چهارصد سال است که با افتدا به پیامبرشان و ائمه شان و خلفایشان فتوای قتل و شکنجه و خفه کردن و سر به نیست کردن می دهند. اسلام تمامی بهانه ها را بر ای قتل و شکنجه و تجاوز و ازاله بکارت دارد. تو که از قتل این مرد خوشحالی پس خوشحالتر باش، چرا که قرآنت و تاریخت و فرهنگ اسلامیت سرشاز از خون بیگناهان است. عدالت اسلام ناب چه شیه و چه سنی همین است. اگر چه ممکن است از بسیجیان خون بر کف و کف بر لب و پول در جیبی باشی که به دروغ خودت را از اهالی سنت جا می زنی اما چه باک که همتان از یک ریشه اید. ریشه شمشیربدستانی که روی مغلان و بربر ها و پولپوت و استالین و هیتلر را سفید کردید. چرا که عمر همشان به پنجاه سال و شصت سال نرسید اما شما به اذن اللله و ماشا الله هزار و چهارصد سال است که می کشید و می نوشید و می آشامید خون را و از خون سیراب نمی شوید. و این محمد ثلاث قربانی دینی شد که باورش داشت و قربانی اللهی شد که می پرستیدش. تسلیت من به پیشگاه خانواده اش و سر تعظیمم فرود در برابر مظلومیتش.