ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

روحانی به سوئیس و اتریش سفر می‌کند

دو کشور اروپایی بی‌طرف‌اند و در همان حال از برجام نیز حمایت می‌کنند. سوئیس حافظ منافع آمریکا و عربستان سعودی در ایران هم هست.

حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ۲ و ۳ جولای (۱۱ و ۱۲ تیر) به سوئیس و اتریش، دو کشور بی‌طرف در اروپا سفر می‌کند. سوئیس حافظ منافع آمریکا و عربستان سعودی در ایران است.

حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ۱۸ مه ۲۰۱۸ در استانبول/ ترکیه

پرویز اسماعیلی، معاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر حسن روحانی دوشنبه ۱۸ ژوئن/ ۲۸ خرداد اعلام کرد که رئیس جمهوری اسلامی در صدر یک هیأت بلندپایه سیاسی و اقتصادی، به دعوت رسمی رئیسان جمهور سوئیس و اتریش به این دو کشور اروپایی سفر می‌کند. سوئیس جزو کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیست و حافظ منافع ایالات متحده آمریکا و عربستان سعودی در ایران است.

وزارت خارجه سوئیس اعلام کرده که آلن برست رئیس جمهور این کشور از روحانی استقبال می‌کند. محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران هم در این سفر روحانی را همراهی می‌کند. وزارت خارجه سوئیس با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده که روحانی و ظریف در این سفر با آلن برست و چهار وزیر کابینه او درباره برجام گفت‌وگو می‌کنند. آلن برست، رئیس جمهور سوئیس گفته است:

«گفت‌وگوها [با هیأت ایرانی] درباره آخرین تحولات توافق هسته‌ای متمرکز خواهد بود. هدف این است که راه‌هایی برای حفظ دستاوردهای برجام یافت شود، چنانکه، با وجود خروج آمریکا از برجام، عدم گسترش سلاح‌های هسته‌ای در منطقه خاورمیانه تضمین شود.»

در بیانیه‌ای که وزارت خارجه سوئیس به مناسبت سفر روحانی به این کشور منتشر کرده، تلویحاً اعلام شده که روابط ایران با آمریکا و عربستان سعودی نیز در دستور کار قرار دارد:

«مسائل دیگری مانند اینکه سوئیس از سال ۱۹۸۰ حافظ منافع آمریکا در ایران بوده است و اخیرا هم حافظ منافع ایران در عربستان سعودی و عربستان در ایران شده، در دستور کار قرار دارد. همچنین با توجه به تصمیم آمریکا مبنی بر اعمال مجدد تحریم‌هایی که از سال ۲۰۱۶ تعلیق شده‌ بود، این موضوع که روابط دوجانبه علیه ایران چطور می‌تواند توسعه یابد در برنامه این دیدار قرار دارد.»

همزمان با انتشار خبر سفر روحانی به سوئیس و اتریش، سومین دور گفت‌وگوهای سیاسی ایران و سوئیس پیش از ظهر دوشنبه ۲۸ خرداد با حضور پاسکاله بریسویل قائم مقام وزیر خارجه سوئیس و عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر خارجه ایران در تهران برگزار شد.نخستین دور این گفت‌وگوها در خرداد ۹۵ و دومین دور در خرداد ۹۶ برگزار شده بود. هدف از این گفت‌وگوها تعمیق روابط سیاسی و اقتصادی دو کشور اعلام شده.

معاون ارتباطات و اطلاع رسانی دفتر رئیس جمهوری اسلامی اعلام کرده که روحانی سپس با دعوت رسمی الکساندر فان در بالن، رئیس جمهور اتریش، برن را به مقصد وین ترک خواهد کرد. دیدار و گفت‌وگو با سباستین کورتس، صدر اعظم اتریش در برنامه این سفر قرار دارد. خبرگزاری آلمان به نقل از یک منبع آگاه به کاخ ریاست جمهوری اتریش گزارش داده که این کشور از توافق هسته‌ای با ایران حمایت می‌کند.

دو سال قبل قرار بود حسن روحانی به اتریش سفر کند اما سفر خود را لغو کرد. علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی گفته بود که دولت اتریش از پذیرش درخواست ایران برای لغو مجوز تظاهرات مجاهدین خلق در این کشور سر باز زده و به همین سبب رئیس جمهوری اسلامی نیز سفرش به اتریش را لغو کرده بود.

بیشتر بخوانید:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • بی کس

    ادم این سفرهای پر خرج و بی حاصل را که میبیند که هیچ نتیجه ملموسی ندارد یاد مسافرتهای بی حاصل شا هان قاجار به فرنگ می افتد