ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

ائتلاف عربی هنوز موفق نشده کنترل فرودگاه حدیده را به دست بگیرد

دفتر هماهنگ‌کننده امور بشردوستانه سازمان ملل نگران است که انبارهای آذوقه در حوالی فرودگاه حدیده در درگیری‌ها بین ائتلاف عربی و حوثی‌های یمن آسیب ببینند یا از بین بروند.

دفتر هماهنگ‌کننده امور بشردوستانه سازمان ملل سه‌شنبه ۱۹ ژوئن/ ۲۹ خرداد از نبردهای سنگین در نزدیکی فرودگاه حدیده در یمن خبر داده. سازمان ملل اعلام کرده که در اثر این درگیری‌ها انبارهای آذوقه و سایر کمک‌های بشردوستانه به مردم یمن در بندر حدیده ممکن است آسیب ببینند یا از بین بروند.

بزرگ‌ کنید
نیروهای حامی منصور هادی در حدیده

دفتر هماهنگ‌کننده امور بشردوستانه سازمان ملل هر روز گزارش‌های موثقی از وقایع بندر حدیده را منتشر می‌کند.

به گزارش این نهاد بین‌المللی مستقل، درگیری‌ها بین نیروهای ائتلاف عربی و حوثی‌های یمن به چندین محله در حومه بندر حدیده گسترش پیدا کرده است. نهادهایی که برای ارسال کمک‌های بشردوستانه به یمن فعالیت می‌کنند، در تلاش‌اند که انبارهایشان در حوالی فرودگاه را تخلیه و به مکان امنی منتقل کنند. این احتمال وجود دارد که انبارها در طی درگیری‌های سنگین بین ائتلاف عربی و حوثی‌های یمن آسیب ببینند یا منهدم شوند.

سازمان ملل متحد روز گذشته گزارش داده بود که در اثر این درگیری‌ها بیش از ۵۲۰۰ خانوار آواره شده‌اند.

عملیات نظامی برای تصرف بندر حدیده که در کنترل شیعیان حوثی قرار دارد، سه‌شنبه هفته گذشته  آغاز شد. این عملیات که «پیروزی طلایی» نام دارد، بزرگ‌ترین عملیات نظامی نیروهای ائتلاف علیه حوثی‌ها در جنگ سه‌ساله یمن به‌شمار می‌رود. سازمان ملل هشدار داده که در اثر حملات ائتلاف عربی ممکن است ۲۵۰ هزار نفر از ۶۰۰ هزار نفری که در بندر حدیده زندگی می‌کنند جان خود را از دست دهند.

حوثی‌های یمن سه‌شنبه ۱۹ ژوئن/ ۲۹ خرداد ادعا کردند که نیروهای ائتلاف عربی یک اتوبوس مسافربری با سرنشینان غیرنظامی را بمباران کرده است. چهار زن نیز در بین کشته‌شدگان وجود دارد. امارات متحده عربی که هدایت عملیات حدیده را به عهده گرفته خاطرنشان کرده که برای حفظ جان غیر نظامیان کوشش می‌کند.

در عملیات صبح سه‌شنبه برای تصرف فرودگاه حدیده هزاران نفر از نیروهای ائتلاف عربی شرکت داشتند. ابتدا گزارش شده بود که آن‌ها موفق شده‌اند وارد فرودگاه شوند، اما بعد از مدتی این خبر تکذیب شد. چند مقام نظامی که نامشان افشا نشده به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته‌اند که میدان‌های مین و تک‌تیراندازهای حوثی‌ها مانع از پیشروی نیروهای ائتلاف عربی شده‌اند.

آدانا دینگ، مشاور ویژه سازمان ملل در جلوگیری از نسل‌کشی دوشنبه ۱۸ ژوئن/ ۲۸ خرداد در بیانیه‌ای اعلام کرده بود که حمله به حدیده ممکن است به قحطی و گرسنگی در یمن دامن بزند.

بیشتر بخوانید:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.