Share

طالبان در نخستین حمله بزرگ خود بعد از پایان آتش‌بس عید فطر در حمله به یک پایگاه نظامی ارتش افغانستان در منطقه بالا مرغاب ولایت بادغیس ۳۰ سرباز ارتش افغانستان را کشتند. آتش‌بس سه روزه با طالبان یکشنبه گذشته به پایان رسید. طالبان خواهان مذاکره مستقیم با دولت آمریکا درباره خروج نیروهای خارجی‌ست.

در حمله طالبان به ولایت بادغیس ۳۰ سرباز ارتش افغانستان کشته شدند (عکس: آرشیو)

عبدالغفور ملک‌زی، والی بادغیس بامداد چهارشنبه ۳۰ خرداد با اعلام این خبر گفته است:

«مهاجمان، این عملیات را در جریان کمین مسلحانه علیه دو پست بازرسی در شمال باختری افغانستان انجام دادند.»

عبدالعزیز بک، رئیس شورای ولایت بادغیس نیز اعلام کرده که طالبان به یک پایگاه نظامی در منطقه بالا مرغاب ولایت بادغیس نیز حمله کرده‌اند:

 «تعداد زیادی از نیروهای طالبان از چند جهت حمله کردند. پس از چند ساعت درگیری سنگین ۳۰ تن از نیروهای امنیتی افغانستان کشته شدند و طالبان این پایگاه نظامی را به تصرف خود درآورد.»

به گفته رئیس شورای ولایت بادغیس در درگیری شبانه ارتش افغانستان با نیروهای طالبان، ۱۵ نفر از نیروهای طالبان کشته شده‌اند.

عبدالعزیز بک گفته است طالبان در مدتی که اتش‌بس سه روزه برقرار بود، حمله به ولایت بادغیس را تدارک دیده بودند.

نجیب‌الله امینی، سخنگوی پلیس بادغیس کشته شدن ۳۰ سرباز ارتش افغانستان در حمله طالبان به منطقه بالامرغ را تأیید کرده است.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان از ۲۷ رمضان تا روز پنجم عید فطر (۲۰ ژوئن) در جنگ علیه طالبان اعلام آتش‌بس بی‌قیدوشرط کرد. طالبان شنبه ۱۹ خرداد / ۹ ژوئن در بیانیه‌ای از آتش‌بس در «روز اول، دوم و سوم عید» خبر داد. طالبان اما نیروهای خارجی را از این آتش‌بس کنار گذاشته بود. اشرف غنی جمعه گذشته با آغاز آتش‌بس از سوی طالبان خواستار تمدید آن شد.

شنبه ۲۶ خرداد، دومین روز از آتش‌بس طالبان و نیروهای امنیتی، نیروهای طالبان به کابل وارد شدند و مورد استقبال وزیر کشور افغانستان و نیروهای پلیس این کشور قرار گرفتند. مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا هم روز گذشته اعلام کرده بود که دولت آمریکا از مذاکرات صلح در افغانستان حمایت می‌کند:

«همان‌طور که رئیس‌جمهور غنی در بیانیه خود خطاب به مردم افغانستان اشاره کرد، مذاکرات صلح به ضرورت شامل بحث درباره نقش بازیگران و نیروهای بین‌المللی می‌شود (…) ایالات متحده آماده حمایت، تسهیل و مشارکت در این بحث‌هاست.»

ریچارد اولسون، نماینده سابق آمریکا در افغانستان و پاکستان با اشاره به سخنان پمپئو گفته بود ایالات متحده آماده مذاکره درباره خروج نیروهای خارجی از افغانستان است.

طالبان در بیانیه‌ای که یکشنبه گذشته همزمان با پایان آتش‌بس منتشر کرد، از دولت آمریکا خواسته که «به‌طور مستقیم» وارد «گفت‌وگو به‌منظور یافتن راه حلی برای اوضاع درهم جاری» با این گروه شود. یک دیپلمات آگاه به خبرگزاری رویترز گفته است که طالبان مایل نیست دولت افغانستان را شریک اعتبار خروج نیروهای خارجی از این کشور کند.

بیشتر بخوانید:

چشم‌انداز مذاکره مستقیم آمریکا با طالبان گشوده می‌شود

Share