ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

خبرگزاری آناتولی: پیروزی اردوغان و ائتلافش در هر دو انتخابات ترکیه

اپوزیسیون ترکیه نتایج اعلامی خبرگزاری دولتی را نپذیرفته‌اند. بر اساس این نتایج نه سرنوشت ریاست‌جمهوری به دور دوم کشید، نه پارلمان به دست اپوزیسیون افتاد.

بر اساس نتایج اعلام‌شده از خبرگزاری آناتولی، رجب طیب اردوغان برای چهار سال دیگر رئیس‌جمهوری ترکیه خواهد ماند. «ائتلاف جمهور» به رهبری او نیز اکثریت کرسی‌های پارلمان را به دست آورد. مخالفان از تخلف‌های رخ‌داده در انتخابات انتقاد می‌کنند و نتایج اعلام‌شده از خبرگزاری دولتی را نادرست می‌خوانند. شورای عالی انتخابات ترکیه نیز هنوز نتایج تأییدشده انتخابات را اعلام نکرده است.

اردوغان در میتینگ انتخاباتی؛ او بار دیگر بر اساس نتایج اعلام‌شده از خبرگزاری دولتی پیروز شده

اردوغان پیش از پایان شمارش تمام آراء سخنرانی کرد، خود را با معرفی برنامه‌هایش پیروز انتخابات خواند و گفت که «در مسیری جدید پا گذاشته‌ایم.» او از کارنامه گذشته خود دفاع کرد و انتخابات یکشنبه را یک پیروزی برای دموکراسی دانست و گفت کسی نباید در مورد صحت نتایح آن شبهه ایجاد کند.

مشارکت در هر دو انتخابات پارلمانی و ریاست‌جمهوری بر اساس آمار خبرگزاری دولتی ترکیه بیش از ۸۷ درصد بود. مجموعاً ۵۶,۳۹ میلیون شهروند ترکیه‌ای واجد شرایط رأی‌دادن بودند. پس از اعلام بیش از ۹۷ درصد آراء شمارش‌شده، از این میان بیش از ۲۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تن، یعنی حدود ۵۲ درصد رأی‌دهندگان در انتخابات ریاست‌جمهوری به اردوغان رأی دادند.

محرم اینجه، نامزد حزب کمالیست «جمهوری‌خواه خلق» (ج ه پ)، اصلی‌ترین رقیب اردوغان حدود ۳۱ درصد آراء، نزدیک به ۱۵ میلیون رأی را از آن خود کرد. صلاح‌الدین دمیرتاش از حزب «دموکراتیک خلق‌ها» (ه د پ) ۸,۱ درصد، مارال آکشنار از حزب راست‌گرای میانه «خوب» ۷,۴ درصد، تمل کاراملااوغلو از حزب اسلام‌گرای «سعادت» ۰,۹ درصد و دوغو پرینچک از حزب «وطن» ۰,۲ درصد آراء را کسب کردند.

اپوزیسیون ترکیه امیدوار بودند که انتخابات به دور دوم کشیده شود. این اتفاق بر اساس آمار تلویزیون دولتی رخ نداد.

اینجه همزمان با شمار آراء توئیت کرد که نتایج اعلام‌شده از تلویزیون دروغین هستند. به گفته او، وقتی تنها ۳۷ درصد آراء شمرده شده بود، تلویزیون دولتی از شمرده‌شدن ۸۵ درصد آراء خبر داد.

— Muharrem İNCE (@vekilince) June 24, 2018

اعضای ارشد ج ه پ نیز در یک نشست خبری پس از اعلام نتایج بیش از ۹۲ درصد آراء از خبرگزاری دولتی گفتند که شورای عالی انتخابات ترکیه تنها شمارش ۴۶ درصد آراء را تأیید کرده.

اینجه پیش از انتخابات نیز نسبت به تقلب در انتخابات هشدار داده بود.

ه د پ نیز پیش‌تر با اشاره به تخلفاتی که در شهر سوروچ رخ داده است، خواستار تحقیق درباره سلامت انتخابات شده.

امسال شانزدهمین سالی است که اردوغان قدرت را در دست دارد.

نتایج انتخابات پارلمانی

حامیان اردوغان بر خلاف پیش‌بینی‌ها در انتخابات پارلمانی نیز اکثریت را حفظ کردند. از سوی دیگر حزب دموکراتیک خلق‌ها با عبور از حد نصاب ۱۰ درصدی به پارلمان راه یافتند.

دولت باحچلی، رهبر حزب راست افراطی «حرکت ملی» که در ائتلاف با اردوغان است

ائتلاف جمهور، متشکل از احزاب آ ک پ و حزب راست‌گرای افراطی «حرکت ملی» نیز با کسب بیش از ۵۳ درصد درصد آراء نزدیک به ۳۴۲ کرسی از ۶۰۰ کرسی پارلمان را به دست آورند.

«ائتلاف ملت» که از حزب‌های ج ه پ، خوب و سعادت تشکیل شده است، بیش از ۳۴ درصد آراء را به دست آورد.

ه د پ نیز بیش از ۱۱ درصد آراء را به دست آورد.

اردوغان با پیروزی در این انتخابات از قدرت اجرایی بی‌سابقه‌ای برخوردار است.

این نخستین‌بار بود که انتخابات ریاست‌جمهوری و پارلمانی همزمان در ترکیه برگزار شدند. این همزمانی در راستای تغییرات رخ‌داده در قانون اساسی است که ۵۱ درصد مردم در آوریل گذشته به آن رأی مثبت دادند و قرار است نظام پارلمانی ترکیه را به یک نظام ریاستی بدل کند.

عمده این تغییرات اما تنها پس از این انتخابات عملی خواهند شد. بر اساس آنها، پست نخست‌وزیری حذف می‌شوند و رئیس‌جمهوری قدرت اجرایی گسترده‌ای خواهد یافت. به علاوه، پارلمان نیز توان نظارتی‌اش بر دستگاه اجرایی را از دست می‌دهد. اردوغان خواهد توانست وزیران کابینه را بدون نیاز به رأی اعتماد پارلمان انتخاب کند.

به علاوه او از این پس می‌تواند قضات عالی را نیز تعیین کند، دست به انحلال پارلمان بزند، دستور اجرایی صادر کند، و وضعیت اضطراری اعلام کند.

در همین زمینه

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.