ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

#اعتراضات ــ از میان آن‌ها: ادامه اعتراض‌ها به بی‌آبی در آبادان و خرمشهر

این مجموعه دربرگیرنده خبرهای اعتراضاتی است که شنبه ۹ تیر صورت گرفته‌ یا در این روز خبرهای آنها منتشر شده‌اند. مجموعه ممکن است با اطلاعات جدید به‌روز شود.

این مجموعه دربرگیرنده خبرهای اعتراضاتی است که شنبه ۹ تیر صورت گرفته‌ یا در این روز خبرهای آنها منتشر شده‌اند. مجموعه ممکن است با اطلاعات جدید به‌روز شود.

بزرگ‌ کنید
اعتراض در آبادان، شنبه ۹ تیر

▪ادامه اعتراض‌ها به بی‌آبی در آبادان و خرمشهر

شماری از شهروندان آبادان شنبه ۹ تیر اعتراض به کیفیت بد آب آشامیدنی در این شهر را ادامه دادند. شهروندان خرمشهری نیز شب پیش از آن به اعتراض پرداخته بودند.

شهروندان آبادان به بی‌آبی و شوری آب انتقاد دارند. آنها شنبه از برابر اداره آب و فاضلاب آبادان به سمت مرکز شهر راهپیمایی کردند و پلاکاردهایی در دست داشتند که رویشان نوشته بود: «آب شیرین حق مسلم ماست»، «اگر آب قطع بشه، آبادان قیامت می‌شه» ... شعارهایی شبیه به شعارهای سیاسی گذشته که اکنون «آب» در آنها جایگزین دیگر چیزها شده است.

ویدئوهایی از اعتراضات آبادان:

[video width="240" height="240" mp4="https://www.radiozamaneh.com/u/wp-content/uploads/2018/06/abadan2.mp4"][/video]

[video width="480" height="176" mp4="https://www.radiozamaneh.com/u/wp-content/uploads/2018/06/abadan.mp4"][/video]

در خرمشهر نیز علاوه بر بی‌آبی، بیکاری و آلودگی هوا بر شدت اعتراض‌ها افزوده. ویدئوهابی منتسب به اعتراضات جمعه‌شب در خرمشهر در فضای مجازی منتشر شده است.

آنها مدعی هستند که ایران آب به عراق و کویت می‌فروشد و لوله انتقال این آب از روستایی در خرمشهر به نام «المنیخ» می‌گذرد. مقام‌های محلی تکذیب کرده اند. در کانال‌های تلگرامی نزدیک به فعالان عرب ویدئوهایی منتشر شده از هجوم مردم به یک لوله انتقال آب در حوالی خرمشهر. ویدئوی زیر یکی از این ویدئو هاست اما مستقلاً قابل تأیید نیست.

[video width="640" height="352" mp4="https://www.radiozamaneh.com/u/wp-content/uploads/2018/06/loole_aab.mp4"][/video]

خط لوله‌ای موسوم به خط لوله «آب غدیر» آب آشامیدنی شهرهای خرمشهر و آبادان را تأمین می‌کند. سال گذشته شاخه اول این خط لوله برای تأمین آب آشامیدنی افتتاح شد. خط لوله غدیر شامگاه سه‌شنبه پنجم تیر در منطقه هویزه شکست و تنها منبع آب آشامیدنی شهرهای خرمشهر و آبادان از بین رفت.

یک کارگر خرمشهری شنبه به خبرگزاری مهر گفته «این اواخر قیمت آب دو برابر شده است، من کارگرم از کجا بیاورم. با آب لوله حتی نمی‌شود دست و صورت را شست». به گفته این کارگر ۴۰ ساله، «آب تصفیه هم این اواخر شور شده بود، نصف خانواده دلپیچه گرفته‌اند».

شوری آب در آبادان حتی برای کار صنعتی هم بیش از حد بود و کارخانه پتروشیمی آبادان نتوانست به کار خودش ادامه دهد.

کیفیت بد آب دیگر مناطق خوزستان را نیز تحت تأثیر قرار داده. دست کم ۷۰ ساکن روستاهای دهستان ابوالفارس در شهرستان رامهرمز احتمالاً به علت آلودگی آب مسموم شده‌اند.

▪اعتراض کارگران دو کارخانه «تولی پرس» و «بسته‌بندی البرز»

شماری از کارگران دو کارخانه «تولی پرس» و «بسته‌بندی البرز» در برابر ساختمان اداره کار و فرمانداری شهرک صنعتی البرز تجمع اعتراضی برپا کردند.

بزرگ‌ کنید
اعتراضات کارگران در البرز، شنبه ۹ تیر

به گزارش خبرگزاری دولتی کار ایران (ایلنا)، این کارگران به بی‌توجهی کارفرما نسبت به وضعیت شغلی معترضند. کارفرما از یک ماه پیش ۵۰۰ کارگر کارخانه را به مرخصی اجباری فرستاده است.

طلبکاران این کارخانه‌ها نیز به دنبال بدهی خود هستند و برای توقیف اموال کارخانه حکم قانونی گرفته‌اند. سرنوشت این حکم مشخص نشده است.

▪واکنش‌‌ها به تصویر دختر سه ماهه رهاشده در تبریز

جمعه زهرا، یک دختر سه ماهه در میدان منظریه تبریز زیر سایه درخت رها شد و مادرش در یادداشتی که همراه او گذاشته بود، خواست که این کودک را به بهزیستی تحویل بدهند.

تصویر کودک و نامه این مادر که نوشته بود «آواره خیابون‌ها هستم و هیچ کسی هم ندارم» در شبکه‌های اجتماعی دست به دست شد. بهزیستی استان آذربایجان شرقی تحویل این کودک به این نهاد را شنبه تأیید کرد.


کاربران شبکه‌های اجتماعی که این تصویر را بارها بازنشر کرده اند، نسبت به افزایش فقر در ایران معترضند.

▪«کاش گربه بودیم»

یک زوج دست‌فروش نیز با انتشار ویدئویی با طنز و کنایه به اوضاع بد اقتصادی اشاره کردند.

آنها که کنار خیابان «شال» می‌فروشند، در این ویدئو می‌گویند که مردم برای خریدن شال نیز دیگر توانایی مالی ندارند و آرزو می‌کنند که «خدایا ما رو گربه کن تو سطل آشغالا بتونیم دنبال غذا بگردیم.»

ویدئو:

برای دیدن محتوای نقل شده از سایت دیگر، کوکی‌های آن سایت را بپذیرید

کوکی‌های سایت‌ دیگر برای دیدن محتوای آن سایت‌ حذف شود

در همین زمینه

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

 • کارگر

  ✍️وضعیت خرمشهر امنیتی است امروز بیش از هر روزی ماشین های پلاک شهر های دیگر که عمدتا اطلاعاتی هستند در سطح شهر با دو نفر سرنشین دیده می شود. با توجه به اینکه فیلم های پخش شده شب گذشته حکایت از زخمی و کشته شدن چند نفر را دارد اما تا کنون نیروهای امنیتی نتوانسته اند مشخصات زخمی و کشته های بومی را پیدا کنند. مردم میدانند کە معرفی زخمی و یا کشته شدگان تاثیری در حل اوضاع ندارد. همین موضوع باعث ترس و وحشت نیروهای امنیتی شده است زیرا با شناسایی نشدن خانواده زخمی و کشته ها نمیتوانند جهت مصالحه با این خانواده و قبیله وارد مذاکره شوند و از این می ترسند بدون مذاکره از راه انتقام جویی تاوان خون مردم را پس دهند. اطلاعات با چند نفر از شیخ های قبایل وارد بحث شدە و از آنها خواستەاند نگذارند جوانھا انتقام جویی کنند اما با جواب منفی بزرگان قبیله مواجە شدند. یکی از شیخ های قبایل در جواب درخواست مامورین اطلاعات گفتە: شما سالهاست برای درخواست های مردم ما با وجود حضور ما نیز احترامی برایمان قائل نشدید حتی یک متهم با حرم ساده را به احترام ما آزاد نکردید که اکنون ما درخواستی از مردم داشته باشیم، شما برای ما احترام قائل نشدید ... چه انتظاری دارید مردم به احترام ما کاری انجام دهند و یا ندهند. فرماندار و مسولین شهر نیز ضمن تکذیب های همیشگی کشته یا زخمی شدن کسی از بیم انتقام خون های ریخته شده شهر را به حالت آماده باش در آورده اند. نیروهای امنیتی زخمی های خود را به خارج از شهر خرمشهر و بیمارستان شهر های همجوار منتقل کرده اند. #ارسالی #گفتە_های_یک_شهروند_خرمشهری"

 • کارگر

  آماده باش نيروهاى امنيتى منطقه بيوض، مسير اصلى خرمشهر. امروز یکشنه 10 تیر ---------------------- 10تيرماه، تجمع مردم در اعتراض به بى آبى در منطقه #سفحه در مسير جاده اهواز-آبادان -------------- آمار مسموم شده‌ها در رامهرمز به 210 نفر افزایش یافت فرماندار شهرستان رامهرمز گفت: بر اساس آخرین گزارش تاکنون 210 نفر مسموم دهستان ابوالفارس رامهرمز به مراکز درمانی مراجعه کرده اند. بیشتر این مسموم شده ها به صورت سرپایی درمان و ترخیص شده اند. در حال حاضر 12 نفر در بیمارستان مادر رامهرمز و 9 نفر در مراکز درمانی اهواز بستری شدند ------------------------------

 • کارگر

  زرادخانه دروغ و تحریف را علیه مردم تشنه و گرما زده خرمشهر به کار گرفته اند ▪️اردوی کار: پس از درگیری های گسترده شب گذشته در خرمشهر بر سر آب آشامیدنی و تیراندازی نیروهای امنیتی و سپاهی به سوی مردم، دستگاههای تبلیغاتی حکومتی دوباره زرادخانه دروغ و تحریف و تخریب خود را به کار گرفته اند تا حق طبیعی اعتراض مردم خرمشهر به نداشتن آب شرب را به «عوامل خارجی» و «غیر بومی»، «مشتی اراذل و اوباش» و «سودجو» نسبت دهند. ▪️نظامی که مقاومت مردم خرمشهر در برابر اشغال در دوره جنگ را با عدم ترمیم خسارات جنگی پاسخ داده و خاک و آب خوزستان را غارت و نابوده کرده، حالا برای لاپوشانی بی عُرضه گی اش در تامین آب شرب، مردم تشنه و گرما زده را «آشوبگر» و «اراذل» و «اوباش» می نامد. ▪️اراذل و اوباش شما هستید که با توسل به دروغ و شارلاتان بازی از مردم رای گرفتید و حالا شبانه آنها را به خاطر طلب آب آشامیدنی به رگبار می بندید. ▪️اراذل و اوباش آن روزماله نگاران خود فروخته ای هستند که برای نواله ای، تشنه گان خرمشهر را در رسانه های سراپا دروغ و ریای حکومتی اوباش می نامند. ▪️کسانی که دیشب در خرمشهر به سوی مردم تیراندازی کرده اند بدانند، که با تهمت و افترا و پرونده سازی امنیتی برای مردمی که فقط آب آشامیدنی خواسته اند نمی توانند گریبان خود را از دست بحران آب خلاص کنند. ▪️تبدیل بحران آب به شورش آب نشانه ورد بحران به فاز مهار ناپذیری و فروپاشی زیرساختی است. مردم ایران حاکمیت جمهوری اسلامی با همه جناح هایش و نظام مدیریتی و بی برنامه گی این حاکمیت سراپا دزد و فاسد را مسئول همه پیامدهای این فروپاشی می دانند.

 • کارگر

  خبرهای متناقض در باره کشته شدن در اعتراضات دیشب ▪️وزیر کشور: در خرمشهر هیچ کشته ای نداشتیم! ▪️العربیه: چهار نفر کشته شده اند! اردوی کار: فردی به نام «محمد انصاری» که شب گذشته از وی به عنوان «اولین شهید» اعتراضات خرمشهر نام برده شده بود با انتشار ویدئویی خبر مرگ خود را تکذیب کرد. «العربیه» از کشته شدن چهار نفر در اعتراضات شب گذشته خرمشهر خبر داد اما عبدالرضا رحمانی وزیر کشور امروز به ایسنا گفت: «چند نفر کشته شده نیست، تیراندازی بوده و یک زخمی به بیمارستان رفته است.

 • کارگر

  فیلمبرداری از بالای پشت بام صحنه رگبار بستن مردم در خرمشهر ۹تیر۹۷ #خرمشهر #تظاهرات_سراسری -------------------------- کشتار در خرمشهر در پاسخ به بی‌آبی و فقر و بیکاری و رکود. ------------------------ آخرین خبر از خرمشهر طبق گزارشات و اخبار رسیده ، تعدادی از مردم خرمشهر مسلح شده و برای مقابله با نیروهای انتظامی، به خیابان آمده اند. ----------------- عصیان جوانان محروم خرمشهر از تشنگی را با گلوله و گازاشک آور پاسخ داده اند. این جوان که منابع محلی نامش را «محمد انصاری» ذکر کرده اند ،امشب با شلیک گلوله کشته اند ------------------- حمله مسلحانه و آتش زدن مغازه های مردم خرمشهر توسط عوامل ناشناس

 • کارگر

  ▪️من شوکه‌ام ▪️من مبهوتم ▪️الکن‌ام ▪️ماتم ▪️یعنی عزیزترین مرد زندگی من در خرمشهر گلوله خورد و ۳۷ سال از درد پیچید و آخر سر مُرد تا شما امروز مردم اون شهر رو بخاطر مطالبه آب به گلوله ببندید؟ ▪️ای وای خرمشهر ▪️ای وای توئیتر. میلاد جلیل زاده @miladjalilzad

 • کارگر

  هجوم نيروهاى امنيتى به مردم خرمشهر با گاز اشك آور در تظاهرات شبانه ----------------------------- مردم شعار می دهند: آب آب حق مسلم ماست. ----------------------------- 9 تیر. خرمشهر. درگیری بین مردم و نیروهای انتظامی و زدن گازاشک آور و پرتاب سنگ از سوی مردم ---------------------- براساس گزارش ها امروز 9 تیر در چهارراه مطهری خرمشهر مستقیمال به سوی جوانان معترض آتش گشونده اند ----------------------- سنگ در براب گازاشک آور در خرمشهر. براساس گزارش ها در اثر تیراندازی سپاه به سوی جوانان معترض حداقل 5 نفر زخمی شده اند. ------------------- فورى! 9 تيرماه. خرمشهر: لحظه جانباختن يكى از جوانان تظاهركننده با آتش نيروهاى سركوبگر سپاه ------------------ ادامه درگيرى شديد بين مردم و نيروهاى امنيتى و سپاهی در خرمشهر ------------------------ نیروهای سپاه و بسیج برای توجیه جنایت تیراندازی به سوی مردم بی سلاح موزه خرمشهر و یک بانك را آتش زدند تا بگويند کار معترضان بوده! براساس گزارش ها بخش اصلی شهر همچنان در کنترل معترضان است. -------------------- تیراندازی درخرمشهر شاهدان عینی ازتیراندازی در چهارراه مطهری خبر داده‌اند خرمشهردرروزهای اخیر شاهدبرگزاری تجمعات اعتراضی بوده. این ویدیوها رامخاطبان ازناآرامی‌های امشب فرستاده‌اند ----------------- مردم را در خرمشهر همچنان به گلوله می بندند . خرمشهر دوباره خونین شهر شده.