ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

جشن سالانه خانه سینما به‌دلیل وضعیت معیشتی مردم برگزار نمی‌شود

فعالیت‌های فرهنگی به‌دلیل شرایط بد اقتصادی کشور یکی پس از دیگری لغو می‌شوند. خانه سینما می‌گوید در شرایطی که «تعرضات اقتصادی و فرهنگی وارد می‌شود» جشنی برگزار نمی‌کند.

مدیرعامل خانه سینما اعلام کرد که به‌منظور همراهی اهالی سینما با وضعیت کنونی مردم و هزینه‌های بالای جشن سالانه خانه سینما، امسال برخلاف رسم هر سال این جشن برگزار نخواهد شد.

منوچهر شاهسواری، مدیر عامل خانه سینما (وسط)، مازیار میری، عضو هیئت مدیره خانه سینما و علی نصیریان، مدیر جشن امسال خانه سینما در نشست خبری

منوچهر شاهسواری، مدیر عامل خانه سینما، سه‌شنبه ۱۹ تیر در نشست خبری بیستمین جشن خانه سینما اعلام کرد امسال خانه سینما جشنی نخواهد داشت. او گفت: «آن‌چه اعلام می‌کنم شاید با فضای کنونی به‌نوعی هم‌‌پیمانی داشته باشد و در حالی که از زوایای گوناگون تعرضات اقتصادی و فرهنگی وارد می‌شود، باید سهم‌ خود را ادا کنیم.»

او با اشاره تلویحی به وضعیت کنونی ایران و مشکلات اقتصادی مردم، افزود: «ایام پرغصه و پرقصه‌‌ای را می‌گذرانیم و به اتکای آن راز عمیق تاریخ ما که میهن‌دوستی را در خود دارد، امسال براساس سیاست چند سال خود که می‌گوید سینمای ایران قابل تفکیک نیست و رو به مردم ایران دارد، تصمیم گرفتیم جشن سینما را با داوری خوب به قوت اجرا کنیم اما از مراسم بزرگ‌ و هزینه اضافی خودداری می‌کنیم.»

خانه سینما جشن سالانه خود را هر ساله در روز ۲۱ شهریور برگزار می‌کند. این روز مصادف با روز ملی سینما در ایران است و در جشن خانه سینما به بهترین‌های سینمای ایران تندیس این نهاد صنفی سینماگران اهدا می‌شود.

تورج منصوری، فیلمبردار و عضو هیئت مدیره خانه سینما نیز در این نشست خبری، در ارتباط با برگزار نشدن جسن خانه سینما گفت: «به نظر رسید برای مهمانان جشن امسال (سینماگران) باید صرفه‌جویی کنیم تا به مسائل بیمه‌ای و دیگر اقدامات مربوط به آن‌ها کمک کنیم ‌و صد البته قصد داریم این کارها بیشتر زیرساختی باشد. (...) قصد نهایی ما بر صرفه‌جویی بود.»

به‌گفته مازیار میری، فیلمساز و عضو هیئت مدیره خانه سینما هزینه جشن سال قبل خانه سینما را ۸۲۴ میلیون‌ تومان اعلام کرد.

لغو جشن خانه سینما به‌دلیل وضعیت معیشتی کنونی مردم در حالی صورت می‌گیرد که چهار روز پیش، یکشنبه ۱۷ تیر نیز روابط عمومی کنسرت – نمایش «سی» به خوانندگی همایون شجریان، آهنگسازی سهراب پورناظری و کارگردانی حسن معجونی با اشاره به وضعیت کنونی اقتصادی کشور اعلام کرد که اجرای این کنسرت متوقف می‌شود.

در بیانیه روابط عمومی کنسرت – نمایش «سی» آمده بوددر این مرحله «به سبب مساعد نبودن شرایط اجتماعی و خاص» تمامی عوامل سی، با مشورت و تصمیم جمعی، این پروژه را به حالت تعلیق در می‌آورند «تا در زمانی بهتر و در روزگاری مهربان‌تر، با دلی خوش‌تر و اذهانی سبک بال‌تر در روزگاری که مردمِ شریف این مرز و بوم غم‌ها و نگرانی‌های معیشتی کمتری نسبت به حال و آینده خود داشته باشند و زمین و زمان محکم‌تری زیر پایشان باشد به مرحله‌ اجرا درآید.»

همچنین، سیروان خسروی، خواننده موسیقی پاپ ایران نیز سه‌شنبه ۵ تیر اعلام کرد که کنسرت خود در برج میلاد را به دلیل شرایط سخت زندگی مردم لغو کرده است. او در اینستاگرام خود نوشت: «وقتى می‌بینم که کمر مردم زیر بار مشکلات شکسته شده و من هم مثل تمام جامعه شرایط روحى نابسامانى دارم؛ وقتى می‌بینم که تمام کسب‌وکارها تعطیل شده و نان‌آورِ خانواده چیزى جز شرمندگى به خونه‌ش نمی‌بره، من هم کنسرت تهران رو لغو و علاوه بر از دست دادن سود ۱۲ سانس کنسرت، ۱۵۰ میلیون تومان خسارت کنسلىِ اجرا به سالن پرداخت می‌کنم، ولى شرافتم رو به منافع شخصى خودم نمی‌فروشم.»

علیرضا داودنژاد، کارگردان سینما در یادداشتی در روزنامه ایران به‌ لغو جشن خانه سینما واکنش نشان داده و نوشته است: «در شرایطی که اصلی‌ترین مشکل سینما ناامنی بازار و ناامنی شغلی است و هیچ تصمیم جدی برای رفع آن وجود ندارد برای من سینماگر چه اهمیتی دارد که برای یک شب اهالی سینما را به روی سن دعوت کنند و به آن‌ها جایزه بدهند یا ندهند. در شرایطی کــه اصلی‌ترین مسائل سینما مسکوت مانده است چه اهمیتی دارد که یک شب جشن بگیرند یا نگیرند. من می‌گویم مشــکل بیکاری را باید حل کرد و شما می‌گویید هزینه جشــن را خرج بیکارها بکنیم؟! من می‌گویم صنف باید زمینه فعالیت حرفه را فراهم کند تا کسی بیکار نشود و پاسخ می‌شنویم که حال یک جشن صنفی را تعطیل می‌کنیم تا هزینه‌اش صدقه بیکاری شود.»

احمد طالبی‌نژاد، منتقد فیلم نیز در یادداشت دیگری تصمیم لغو جشن خانه سینما را درست دانسته و نوشته است: «شأن نزول جشــن و اهداف آن هرچه که باشد مهم نیست، شرایط امروز جامعه حکم می‌کند به هر قیمتی که شده از این ولخرجی‌ها جلوگیری کنیم. (...) در دوره شکننده شرایط اقتصادی امروز برگزاری جشن خانه سینما دهن‌کجی به مردم است و نتیجه‌ای جز هدر دادن سرمایه ندارد.»

بیشتر بخوانید:

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.