ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

#اعتراضات – از میان آن‌ها: اعتراض بیش از ۱۲۰ استاد دانشگاه به صدور احکام قضایی برای دانشجویان

اعتراض کشاورزان اصفهانی به بی‌آبی، اعتراض اهالی آزادشهر به قطع برق، اعتصاب کارگران راه‌آهن و اعتراض برخی کارگران واحدهای تولیدی به تعویق مزد خبرساز بود.

این مجموعه دربرگیرنده خبرهای اعتراضاتی است که دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۷ صورت گرفته‌ یا در این روز خبرهای آنها منتشر شده‌اند. مجموعه ممکن است با اطلاعات جدید بروز شود.

۶ تن از دانشجویان با احکام قضایی - بیش از ۱۲۰ تن از استادان دانشگاه به صدور احکام قضایی برای دانشجویان اعتراض کردند.

اعتراض کارگران کارخانه گلوکزان به سختی شرایط کار

کارگران کارخانه گلوکزان به شرایط سخت کار و عدم پرداخت حق اضافه کاری اعتراض دارند. مدیریت کارخانه کارگران را وادار می‌کند در روزهای تعطیل کار کنند بدون آن که تعرفه پرداخت مزد کار در روزهای تعطیل را رعایت کند.

یکی از کارگران معترض به خبرگزاری کار ایران(ایلنا) گفته است:

«ما هر جمعه باید در محل کار حاضر شویم اما برای جمعه‌ها به ما مزد روز عادی را هم پرداخت نمی‌کنند. ما طبق قانون کار یک میلیون و دویست دریافتی حقوق داریم. این یعنی کارفرما برای روزهای جمعه برخلاف قانون کار، حقوق ۴۰ درصدی اضافه بر مزد هرساعت کار عادی را پرداخت نمی‌کند.»

این کارگر افزوده است:

«ما در جمعه اگر شیفت بعد از ظهر باشیم، ساعت کاری‌مان ۲ تا ۱۰شب است. نه شیفت ما در بعد از ظهر و نه کارگران شیفت صبح در جمعه‌ها سرویس ایاب‌وذهاب نداریم. وقتی ۱۰شب کار تعطیل می‌شود، ساعت ۱۲به خانه می‌رسیم. روز بعد هم ما شیفت صبح می‌شویم و مجبوریم ساعت ۴صبح سوار اتوبوس شویم و تا ۲ بعدازظهر کار کنیم. یعنی ما کلا ۴ساعت می‌خوابیم. این [اسم این کار] اگر بیگاری نیست نامش چیست؟»

کارگران به نداشتن سرویس رفت و آمد، نبود لیفتراک برای جابجا کردن بارهای سنگین، و عدم توزیع غذا نیز اعتراض دارند و افزوده‌اند کارفرما یکی از همکاران آنها را که ۱۷ سال سابقه کار داشته است بخاطر اعتراض به شرایط کار اخراج کرده است.

تجمع در آزادشهر در اعتراض به قطع برق 

تجمع بامداد دوشنبه ۲۵ تیر مقابل اداره برق آزادشهر

گروهی از مردم آزادشهر در ساعات اولیه بامداد دوشنبه ۲۵ تیر در اعتراض به قطع برق مقابل اداره این شهر تجمع کردند.

استفاده امام جمعه ملایر از برق رایگان  

نامه‌ای منتسب به مدیرعامل توزیع برق در ملایر در فضای مجازی منتشر شده که نشان می‌دهد «حجت‌الاسلام برقراری» امام جمعه این شهر (دستکم تا تابستان سال ۹۶) برای «بیت» خود از برق رایگان استفاده می‌کرده است.

امیر حسین بادامی مدیرعامل توزیع برق ملایر در نامه ۱۵ مرداد ۹۶ به امام جمعه ملایر نوشته است:

«پیرو نامه مورخ ۱۷ تیر ۹۶ در خصوص پرداخت هزینه‌های انشعابات واگذار شده به بیت جنابعالی به عرض می‌رساند با عنایت به عدم پرداخت هزینه ها تاکنون انشعابات نصب شده فاقد هرگونه هویت در سیستم خدمات مشترکین می‌باشند لیکن مستدعی است با عنایت به تخصیص اعتبار لازم از طریق اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان دستور تسریع در پرداخت صادر فرمایید.»

تجمع در اصفهان در اعتراض به بی‌آبی

اعتراض کشاورزان اصفهان به بی‌آبی از سر گرفته شد. گروهی از کشاورزان روز دوشنبه ۲۵ تیر در اعتراض به بی‌آبی و خشک شدن مزارع کشاورزی مقابل سازمان آب و فاضلاب اصفهان تجمع کردند.

تصاویری از تجمع امروز تصاویری از تجمع و راهپیمایی کشاورزان منتشر شده است.

[video width="520" height="300" mp4="https://www.radiozamaneh.info/u/wp-content/uploads/2018/07/esfehan.mp4"][/video]

اعتراض کشاورزان اصفهان به بی‌آبی که چندی پیش از ورزنه آغاز شده بود به مناطق دیگر اصفهان گسترش یافت و به تجمع و راهپیمایی‌های مکرر در اصفهان انجامید. ده‌ها تن از کشاورزان معترض نیز در جریان اعتراضات بازداشت و زندانی شدند.

اعتصاب کارگران راه‌آهن تبریز و خط و ابنیه زاگرس

کارگران شرکت خدمات مهندسی خط و ابنیه فنی راه‌آهن زاگرس که سه ماه است دستمزد نگرفته‌اند و پرداخت حق بیمه آنها نیز ماه‌ها به تعویق افتاده روز دوشنبه ۲۵ تیر دست از کار کشیدند. شرکت تراورس این کارگران را با قراردادهای کوتاه مدت به کار گرفته و ماه‌هاست به بهانه کمبود نقدینگی مزد و حق بیمه کارگران را نپرداخته است.

عکس از آرشیو - اعتصاب کارگران راه‌آهن تبریز

دوشنبه ۲۵ تیر همچنین اعلام شد ۱۱ تن از کارگران فنی و برق که بواسطه شرکت پیمانکار سفیر صداقت در راه‌آهن بکار اشتغال دارند، از کار بیکار شده‌اند. مدیران شرکت سفیر صداقت در توضیح عدم تمدید قرارداد کارگران گفته اند آنها در آزمون شرکت مادر (راه‌آهن) حدنصاب لازم را به دست نیاورده‌اند.

حدود ۷ هزار کارگر راه‌آهن با مشکل تعویق مزدها، سختی شرایط کار و عدم امنیت شغلی روبرو هستند.

تجمع کارگران معدن چادرملو در اعتراض به تعویق مزد و عدم امنیت شغلی

ده‌ها تن از کارگران معدن چادرملو که تحت پوشش شرکت پیمانکاری حاتمی قرار دارند صبح دوشنبه ۲۵ تیر در اعتراض به عدم اجرای تعهدات کارفرما مقابل معدن تجمع کردند.

۲۵ تیر- اعتصاب و تجمع کارگران چادرملو

کارگران مطالبات معوقه دارند و با قراردادهای سه ماهه کار می‌کنند.  کارفرما در پی اعتراضات کارگران، در حضور مسئولان اداره کار تعهد کرده بود مطالبات مزدی کارگران را تا آخر خرداد پرداخته و امنیت شغلی کارگران را تامین کند اما به تعهد خود عمل نکرده است.

تعداد کارگران پیمانی تحت پوشش شرکت حاتمی ۸۰ تن عنوان اعلام است.

۵۰ راننده نیشکر هفت‌تپه ۷ ماه مزد نگرفته‌اند

بیش از ۵۰ راننده وانت‌بار، مینی‌بوس، اتوبوس، تریلی و لودر که مسئولیت جابجایی ‌حمل بار و کارگران را در بین مزارع کشاورزی نیشکر هفت‌تپه به عهده دارند، هفت ماه است که مزد نگرفته‌اند. هفته گذشته رانندگان یک روز اعتصاب کردند و کارفرما ناگزیر شد به حساب آن‌ها نفری یک میلیون تومان واریز کند. یکی از رانندگان به خبرگزاری کار ایران (ایلنا) گفته است: «رانندگان معترض حتی پول بنزین مورد نیاز برای روشن کردن ماشین‌های خود را ندارند و تا امروز با قرض گرفتن به کار خود ادامه داده‌اند.»

تجمع بازنشستگان مخابرات مقابل ساختمان مرکزی مخابرات ایلام

گروهی از بازنشستگان مخابرات ایلام دوشنبه ۲۵ تیر در اعتراض به تعویق مطالبات خود مقابل ساختمان مرکزی مخابرات ایلام تجمع کردند.

بیش از ۱۲۰ تن از استادان دانشگاه‌ها خواستار توقف روند قضایی پرونده‌های دانشجویان شدند

یش از ۱۲۰ تن از استادان دانشگاه‌های کشور با امضای نامه‌ای، به صدور احکام قضایی برای دانشجویان اعتراض کرده و از حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی خواستند از آن جا که نهاد بازداشت کننده دانشجویان، وزارت اطلاعاتِ تحت امر ریاست جمهور است، بدون فوت وقت دستور متوقف‌شدن روند قضایی پرونده‌های دانشجویان را صادر کند.

استادان امضا کننده نامه وعده‌های حسن روحانی بهنگام کارزار انتخابات ریاست جمهوری را به او یادآور شده‌اند که گفته بود: ما فضای امن می‌خواهیم، نه امنیتی.

آن‌ها افزوده‌اند:

«به نظر می‌رسد که عمده دانشجویان بازداشت‌شده افرادی هستند که پیش از این در فعالیت های قانونی شرکت داشته‌اند و احیاناً نسبت به عملکرد دولت شما، در حوزه دانشگاه نیز، انتقاداتی مطرح کرده‌اند. این امر شائبه آن را به وجود آورده است که عده‌ای در تلاش‌اند تا صدای منتقدان دانشگاهی را خاموش کنند؛ امری که بی‌شک به زیان آینده کشور است.»

صدور احکام زندان برای دانشجویان و فعالان دانشجویی در پی اعتراضات دی ماه سال ۹۶ با شتاب بیشتری ادامه یافته است.  دادگاه تجدیدنظر حکم ۲۲ ماه حبس رویا صغیری، دانشجوی دانشگاه تبریز  را به اتهام او «تبلیغ علیه نظام و توهین به ارکان نظام» را تائید کرده است. علی کامرانی و علی قدیری دو دانشجوی دیگر این دانشگاه نیز به سه ماه و شش ماه حبس محکوم شده‌اند.

صادق قیصری روزنامه‌نگار و دانشجوی دانشگاه بهشتی به ۷ سال زندان و ۷۴ ضربه شلاق، سپیده فرحان دانش‌موخته معماری به شش سال زندان و ۷۴ ضربه شلاق، و پیام شکیبا و مجید اسدی نیز به ۱۱ و شش سال زندان محکوم شده‌اند.‌

رانندگان تاکسی قزوین در صورت پوشیدن پیراهن آستین کوتاه اخراج می‌شوند‌

نامه‌ای منسوب به اداره حراست شهرداری قزوین در فضای مجازی منتشر شده که طی آن از معاونت مالی شهرداری خواسته شده است از ادامه کار رانندگان تاکسی که در تابستان پیراهن آستین کوتاه میپوشند جلوگیری و با آنان تسویه حساب کنند.

نامه امضای حسن شعبانی را پای خود دارد که مشاور شهردار و رئیس اداره حراست شهرداری قزوین است.

بیشتر بخوانید:

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • کارو

    نامۀ اساتید در اعتراض به حکم همۀ دانشجویان است، نه فقط این 6 نفر که آنگونه که در عکس پیداست از متعلقات تشکل های دانشجویی وابسته به جناح استمرارطلب رژیم هستند. روند صدور احکام بعد از فروکش کردن موج اعتراضات آغاز شده و به طور مشخص دانشجویان چپگرا بوده اند که آماج انتقامگیری مقامات رژیم اسلامی و دولت روحانی قرار گرفته اند.