ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

اقبال مرادی، فعال حقوق بشر و پدر زندانی سیاسی کرد محکوم به اعدام در سلیمانیه به قتل رسید

زانیار و لقمان مرادی، دو زندانی سیاسی کرد محکوم به اعدام به ترتیب پسر و برادرزاده اقبال مرادی هستند. جسد اقبال مرادی در پنجوین سلیمانیه پیدا شده است.

اقبال مرادی،‌ یک فعال سیاسی و مدافع حقوق بشر کرد در منطقه مرزی سلیمانیه کردستان عراق با ایران به قتل رسید.

اقبال مرادی (راست) از حقوق پسر و برادرزاده‌اش، زانیار و لقمان مرادی، زندانیان محکوم به اعدام دفاع می‌کرد

زانا عبدالرحمن، شهردار پنجوین صبح چهارشنبه ۱۸ ژوئیه / ۲۷ تیر به شبکه خبری «روداو»، نزدیک به حکومت محلی اقلیم کردستان عراق گفت که «شب گذشته، پیکر بی‌جان اقبال مرادی، فعال سیاسی و عضو شبکه حقوق بشر کردستان،‌ یکی از اهالی شرق کردستان (روژهلات) در حوالی روستای آلیاوای شهر پنجوین پیدا شد».

به گفته او، مرادی با سه گلوله به قتل رسیده و تحقیقات درباره این حادثه آغاز شده است.

به گزارش وب‌سایت «فرات‌نیوز»، نزدیک به حزب کارگران کردستان (پ ک ک)،‌ اقبال مرادی در ۱۳۸۷ نیز هدف سوء قصد قرار گرفت اما از مرگ نجات یافت.

اقبال مرادی پدر زانیار مرادی، و عموی لقمان مرادی زندانیان سیاسی کرد محکوم به اعدام بود. زانیار و لقمان مرادی که اکنون در رجایی‌شهر محبوس هستند، ۱۳۸۸ بازداشت شدند. و شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی تهران دی‌ همان سال آن دو را به اتهام «قتل پسر امام جمعه مریوان و محاربه و فساد فی‌الارض» به اعدام محکوم کرد.

زانیار مرادی در گفتگو با کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران اتهام‌ها را رد کرده و گفته بود که اعترافات او و پسرعمویش «تحت فشار و شکنجه شدید روحی و جسمی» اخذ شده‌اند.

اقبال مرادی فعالانه به پیگیری حقوق فرزند و برادرزاده‌اش در دوران زندان می‌پرداخت و از سازمان‌ها و نهادهای حقوق بشری خواسته بود تا با اعمال فشارهای بین‌المللی خواهان آزادی زندانیان سیاسی در ایران شوند. همچون پیام ویدئویی زیر:

گروه‌های کرد مخالف جمهوری اسلامی که در کردستان عراق پایگاه دارند، در ماه‌های اخیر چندین بار با نیروهای سپاه پاسداران ایران در مناطق مرزی درگیر شده‌اند.

در همین زمینه

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

 • کامران

  جمهوری اسلامی تروریست است که مخالفان سیاسی اش راگوشه وکنارجهان ترورمیکند. ترور حکومتی همانقدر بد وخطرناک هست که تروهایی کا گروههای مخالف انجام میدهد

 • هوشنگ

  اطلاعیه دبیرخانه کمیته مرکزی کومه له درباره ترور فعال سیاسی و مدنی، اقبال مرادی بدین وسیله به اطلاع می رساند که شب گذشته "اقبال مرادی"، مبارز سیاسی و فعال مبارزه با لغو مجازات اعدام در شهر "پنجوین" در کردستان عراق در اقدامی جنایتکارانه ترور شد. اقبال مرادی عضو جمعیت حقوق بشر کردستان و پدر زندانی سیاسی محکوم به اعدام، زانیار مرادی است. همه نشانه ها حاکی از آن است که تروریست های جمهوری اسلامی عاملین این جنایت هستند. این نخستین بار نیست که اقبال مرادی اینگونه مورد حمله تروریستی قرار می گیرد. قبلا نیز یک بار در سال 1387 در اطراف شهر پنجوین در حمله ای مشابه به شدت زخمی و به بیمارستان منتقل شده و از مرگ نجات یافته بود. ما این ترور جنایتکارانه را به شدت محکوم می کنیم و از مسئولین حکومت محلی کردستان می خواهیم در زودترین زمان ممکن، عاملین این جنایت را کشف و به مجازات شایسته خود برسانند. همین جا مراتب تاسف خود را به خاطر جانباختن رفیق اقبال مرادی ابراز می داریم و با خانواده و رفقای وی ابراز همدردی می کنیم. دبیرخانه کمیته مرکزی کومه له سازمان کردستان حزب کمونیست ایران

 • حسنک

  جناب Ali رفیق کارو نبشته است "...پژاک در روزهای اخیر پروژه ای را تحت عنوان دموکراتیزه نمودن ایران آغاز کرده و متونی را در این رابطه منتشر کرده و رسماً اعلام کرده که از حملۀ نظامی علیه ایران به هیچ عنوان حمایت نمی کند و خواهان تجزیۀ ایران هم نیست. بلکه از انقلاب خلق های ایران به صورت متحدانه دفاع می کند و پروژه ای دموکراتیک را برای آیندۀ ایران در نظر دارد." اما این برای شما به عنوان "تند روی های شوونیستی" است! لطفا بی زحمت ذکر کنید دقیقا چه بخشی از: - "حملۀ نظامی علیه ایران به هیچ عنوان حمایت نمی کند", - "خواهان تجزیۀ ایران نیست", - "از انقلاب خلق های ایران به صورت متحدانه دفاع می کند", - "پروژه ای دموکراتیک را برای آیندۀ ایران در نظر دارد." برای شما غیر قابل قبول است؟ سپاس

 • Ali

  کارو جان. شما ناراحتنشید لطفا. ما هم با ارتجاع مذهبی و حکومتش مخلفم و هم با تند رویهای شوونیستی از هر نوعی چه پان ایرانی،چه پان عربی و چه پان کردی. در ضمن فرق بین قومیت و ملیت ویا اقوام وملت را هم خوشبختانه میفهمم و مروعوب شعارهای آتشین نیستم. خوش باشید...

 • علی

  ترور، ترور است! ترور خوب و ترور بد نداریم! ترور بدست هر کس و هر گروه و هر جریانی که انجام بشود محکوم است. نمی‌توان گفت چون ترور بدست ولی فقیه و در مقابله با اپوزیسیون نظام انجام شده خوب است! این یک توجیه غیر منطقی و بی‌جاست، متأسفانه!

 • سیامک

  مراسم خاکسپاری اقبال مرادی پدر #زانیار_مرادی و عموی #لقمان_مرادی زندانیان سیاسی محکوم به اعدام که دیروز در عراق ترور شد .

 • کارو

  وقتی یکی از نیروهای نظامی ایران توسط یک حزب بلوچ یا کرد یا عرب کشته می شود یا برای خواسته های این ملیت ها گروگان گرفته می شود، فریاد وامصیبتای ارتجاع ملی-مذهبی در ایران به آسمان می رود که ای داد بیداد، «فرزندان میهن» در خطرند! اما وقتی نمایندۀ سیاسی همان ارتجاع ملی-مذهبی یعنی رژیم جمهوری اسلامی ایران دست به ترور می زند، آه از نهاد کسی بلند نمی شود و اینجا می بینیم که افرادی مانند alI می خواهند با مطرح کردن عضویت اقبال مرادی در حزب حیات آزاد کوردستان (پژاک) ترور او را مشروعیت ببخشند. دوست عزیز، پژاک از سال 1390 در آتش بس بوده و عملیات تهاجمی مسلحانه علیه جمهوری اسلامی نداشته است. در این مدت این رژیم ایران بوده که بارها دست به ترور فعالان کورد زده یا به صورت یکجانبه به مواشع پژاک حمله کرده است. علاوه بر اقبال مرادی، سال گذشته دو فعالی سیاسی دیگر کورد به نامهای «کامل شیخ صادق» و «صالح سالیاوایی» هم در کوردستان عراق ترور شدند که هیچ رسانه ای در ایران آن را پوشش نداد و کسی بدان اهمیت نداد. رایدو زمانه هم در خبری که کار کرده سعی کرده این قتل را به درگیریهای مسلحانۀ اخیر در شرق کوردستان ربط بدهد. در صورتی که اقبال مرادی عضو سیاسی (و نه نظامی) پژاک بود، و این در حالی است که درگیری های اخیر مربوط به حزب دموکرات کوردستان ایران (حدکا) بوده و ربطی به پژاک ندارد. پژاک در روزهای اخیر پروژه ای را تحت عنوان دموکراتیزه نمودن ایران آغاز کرده و متونی را در این رابطه منتشر کرده و رسماً اعلام کرده که از حملۀ نظامی علیه ایران به هیچ عنوان حمایت نمی کند و خواهان تجزیۀ ایران هم نیست. بلکه از انقلاب خلق های ایران به صورت متحدانه دفاع می کند و پروژه ای دموکراتیک را برای آیندۀ ایران در نظر دارد. متأسفانه خیرنویسی رادیو زمانه هم تحت تأثیر رادیو فردا قرار گرفته است.

 • alI

  متاسفیم. ولی ظاهرا این مرحوم از اعضای گروههای مسلح نظیر پژاک بودند؟

 • بهداد بردبار

  اين گزارش سوگيرى دارد. قتل سياسى نامش ترور است. تيتر گزارش صحيح نيست. همچنين اشاره به درگيري احزاب كرد در ماههاى اخير به خبر ربطى ندارد. مى توانستيد به ترورهاى حكومتى در عراق اشاره كنيد.