ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

#اعتراضات ـ از میان آنها: نوجوان اهوازی پس از برخورد مأموران با مادر دستفروشش خودسوزی کرد

این مجموعه دربرگیرنده خبرهای اعتراضاتی است که جمعه ششم مرداد ۱۳۹۷ صورت گرفته‌ یا در این روز خبرهای آنها منتشر شده‌اند. مجموعه ممکن است با اطلاعات جدید به‌روز شود.

این مجموعه دربرگیرنده خبرهای اعتراضاتی است که جمعه ششم مرداد ۱۳۹۷ صورت گرفته‌ یا در این روز خبرهای آنها منتشر شده‌اند. مجموعه ممکن است با اطلاعات جدید به‌روز شود.

بزرگ‌ کنید
تصویری از ویدئوی منتشرشده از خودسوزی یک نوجوان اهوازی ــ جمعه پنجم مرداد

▪خودسوزی نوجوان ۱۷ ساله در اهواز

یک جوان ۱۷ ساله اهوازی جمعه پنجم مرداد پس از برخورد مأموران با مادر دستفروش او در اعتراض خودسوزی کرد. از وضعیت سلامت او اطلاعی در دست نیست.

به گزارش کانال خبری «اتحادیه آزاد کارگران ایران»، مأموران شهرداری مانع دستفروشی مادر او شده بودند. ویدئویی از این حادثه در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است اما مستقلاً قابل تأیید نیست.

بحران اقتصادی در ایران همزمان با گسترش فقر و افزایش شکاف طبقاتی حادتر می‌شود. حسین راغفر، استاد دانشگاه ۱۸ فروردین به خبرگزاری دولتی «ایسنا» گفته بود که ۳۳ درصد جمعیت ایران در وضعیت «فقر مطلق» به سر می‌برند.

▪اعتصاب کارگران زمزم آذربایجان در تبریز

کارگران شرکت زمزم آذربایجان در کیلومتر ۲۰ جاده تبریز، مرکز استان آذربایجان شرقی صبح شنبه ششم مرداد دست از کار کشیدند. اعتراض این کارگران اعتصابی به تأخیر در پرداخت حقوق و نبود امنیت شغلی است.

به گزارش وب‌سایت خبری محلی «آناج»، کارگران به سیاست‌ تعدیل نیرو کارفرما و اخراج‌های گروهی نیز معترضند. آنها نگران هستند که این اخراج‌ها نهایتاً به تعطیلی خط تولید و بیکاری دیگر کارگران کارخانه بینجامد.

دستمزد این کارگران نیز چندماه به تأخیر افتاده است.

▪تجمع کارگران شرکت کندر سمنان در برابر اداره مالیات

حدود چهارصد کارگر شرکت کندر سمنان، یک تولیدکننده مواد شوینده در برابر اداره مالیات استان سمنان شنبه دست به تجمع اعتراضی زدند.

بزرگ‌ کنید
اعتراض کارگران در برابر اداره مالیات سمنان، شنبه ششم مرداد

به گزارش اتحادیه آزاد کارگران، معترضان معتقدند که افزایش نامتعارف مالیات بر این شرکت باعث بیکاری ۴۰۰ کارگر شده است. آنها خواهان کاهش مالیات و تضمین امنیت شغلی هستند و برای چندمین بار دست به اعتراض می‌زنند.

پیش از این ویدئویی از مطالبات این کارگران منتشر شده بود:

▪یک هفته اعتراض کارگران راهسازی بروجرد

۵۰ کارگر پروژه راهسازی باند دوم تور بروجرد به اراک هفت ماه است که حقوقی نگرفته‌اند. آنها در اعتراض به پرداخت‌نشدن دستمزدهایشان یک هفته است که در محل کار دست به اعتراض زده‌اند.

به گزارش خبرگزاری دولتی «ایلنا»، شرکت پیمانکاری «رامان» این کارگران را استخدام کرده اما می‌گوید به دلیل عدم تأمین اعتبار، قادر به پرداخت حقوق آنها نیست.

این کارگران از شهرهای مختلف در پروژه راهسازی بروجرد به اراک استخدام شده‌اند و تعویق هفت‌ماهه پرداخت حقوق، آنها را با مشکلات فراوانی رویارو کرده است.

▪کارگران راه‌آهن در نیشابور خط آهن را مسدود کردند

گروهی از کارگران شرکت خدمات مهندسی خط و ابنیه فنی، منطقه خراسان صبح شنبه در محل کار تجمع اعتراضی برپا کردند. آنها سه ماه است که حقوق نگرفته‌اند و حق بیمه آنها نیز پرداخت نشده است.

بزرگ‌ کنید
اعتراض کارگران پیمانکاری راه‌آهن در ایستگاه قطار نیشابور، شنبه ششم مرداد

کارگران پیمانکاری تراورس راه‌آهن مدت‌ها است که در شهرهای مختلف ایران تجمع برپا می‌کنند. شرکت‌های پیمانکاری قادر به پرداخت حقوق کارگران‌شان نیستند.

کارگران تراورس در نیشابور خراسان شنبه صبح ریل قطار را در ایستگاه راه‌آهن نیشابور مسدود کردند.

▪ششمین روز از اعتصاب سراسری کارگران «گسترش آهن راه» در آذربایجان

اعتصاب سراسری کارگران گسترش آهن راه در حوزه آذربایجان به ششمین روز خود وارد شده است.

بزرگ‌ کنید
تصویر آرشیوی

یکی از این کارگران به ایلنا گفته است که کارفرما در حضور مدیرکل راه‌آهن آذربایجان وعده پرداخت دستمزدهای معوقه تا پنجم مرداد را داده بود اما این وعده محقق نشد.

این کارگران از اردیبهشت‌ماه هیچ حقوقی دریافت نکرده‌اند.

جمعه نیز کارگران واحد شرفخانه از آغاز یک پروژه جدید امتناع کردند و به اعتصاب خود ادامه دادند.

طاهر عتیق، مدیر پروژه گسترش آهن راه آذربایجان به ایلنا گفته است که کارفرما در حال پیگیری مطالبات کارگران است اما پروژه جدید شرفخانه با حضور کارگران دیگر واحدها آغاز شده.

▪تجمع صدها اپراتور پست فشار قوی برق برابر وزارت نیرو

اپراتورهای پست فشار قوی برق قشر دیگری از کارگران هستند که چندین ماه به دلیل دریافت‌نکردن مطالبات‌شان دست از اعتراض نکشیده اند.

شنبه صبح نیز ۲۰۰ تن از آنها از سرتاسر ایران به تهران آمدند و در برابر وزارت نیرو تجمع کردند. به گزارش ایلنا، خواسته اصلی این کارگران تغییر قرارداد کار معین به کار دائم است. وزارت نیرو پیش از این تصویب کرده بود که این کارگران به استخدام دائم درخواهند آمد اما هنوز این مصوبه اجرایی نشده است.

کارگران معترض خواهان پاسخ‌گویی وزارت نیرو به دلیل عدم اجرای این مصوبه هستند.

▪تحصن کارگران سیمان ارومیه در اعتراض به فروش کارخانه به بخش خصوصی

به گزارش اتحادیه آزاد کارگران، شماری از کارگران سیمان ارومیه صبح شنبه در اعتراض به «فروش غیرمجاز» کارخانه تحصن کردند.

بزرگ‌ کنید
سیمان ارومیه، شنبه ششم مرداد

بر اساس این گزارش، قرار است کارخانه سیمان با قیمتی معادل یک چهارم قیمت واقعی به یک مالک خصوصی واگذار شود. ۶۶ درصد سهام این کارخانه اکنون در اختیار سازمان تأمین اجتماعی است.

کارگران می‌گویند کارخانه سوددهی دارد و خصوصی‌سازی آن با این قیمت نازل غیرقانونی است. ویدئویی نیز از این اعتراض منتشر شده است:

مسئولان حکومتی جمهوری اسلامی خصوصی‌سازی را راه حل اصلی برای مقابله با بحران اقتصادی ناشی از دورنمای بازگشت‌ تحریم‌های ایالات متحده می‌دانند. «شورای عالی هماهنگی اقتصادی» به ریاست رئیس‌جمهوری و عضویت رئیسان قوه‌های قضائیه و مقننه شنبه با واگذاری شرکت‌های بزرگ دولتی و پروژه‌های ناتمام عمومی به سرمایه‌گذاران خصوصی، همراه با مشوق‌هایی از قبیل معافیت مالیاتی و پرداخت قسطی هزینه واگذاری موافقت کرد.

▪مسدودکردن خیابان‌های اصلی رباط کریم در اعتراض به قطعی آب و برق

اتحادیه آزاد کارگران خبر داده که مردم رباط‌کریم ششم خرداد در اعتراض به قطعی مکرر آب و برق خیابان‌ها را بستند.

بزرگ‌ کنید
رباط کریم، اعتراض به قطع آب و برق، شنبه ششم مرداد

قطع مکرر برق مسئله روزانه مردم در همه جاست. در صف‌ها و گفت‌وگوهای مردم در سر کار و در تاکسی و مترو و اتوبوس، شرح مشکلات ناشی از قطع مکرر برق موضوع ثابت است.

شنبه یک سخنگوی صنعت برق گفت که قطعی برق تا دو هفته آینده به کلی متوقف خواهد شد.

در همین زمینه

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.