ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

حوثی‌های یمن: عملیات نظامی در دریای سرخ را متوقف کرده‌ایم

 چند روز پس از حمله حوثی‌ها به دو نفت‌کش سعودی آرامکو در دریای سرخ، وزیر دفاع شورشیان حوثی تأیید کرد که توقف یکجانبه عملیات نظامی دریایی از نیمه شب گذشته آغاز شده است.

چند روز پس از حمله شورشیان حوثی به یمن به دو نفت‌کش سعودی آرامکو در دریای سرخ، سه‌شنبه ۳۱ ژوئیه / ۹ مرداد،محمد علی الحوثی رئیس «کمیته عالی انقلاب حوثی» با صدور بیانیه‌ای برای توقف یکجانبه عملیات نظامی دریایی اعلام آمادگی کرد. امروز چهارشنبه ۱ اوت/ ۱۰ مرداد، وزیر دفاع شورشیان حوثی تأیید کرد که توقف عملیات در دریای سرخ از نیمه شب گذشته آغاز شده است.

دو کشتی سعودی در باب‌المندب (تنگه اشک) – عکس: آرشیو

«توقف یکجانبه عملیات نظامی دریایی برای مدتی محدود خواهد بود، اما می‌تواند تمدید شود و به بقیه جبهه‌های درگیری نیز تسری یابد.» این سخن محمد علی الحوثی رئیس «کمیته عالی انقلاب حوثی» است.

محمد علی الحوثی در بیانیه خود تصریح کرده : «عملیات نظامی دریایی در راستای فرصت دادن به تلاش‌های سازمان ملل و جامعه جهانی برای حل سیاسی بحران یمن، در این کشور متوقف خواهد شد.»

روز شنبه، مارتین گریفیتس، نماینده ویژه سازمان ملل در امور یمن، پس از سفر سه روزه خود به صنعا و دیدار با رهبران مختلف انصارالله از جمله عبدالملک الحوثی، رهبر انصارالله، اعلام کرده بود که مذاکرات سازنده‌ای با رهبران انصارالله داشته است.

هنوز مشخص نیست که آیا این اقدام یکجانبه شورشیان حوثی‌ را می‌توان نشانه مثبتی از جانب تهران پس از اظهار آمادگی ترامپ برای مذاکره بدون پیش‌شرط با حسن روحانی دانست یا خیر؟ برخی از تحلیل‌گران، حمله چند روز گذشته حوثی‌ها به نفت‌کش‌های عربستان و توقف انتقال نفت این کشور از «تنگه باب المندب» را در ارتباط با تهدید حسن روحانی به بستن «تنگه‌ها» تفسیر کرده بودند.

پس از حمله نظامیان حوثی به نفت‌کش‌های عربستان سعودی، روز پنج‌شنبه ۲۶ ژوئیه/ ۴ مرداد ریاض، بزرگ‌ترین صادرکننده نفت در جهان، موقتاً نقل و انتقالات نفتی از تنگه باب‌المندب را تا زمان مشخص شدن اوضاع و ایمن شدن مسیر، متوقف کرد.

۲۲ ژوئیه، حسن روحانی در جریان جدال لفظی‌اش با ترامپ گفته بود: «تنگه‌های زیادی داریم؛ تنگه هرمز فقط یکی از آنهاست.»

ائتلاف کشورهای عربی به‌رهبری عربستان سعودی مارس ۲۰۱۵ میلادی (فروردین ۱۳۹۴) به دفاع از دولت عبد ربه منصور هادی، رئیس‌جمهوری یمن مداخله نظامی خود در این کشور را آغاز کرد. آمریکا از این ائتلاف با ارسال تسلیحات، سوخت‌رسانی و انتقال اطلاعات حمایت می‌کند.

جنگ یمن تاکنون ۱۰ هزار کشته و سه میلیون آواره داشته است. نزدیک به دو سوم جمعیت یمن که حدود ۲۷ میلیون نفر می‌شود، به کمک‌های انسانی نیاز دارند و خطر مرگ بر اثر گرسنگی جان بیش از ۸ میلیون نفر را تهدید می‌کند.

  • بیشتر بخوانید:

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.