ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

خامنه‌ای: در مذاکرات برجام بنده اشتباه کردم

رهبر جمهوری اسلامی مذاکره با آمریکا را به صراحت رد کرد. به نظر خامنه‌ای سبب‌ساز بحران کنونی، دولت و نحوه مدیریت ارز بوده است نه تحریم‌ها.

سخنرانی صبح دوشنبه ۲۲ مرداد رهبر جمهوری اسلامی ایران در حسینیه خمینی دو بخش داشت. در بخش نخست خامنه‌ای اعلام کرد که به نظر او مسبب بحران اقتصادی، نه خروج آمریکا از برجام و اعمال تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه ایران، بلکه نحوه مدیریت دولت و توزیع غلط سکه و ارز از سوی بانک مرکزی است. خامنه‌ای در بخش دوم سخنانش در پاسخ به کسانی که خواهان مذاکره با ایالات متحده‌اند گفت: مذاکرات برجام اشتباه بود. بنده اشتباه کردم. البته آقایان هم از خطوط قرمز معین عبور کردند.

دوشنبه ۲۲ مرداد، حسینیه خمینی در تهران- علی خامنه‌ای: مجرمان را معرفی کرد: توزیع‌کنندگان ارز

دولت مقصر است

هفته گذشته محمدعلی پورمختار، عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی پیشنهاد داده بود که برای مهار کردن بحران اقتصادی که با خروج آمریکا از برجام شیب تندتری پیدا کرده و ارزش ریال در برابر دلار آمریکا را بیش از ۵۰ درصد کاهش داده، به صادق خلخالی دیگری نیاز است. روز گذشته علی خامنه‌ای با پیشنهاد صادق لاریجانی برای احداث شعب ویژه‌ای با ترکیب سه قاضی در دادگاه‌های انقلاب برای رسیدگی به جرایم متهمان به فساد اقتصادی و اخلال‌گری در نظام مالی ایران موافقت کرد. رهبر جمهوری اسلامی دوشنبه ۲۲ مرداد پیش از اثبات اتهامات دستگیرشدگان، در سخنانی جرم آنان را مشخص کرد. خامنه‌ای در  بخش نخست سخنانش درجمع گروهی از طرفدارانش در حسینیه خمینی در تهران گفت:

«کارشناسان اقتصادی و بسیاری از مسئولان بر این مسئله متفق‌اند که عامل این مسئله [سقوط ارزش ریال در برابر دلار آمریکا] خارجی نیست، درونی است. نه اینکه تحریم‌ها اثر نداشته باشد اما عمده‌ تأثیر مربوط به عملکردهاست. مثلاً در همین قضیه‌ ارز و سکه بر اثر برخی بی‌تدبیری‌ها و بی‌توجهی‌ها ارز کشور رفت دست کسانی که از آن سوءاستفاده کردند. این مشکل، مربوط به نحوه‌ مدیریت و سیاست‌گذاری اجرایی است. وقتی ارز و سکه را به‌صورت غلط توزیع می‌کنند، این توزیع دو طرف دارد: یکی که آن را می‌گیرد و یکی که آن را می‌دهد. ما همه‌اش داریم دنبال آن کسی می‌گردیم که می‌گیرد، درحالی‌که تقصیر عمده متوجه کسی است که آن را داد. نمی‌گوییم خیانت، اما خطای بزرگی کرده است.»

محمد شریعتمداری، وزیر صنعت در گفت‌وگو با روزنامه «جهان صنعت» پیش‌بینی کرده که تا زمانی که مردم به فکر تبدیل ریال به دلارند، دور از انتظار نیست که دلار به ۱۵ هزار تومان هم برسد. اظهارات وزیر صنعت، معدن و تجارت بازار ثانویه ارز را ملتهب کرده است. با آغاز دور نخست تحریم‌های اقتصادی ایالات متحده آمریکا که معاملات بانکی ایران، ریال، خرید و فروش فلزات قیمتی و صنعت خودرو را در برمی‌گیرد، عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی ایران ۱۶ مرداد بسته جدید ارزی را بر اساس عملیات «بازار باز» اعلام کرد. قیمت دلار فقط یک روز در کانال ۹ هزار تومان قرار گرفت و سپس مجدداً به کانال ۱۰ هزار تومان بازگشت.

روز گذشته (یکشنبه ۲۱ مرداد) غلامحسین محسنی اژه‌ای از بازداشت ۶۷ نفر در پرونده اخلالگران نظام پولی و ارزی ایران خبر داد. به گفته سخنگوی قوه قضائیه ۱۰۰ نفر از افراد دولتی و غیر دولتی هم در ارتباط با نظام پولی ایران ممنوع از خروج شده‌اند.

«بنده اشتباه کردم»

رهبر جمهوری اسلامی در بخش دوم سخنانش در حسینیه خمینی با اشاره به توافق هسته‌ای با صراحت اعلام کرد که برجام اشتباه بوده و او نیز در این اشتباه سهیم است اما مسئولان هم از خطوط قرمزی که او تعیین کرده بوده عبور کرده‌اند:

« برجام نمونه‌ی واضح مسئله [مذاکره با آمریکا] بود، تازه بنده خیلی سخت‌گیری می‌کردم. البته خطوط قرمزی هم که مشخص کردیم رعایت نشد. امام مذاکره با آمریکا را ممنوع کرد و من هم ممنوع می‌کنم. هر وقت [جمهوری اسلامی] به آن اقتداری برسد که فشار و هوچی‌گری آمریکا رویش تأثیری نگذارد، می‌تواند با آمریکا مذاکره کند.»

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا ۲ مرداد در سخنانی در جمع کهنه سربازان ایالات متحده، از آمادگی آمریکا برای مذاکره با جمهوری اسلامی خبر داده و گفته بود:

«خواهیم دید چه می‌شود، اما ما آماده‌ایم که به یک توافق واقعی برسیم. نه آنچه در دولت قبلی شکل گرفت و یک فاجعه بود»

ترامپ یک هفته بعد از این سخنان، احتمال داده بود که مقامات جمهوری اسلامی به زودی با دولت آمریکا وارد گفت‌وگو شوند:

« احساس من این است که آنها به زودی با ما وارد گفت‌وگو خواهند شد. شاید هم این کار را انجام ندهند، این هم اشکالی ندارد.»

وزارت خارجه ایران اما اعلام کرده که شرایط و الزامات لازم برای مذاکره با آمریکا فراهم نیست.

برخی رسانه‌ها از سفر یوسف بن علوی، وزیر خارجه عمان به تهران خبر داده بودند. این امر به ظن احتمال گفت‌وگوی جمهوری اسلامی با آمریکا دامن زده بود. اما وزارت خارجه ایران این موضوع را تکذیب کرد.

پانویس:

این گزارش بعد از انتشار محتوای کامل سخنرانی خامنه‌‌ای به روز شد و تیتر آن هم تغییر کرد.

بیشتر بخوانید:

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • بابکان

    آقای خامنه ای شما بدنبال مذاکره (طبق معمول) پنهانی و دور از چشم ملت با امریکا در عمان، زیر فشار تحریم ها با هدف گشایش مالی برای تامین هزینه های کمک به حکومت بعثی بشار اسد (عضو کنفرانس 2+6 خلیج فارس) و برای هزینه های عراق و حزب الله لبنان و دیگر هوسهایتان، دستور نرمش قهرمانانه دادید و مذاکره برجام آغاز شد. ولی به عده ای دیگر هم دستور دادید تا علیه مذاکره کنندگان جنجال و تبلیغات کنند تا جایی که ظریف ویلچرنشین شد و به مذاکره رفت ! تبلیغات و سروصدا علیه دولت و مذاکره کنندگان را ادامه دادید از جمله در جریان گفتگوهای دشوار و فشرده ظریف و با دیگر طرفها، فرمانده بسیج اعلام کرد که اسرائیل باید نابود شود و تاریخ هم تعیین کرد ! نمونه دیگر اینکه درست در زمان تنظیم متن پایانی برجام، روی موشک آنهم بزبان عبری نوشتید که اسرائیل باید نابود شود و آن را پرتاب کردید ! سرانجام پس از پایان مذاکرات اعلام کردید که شرکت های امریکایی حق ندارند وارد بازار ایران شوند ! رفتارتان در طول مذاکره ها طوری بود که گویا مذاکره کنندگان تا مدتی تکلیف خود را نمی دانستند! بر خلاف اخلاق طوری رفتار کردید که بخیال خودتان پیروزی احتمالی بنام شما باشد و شکستش بعهده دولت و مذاکره کنندگان ! نتیجه اینکه از هر راه و روشی یک بار دیگر فرصت دوره پرزیدنت اوباما را سوزاندید تا مذاکره بی نتیجه شود! گویی خودتان هم تکلیف خود را نمیدانید ! با این ترتیب بی سیاستی، بی بصیرتی، بی اخلاقی و بی مسئولیتی خود را بیش از پیش نشان دادید ! مانند همیشه با سرنوشت ملتی بازی کرده اید. برای مردم هیچ ارزش و حقی قائل نیستید و از وجود قدرت و ثروتشان در دست خود احساس خدایی میکنید! کو آن مجلس خبرگانی که شما را پس ازاین همه ناشایستگی، خسارتها و بحرانها و شکست های پیاپی، فساد گسترده و رساندن کشور به این وضع فلاکت بار کنار بگذارد و آدم صالح و شایسته را بجای شما بنشاند؟! زیرا خودشان هم چون شما فاسد و ضد مردمند. ولی چنانکه تاریخ نشان داده این بازار هم برای همیشه گرم نمی ماند، روز خجسته سرنگونی شما هم فرامیرسد.

  • کریم

    این رسم کثیف چهل ساله نظام جمهوری اسلامی است که در انتصابات فرمایشی یک فرد نادان و ناکارآمد را به مردم تحمیل می‌کنند، و در نهایت تمامی کاسه کوزه‌ها را بر سر و می‌شکنند. و آن گُنده‌ی رأس هرم نظام در نهایت عبای خود را بالا می‌کشد و از پاسخگویی فرار می‌کند.

  • محمدرضا کیانفر

    آیت الله خامنه ای گفت: هنگامی که به اقتدار برسیم با آمریکا مذاکره می کنیم، رهبر معظم انقلاب، به خوبی می دانید که هماکنون در اوج اقتداریم زیرا آقای ترامپ با احترام پیشنهاد مذاکره داده است، سرور گرامی، در سال 66 دعوت سازمان ملل را نپذیرفتیم و در غیابمان بدون اینکه از حقمان دفاع کنیم قطعنامه صادر شد، که در سال 67 مجبور شدیم همان قطعنامه را به انضمام نوشیدن جام زهر بپذیریم، از شما انتظار می رود مانع سقوط کشور شوید و بدون فوت وقت موافقت نمایید: 1- مذاکره با آمریکا جهت رفع تهدیدات خارجی، 2- به رسمیت شناختن حق آزادی بیان برای حل مشکلات داخلی، با تشکر از توجه شما،