ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

روحانی از «نخستین جنگنده رزمی» ایران رونمایی کرد

وزارت دفاع اعلام کرده که «کوثر» نخستین جنگنده شکاری ساخت ایران از امکانات جنگنده‌های نسل ۴ برخوردار است. ۵ سال پیش «قاهر ۳۱۳» ماکتی بیش نبود.

خبرگزاری‌های داخلی گزارش داده‌اند که حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی از برخی طرح‌ها و محصولات صنایع نظامی ایران از جمله از اولین جنگنده شکاری و آموزشی ساخت ایران با نام «کوثر» رونمایی کرد.

تصویری که در رسانه‌های داخلی از جنگنده «کوثر» به عنوان جنگنده رزمی ساخت ایران منتشر شده

پیش از این امیر حاتمی، وزیر دفاع اعلام کرده بود که چهارشنبه ۳۱ مرداد به مناسبت روز «صنعت دفاعی» از نخستین جنگنده شکاری ساخت ایران رونمایی خواهد شد. اکنون حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی یک روز زودتر از موعد از این جنگنده رونمایی کرده است.

— خبرگزاری فارس (@FarsNews_Agency) 21. August 2018

نیروی هوایی جمهوری اسلامی تاکنون جنگنده‌های روسی یا جنگنده‌های آمریکایی که ایران پیش از انقلاب خریده بود را به کار گرفته است. وزارت دفاع پنج سال پیش اعلام کرده بود که یک جنگنده رزمی با نام «قاهر ۳۱۳» تولید کرده. مسئولان جمهوری اسلامی پس از رونمایی از این هواپیما در مصاحبه‌ها و گزارش‌های متعددی گفتند که قاهر ۳۱۳ از قدرتمندترین هواپیماهای جنگی جهان با مدرن‌ترین امکانات و قابلیت‌ها است که توانایی رقابت با پیشرفته‌ترین هواپیماهای نظامی دنیا را دارد. اما کارشناسان خارجی اعلام کردند که «قاهر ۳۱۳» چیزی جز یک ماکت پلاستیکی نیست. سپس سیمای جمهوری اسلامی تصاویری از پرواز این هواپیمای جنگی را نشان داد اما به زودی معلوم شد که آن تصاویر مربوط به پرواز یک هواپیمای کنترل از راه دور بوده است. در واکنش به این خبر، رسانه‌های رسمی جمهوری اسلامی تصاویری از جنگنده «قاهر ۳۱۳» بر فراز دماوند را منتشر کردند که آن هم معلوم شد یک فتوشاپ ساده بوده است.

خبرگزاری‌های داخلی اعلام کرده‌اند که جنگنده رزمی «کوثر» به عنوان نخستین جنگنده شکاری محصول ایران، از معماری یکپارچه، رادار پیشرفته، ناوبری دقیق و سامانه نقشه متحرک هوشمند برخوردار است و می‌تواند سلاح‌هایی را که در اختیار دارد با دقت به هدف بزند و به این ترتیب در زمره جنگنده‌هایی با سامانه‌های اویونیک و کنترل آتش نسل ۴ قرار می‌گیرد.  همچنین اعلام شده که این هواپیما در دو نوع تک کابین و دوکابین قابل تولید بوده که نوع دو کابینه علاوه بر قابلیت رزمی، برای آموزش خلبان در مرحله پیشرفته نیز کاربرد دارد.

رهبر جمهوری اسلامی ایران در حکمی که یکشنبه ۲۸ مرداد در رسانه‌های داخلی منتشر شد، فرمانده نیروی هوایی ارتش را تغییر داد. علی خامنه‌ای در حکم خود سرتیپ خلبان عزیز نصیرزاده را به عنوان فرمانده جدید نیروی هوایی ارتش منصوب کرد. خامنه‌ای در حکم انتصاب نصیرزاده خواهان توجه به «قطعه‌سازی»، «به‌ روزداری آموزش‌ها توأم با انتقال دانش علمی و فنی به قشر جوان» و «توجه به نیازهای معیشتی کارکنان» شده بود.

بیشتر بخوانید:

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

 • reza

  دپارتمان سایبری وزارت امور خارجهء امریکا؛ جنگنده شکاری ساخت ملاهای حاکم بر ایران را فریبکاری خواند. این جنگندهءشکاری همان F5 از ناوگان قدیمی ایران است با قسمتی از بدنهء فانتوم .

 • اشکان

  الان شماها خیلی ناراحت هستید که ایران یک جت جنگنده ساخته. انقدر شعورتون نمیرسه که در دکترین دفاعی ایران موشک پایه هست. اسرائیل هم بهترین هواپیما راداره.اما از پس یک گروه ۱۰۰۰ نفره حزب الله برنیومد و شکست خورد

 • محسن

  این که همون صاعقه است که

 • آذران

  قاهر ! کوثر ! روحانی هم نامش فریدون بود عوض کرد شد روحانی ! اینها از شدت دلبستگی به ایران است ! این آقای کی روش که به ایران آمد گفت با کورش همنام هستم، فوری به او فهماندند که اینجا اینگونه حرفها هزینه دارد ! دهن بیچاره باز مانده بود ! چه ضدایرانیانی بر این کشور چیره شدند ! غارت می کنند و تریلی تریلی دلار به جنوب لبنان و عراق و سوریه می فرستند ! به روسها و چینی ها امتیاز میدهند و .... ! حتا نام مجلس شورای ملی را کردند مجلس شورای اسلامی ! خمینی و سران حزب اله و سپاه در دهه 60 میگفتند ملت اسلام !