ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

سقوط لیر فعلاً متوقف شد

افزایش مالیات بر سپرده‌های ارزی خارجی و کاهش مالیات بر سپرده‌های بانکی به لیر موجب شد تا ارزش لیر ترکیه در برابر دلار افزایش یابد. این ثبات ممکن است پایدار نباشد.

دولت ترکیه مالیات بر سپرده‌های ارزی خارجی را افزایش و مالیات بر سپرده‌های بانکی به لیر را کاهش داد تا از سقوط لیر جلوگیری کند. در اثر این تمهیدات، لیر به ثبات رسید.

بزرگ‌ کنید
لیر ترکیه امسال ۴۲ درصد ارزش خود را از دست داد ـ عکس از آرشیو

بر اساس حکم ریاست جمهوری ترکیه، مالیات بر سپرده‌های ارزی خارجی تا شش ماه از ۱۸ تا ۲۰ درصد افزایش یافته در حالی‌که مالیات بر سپرده‌های بانکی به لیر تا شش ماه از ۱۵ به ۵ درصد کاهش یافته است.

سه منبع آگاه به رویترز گفته‌اند که ارکان کلیمجی، معاون رئیس بانک مرکزی ترکیه که مالیات را برنامه‌ریزی می‌کرد استعفا کرده است. این استعفا دو هفته قبل از نشست کمیته سیاست‌های پولی بانک مرکزی برای رفع بحران لیر صورت گرفته است.

لیر در سال جاری در مجموع ۴۲ درصد از ارزش خود را از دست داده است.

ارزش لیر ترکیه صبح جمعه ۳۱ اوت / ۹ شهریور یک درصد افزایش یافت و قیمت هر دلار به ۶,۵۸۰۰ لیر رسید. این در حالی است که در طول شب گذشته هر دلار به ۶,۸۹۹۴ لیر رسیده بود.

روز پنج‌شنبه بازار ترکیه تعطیل بود اما لیر همچنان مبادله می‌شد.

بانک مرکزی و سازمان نظارت بانکی ترکیه تدابیری را برای جلوگیری از دور جدید سقوط ارزش لیر در نظر گرفته‌اند، هر چند كه از ابتدای ماه ژوئن نرخ بهره را افزايش نداده‌اند.

بانک مرکزی در روز پنج‌شنبه در مورد استعفای کلیمجی اظهارنظری نکرد. بر اساس یک سند بانک مرکزی، کلیمجی عضو هیئت مدیره بانک توسعه ترکیه است. رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، جایگزین او را تعیین می‌کند.

یک منبع آگاه که نام او منتشر نشده به رویترز گفته است که «کلیمجی هیچ اختلاف ‌نظری با مدیریت بانک مرکزی در هیچ مسئله‌ای - از جمله نرخ بهره ـ نداشت. از تخصص او در سمت دیگری استفاده خواهد شد. فقط همین.»

بانک مرکزی تحت فشار اردوغان قرار گرفته است تا نرخ‌های بهره را با وجود تورم بالا و سقوط ارزش لیر افزایش ندهد. این موضوع موجب نگرانی در مورد چشم‌انداز اقتصادی ترکیه شده است.

چهارشنبه ۲۹ اوت / ۷ شهریور هر دلار آمریکا کمتر از ۶,۴ لیر معامله شد که پایین‌ترین میزان از دو هفته پیش تا آن روز به شمار می‌رفت. شاخص سهام بیست ۱۰۰ بورس نیز در روز چهارشنبه ۰,۲۲ کاهش یافت و به ۹۳,۰۷۲ واحد رسید.

این در حالی است که برات آلبایراک، وزیر دارایی ترکیه و داماد اردوغان در همان روز گفت خطر بزرگی در برابر چشم‌انداز اقتصادی ترکیه در سال  ۲۰۱۹ نمی‌بیند.

اردوغان روز جمعه گفت که لیر ترکیه هدف حمله قرار گرفته اما ترکیه بر این حمله غلبه خواهد کرد و ناپایداری ارز گذرا خواهد بود.

او افزود ترکیه اقدامات لازم در پاسخ به سقوط ارزش لیر انجام داده و نتایج مشخصی از این مراحل از حالا دیده می‌شوند.

بیشتر بخوانید:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.