ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

اخبار ضدونقیض از انفجارهای فرودگاه نظامی المزه در دمشق

رسانه‌ها از حمله موشکی اسرائیل به فرودگاه نظامی المزه دمشق خبر دادند، دیده‌بان حقوق بشر سوریه نیز آن را تأیید کرد. اما دمشق تکذیب کرده و یک فرمانده ایرانی گفته علت انفجار اتصال کوتاه برق در انبار مهمات بود.

شنیده‌شدن صدای چندین انفجار در یک فرودگاه نظامی پایتخت سوریه به انتشار اخبار ضدونقیضی انجامیده است.

موقعیت فرودگاه نظامی المزه در منطقه المزه دمشق

شبکه‌های خبری مختلف به نقل از منابع متفاوتی بامداد یکشنبه دوم سپتامبر / ۱۱ شهریور از حمله موشکی اسرائیل به فرودگاه نظامی المزه در حوالی دمشق خبر دادند.

رسانه‌های ایران نیز به نقل از شبکه «المیادین»، نزدیک به حزب‌الله لبنان نوشتند اسرائیل به این فرودگاه نظامی حمله موشکی کرده و سپر دفاع هوایی سوریه نیز برخی موشک‌ها را منهدم کرده است. خبرگزاری دولتی «مهر» نیز به نقل از منابع محلی دیگری از انفجار انبار مهمات این پایگاه نظامی هوایی خبر داد.

یک فرمانده شبه‌نظامی محلی حامی بشار اسد، رئیس دولت دمشق نیز یکشنبه در گفت‌و‌گو با خبرگزاری رویترز وقوع این حمله و فعال‌شدن سپر دفاع هوایی سوریه را تأیید کرد. یک شاهد عینی نیز به رویترز روایت مشابهی داده بود.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه، یک گروه ناظر بر جنگ هفت‌ساله سوریه نیز حمله موشکی اسرائیل به فرودگاه نظامی المزه را تأیید کرد.

اما رسانه‌ دولتی سوریه به نقل از یک مقام نظامی ارشد این کشور گفت که هیچ «تجاوزی از سوی اسرائیل» علیه فرودگاه نظامی المزه رخ نداده است.

یک فرمانده نظامی ایرانی حاضر در سوریه به صورت ناشناس به خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی (ایرنا) گفته است که انفجار به دلیل «اتصال کوتاه مدار برق در انبار مهمات» رخ داده است.

مقام‌های اسرائیلی سکوت اختیار کرده اند. رسانه‌های این کشور همزمان با دیگر رسانه‌ها خبر حمله را پوشش دادند.

سوریه پیش از این اسرائیل را به حمله موشکی به این پایگاه متهم کرده بود. اسرائیل آن زمان نیز این خبر را تأیید یا تکذیب نکرد اما انجام عملیات هوایی در سوریه علیه اهداف متعلق به حزب‌الله لبنان و سپاه پاسداران ایران را تصدیق کرده است.

پایگاه نظامی المزه یکی از فرودگاه‌های نظامی استراتژیک سوریه است و رویترز ۲۰۱۳ گزارش داده بود که این فرودگاه به عنوان فرودگاه خصوصی خانواده بشار اسد، رئیس دولت دمشق به کار می‌رود.

اسرائیل درباره بسیاری از اقدامات نظامی خود سکوت می‌کند. چند سال پیش وقتی انبار مهمات سپاه پاسداران ۲۱ آبان ۱۳۹۰ (۱۲ نوامبر ۲۰۱۱) در نزدیکی روستای بیدگنه استان تهران منفجر شد، گزارش‌هایی از خرابکاری اسرائیل به عنوان علت حادثه منتشر شد. این ادعاها بعدتر در کتاب «برخیز و اول تو بکش»، اثر رونن برگمن، روزنامه‌نگار اسرائیلی درباره جنگ مخفی سازمان‌ اطلاعاتی اسرائیل (موساد) با برنامه هسته‌ای و موشکی ایران تکرار شد. صحت این ادعاها رسماً تأیید نشده است.

ارتش سوریه در حال آماده‌سازی برای حمله به استان ادلب، آخرین استان تحت کنترل شورشیان است.

در همین زمینه

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.