ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

کودک کار: پیمانکار شهرداری گوشم را با تیغ برید

ویدیویی که از یک کودک کار قربانی خشونت در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، شهرداری و شورای شهر تهران را به واکنش واداشت. این کودک هنوز شناسایی نشده.

چشمان سیاه‌ ترس‌خورده در قاب دوربین. به زحمت می‌تواند جمله‌ای را کامل ادا کند. می‌گوید: گوشم را زد. کی زده؟ وانتی. وانتیِ کجا؟ وانتی [شهرداری] منطقه سه. چرا گوش‌ت را زدند؟ با چی زدند؟ «تغ». با چی؟ تیغ. تیغ چی؟ چیزی که به سر می‌کشند. تیغی که باهاش سر و صورت را اصلاح می‌کنن؟ آره. این فرازی از گفته‌‌های یک کودک کودک کار در ویدیویی است که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده. معاون امور مناطق شهرداری منطقه سه تهران و کمیته اجتماعی شورای شهر تهران وعده پیگیری داده‌اند.

بزرگ‌ کنید
کودک کاری که می‌گوید پیمانکار شهرداری منطقه سه گوش او را با تیغ بریده است. این کودک هنوز شناسایی نشده (عکس: شبکه‌های اجتماعی)

از شامگاه گذشته تاکنون ویدیویی از یک کودک کار در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود. کودک می‌گوید یکی از پیمانکاران شهرداری منطقه سه تهران گوش او را که در حال جمع‌کردن ضایعات از میان زباله‌ها بوده با تیغ اصلاح بریده است. عدالت امیرزاده، معاون امور مناطق شهرداری منطقه سه تهران به خبرگزاری فارس گفته است که کودک کاری که قربانی خشونت شده، هنوز شناسایی نشده:

«دستور پیگیری ماجرا را صادر کرده‌ایم و باید کودک را شناسایی کنیم و پس از مطلع شدن از جزئیات ماجرا می‌توانیم نسبت به آن اقدام کنیم. چنانچه اتهام گفته شده اثبات شود با آن برخورد خواهیم کرد و پرونده را به مراجع قضایی ارجاع می‌دهیم.»

پیمانکاران طرف قرارداد با شهرداری تهران، کودکان کار را برای جمع‌آوری زباله به کار می‌گیرند. مراکزی در حاشیه شهر تهران نیز برای تفکیک زباله ایجاد شده. کودکان که به عنوان کارگر ارزان به کار گرفته می‌شوند در این مراکز زندگی می‌کنند. طیبه سیاوشی، یکی از نمایندگان شورای شهر تهران ۱۱ مرداد در گفت‌وگو با رسانه‌های داخلی از پیدایش جریان‌های سازمان‌یافته برای انتقال کودکان مهاجر از مرز به پایتخت خبر داده بود:

«جریان‌های سازمان یافته‌ای در فرایند انتقال مهاجرین از مرز به پایتخت وجود دارد، به طوری که بیش از بیست کودکِ ۹ تا ۱۰ ساله را داخل یک خودرو جمع کرده و به تهران می‌آورند و بعد این کودکان زیر دستِ پیمانکاران شهرداری زباله‌گردی کرده یا در کارگاه‌های تفکیک زباله کار می‌کنند.»

الهام فخاری، رئیس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران دوشنبه ۱۲ شهریور در واکنش به انتشار فیلم کودک کاری که گوشش را بریده‌اند، گفته است:

«در کمیته‌ اجتماعی شورای شهر تهران به دنبال آن هستیم که مولفه‌های دقیق‌تری را در مورد کنترل عملکرد پیمانکاران زباله داشته باشیم. دیده می‌شود که پیمانکاران وظایف خود را به پیمانکاران درجه ۲ و ۳ واگذار می‌کنند و حتی از اتباع بیگانه بهره‌کشی می‌شود،باید مدل نظارتی‌مان را موثرتر کنیم و قطعا این مهم پیگیری می‌شود.»

در همان حال، پیش از این طیبه سیاوشی اعلام کرده بود که شهرداری خود مسبب به کارگیری کودکان کار به عنوان نیروی کار ارزان برای جمع‌آوری زباله است. یکی از محل‌های تفکیک زباله، گود محمودآباد در نزدیکی شهرری در حومه تهران است. یک دره سیاه و وسیع که تا چشم کار می‌کند ادامه دارد و در میان زباله‌ها اشخاص مسن و جوان و کودکان و نوجوانانی مشغول جمع‌آوری و تفکیک زباله‌ها هستند.

الهام فخاری، رئیس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران گفته بود:

«این کودکان در کارگاه‌های تفکیک زباله می‌خوابند و همه می‌دانیم که آنها در معرض چه آسیب‌هایی قرار دارند... تعدادی از این کودکان به بیماری‌هایی همچون هپاتیت، ایدز، حصبه و کزاز مبتلا شده‌اند.»

فروش کودکان و ناپدید شدن آن‌ها نیز گاهی خبرساز بوده است. اوایل تیر سال جاری فاطمه دانشور، یکی دیگر از اعضای شورای شهر تهران گفته بود که گاهی جنازه برخی از این کودکان که اعضای بدن آن‌ها قاچاق شده، بدون چشم و کلیه در میان زباله‌ها پیدا شده است.

جمعیت امام علی اعلام کرده که اکثر کودکان کار که برای تفکیک زباله به کار گرفته می‌شوند، از مهاجران افغانستانی‌اند.

بیشتر بخوانید:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • Mani

    شعری از دوروتی لاو- هولته کودکی که پیوسته سرزنش شود محکوم کردن می آموزد کودکی که دشمنی را تجربه کند ستیزه می آموزد کودکی که مسخره شود کمروئی می آموزد کودکی که همواره شرم را تجربه کند احساس گنهکاری می آموزد اما کودکی که مدارا ببیند صبر می آموزد کودکی که تشویق شود اعتماد به خود می آموزد کودکی که ستوده شود احترام می آموزد کودکی که صداقت را تجربه کند عدالت می آموزد کودکی که امنیت دارد اعتماد می آموزد کودکی که ارج نهاده شود رضایت دل می آموزد کودکی که پذیرفته شود دوستی ببیند عشق می آموزد دوستی می آموزد

  • mani

    جامعه ایران جامعه خشن و بیرحمی است. جامعه ای که آخوندها در آن مثل کرم وول میخورند. جامعه ای که کتاب مانیفست جهل و جنایت تازیان مقدس شمرده میشود،و خشونت علیه کودکان و زنان امری عادی شده است. برای این کودک بیگناه که قربانی دو جامعه بیرحم و خشن شده است بسیار متاسفم.

  • بچه‌های اعماق

    بچه‌های اعماق در شهرِ بی‌خیابان می‌بالند در شبکه‌ی مورگی پس‌کوچه و بُن‌بست، آغشته‌ی دودِ کوره و قاچاق و زردزخم قابِ رنگین در جیب و تیرکمان در دست، بچه‌های اعماق بچه‌های اعماق باتلاقِ تقدیرِ بی‌ترحم در پیش و دشنامِ پدرانِ خسته در پُشت، نفرینِ مادرانِ بی‌حوصله در گوش و هیچ از امید و فردا در مشت، بچه‌های اعماق بچه‌های اعماق □ بر جنگلِ بی‌بهار می‌شکفند بر درختانِ بی‌ریشه میوه می‌آرند، بچه‌های اعماق بچه‌های اعماق با حنجره‌ی خونین می‌خوانند و از پا درآمدنا درفشی بلند به کف دارند بچه‌های اعماق بچه‌های اعماق