ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

سه اعدام در یک روز: زانیار و لقمان مرادی و رامین حسین‌پناهی اعدام شدند

احتمال اعدام این سه زندانی کرد از مدتی قبل وجود داشت. جمهوری اسلامی آنها را «اشرار مسلح» خوانده است.

زانیار و لقمان مرادی، زندانیان سیاسی کرد اعدام شدند. خبر اعدام رامین حسین پناهی هم ساعتی قبل اعلام شد. خبرگزاری فارس که نزدیک به نهادهای امنیتی ایران است خبر اعدام این سه نفر را تایید کرده و آنها را «اشرار مسلح» معرفی کرده است.

بزرگ‌ کنید
زانیار و لقمان مرادی و رامین حسین پناهی

زانیار و لقمان مرادی که پسر عمو بودند، ۹ ماه بدون دسترسی به وکیل و خانواده‌هایشان در بازداشت بودند. آنها چهارشنبه ۱۴ شهریور به سلول انفرادی منتقل شدند و از خانواده ایشان‌‌ خواسته شده بود تا برای ملاقات با آنان به زندان رجایی‌شهر کرج بروند.

زانیار و لقمان مرادی گفته‌‌ بودند بعد از آنکه زیر مشت و لگد قرار گرفتند، به تخت بسته شدند و شلاق خوردند، به تجاوز تهدید شدند و…، به قتل اعتراف کرده‌اند.

با وجود این اظهارات اما درخواست بررسی دوباره پرونده و اعاده دادرسی آنها بارها و بارها از سوی مقام‌های قضایی جمهوری اسلامی رد شد.

رامین حسین پناهی که به اتهام بغی از طریق عضویت در حزب کومله کردستان به اعدام محکوم شده بود در سلول‌های انفرادی زندان رجایی شهر کرج به سر می‌برد.

رامین حسین پناهی ۲۶ دی‌ سال گذشته در شعبه اول دادگاه انقلاب سنندج به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی از طریق بغی» محاکمه و به اعدام محکوم شد.

این حکم اواخر فروردین سال جاری از سوی دیوان عالی کشور تایید و به واحد اجرای احکام قوه قضاییه ابلاغ شد.

جاوید رحمان، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران با صدور بیانیه‌ای درباره اعدام این افراد و همچنین رامین حسین پناهی، دیگر زندانی سیاسی کرد محبوس در زندان رجایی‌شهر ابراز نگرانی کرده و خواستار توقف روند اعدام این زندانیان شده بود.

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

 • Ali

  میشل باشله در اولین سخنرانی خود در مقام کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل، در روز دوشنبه نوزدهم شهریور ماه، به دستگیری وکلا و کنشگران حقوق مدنی در ایران انتقاد کرد و ضمن ابراز نگرانی خود از اعدام سه زندانی سیاسی کورد به نام‌های رامین حسین پناهی، زانیار و لقمان مرادی در ایران، این عمل رژیم جمهوری اسلامی را محکوم کرد. باشله در سخنان خود به اعدام زندانیان سیاسی همراه با اعمال شکنجه‌ و عدم امکان دسترسی آن‌ها به محاکمه عادلانه اشاره کرده است. وی ضمن محکوم کردن موج اخیر دستگیری فعالان حقوق بشر و وکلا، از حکومت ایران خواسته تا هرچه سریع‌تر به آزاد نمودن این افراد اقدام نماید و به آزادی بیان و آزادی تجمعات در جامعه‌ی ایران احترام بگذارد.

 • فواد

  پیشنهاداتی, بر گرفته از یک مقاله, برای چگونگی مقابله با و عکس العمل به جنایات امروز جمهوری جهنمی اسلامی. "_ بمباران مقرات "حدکا" و " حدک" در مدار ٣٦درجە صورت گرفتە کە از سال ١٩٩١ مسئولیت حفاظت از آن برعهدە نیروهای ایالات متحد آمریکا و متحدینش است . لذا آنها مسئول و جوابگو هستند. _ حکومت محلی اقلیم کردستان و دو حزب اصلی حاکم در این منطقە "حزب دمکرات کردستان عراق" و "اتحادیە میهنی کردستان عراق " مسئولیت مستقیم در برابر جان ، محل زندگی و مکانهای استقرار احزاب سیاسی و نیروهای مسلح آنان در کردستان عراق برعهدە دارند . باید آنها را تحت فشار و اعتراض عمومی و مردمی گذاشت کە نسبت به جنایات بمباران امروز مقرات "حدک" و "حدکا " و جنایات مشابە حاکمان اسلامی ایران کە بە قول خودشان "دوست و متحدشان" هستند، از این بیشتر سکوت نکنند و این جنایات را محکوم نمایند. _ در کردستان عراق کە رویداد بمباران مقرات دو جناع حزب دمکرات کردستان در آن آنجام گرفتە ، باید مردم نارازضی را مورد خطاب قرار داد و بە همت و همکاری نیروهای مترقی و انساندوست اعتراض و نارضایتی گستردە خیابانی سازمان داد و خواستار تعطیلی فوری کنسولگریهای جمهوری اسلامی در شهرهای کردستان بعنوان مکان جاسوسی و سازماندهی جرم جنایت رژیم در این منطقە شد. _ باید اقدامات هماهنگی در داخل کردستان جهت مقابلە با جنایت اعدام زندانیان سیاسی ، رامین حسین پناهی ، زانیار و لقمان مرادی در دستور کار فوری مردم کردستان قرار گیرد. تجربه اعتصاب عمومی دو دورە گذشتە در کردستان مسیر اقدام متقابل و متحدکنندە را نشان دادە است. _ در خارج کشور باید اقدامات عملی از جملە سازماندهی تجمع و اعتراض در مقابل سفارتخانەهای رژیم ، در میادین شهرها و مکان های عمومی ، در برابر نهادهای مدافع حقوق بشر و انساندوست ، چپ و کارگری را سازمان داد و خواهان اقدامات عملی در تقابل با جنایات رژیم در اعدام زندانیان سیاسی و بمباران مقرات "حدک" شد.

 • farid

  - حکومت اسلامی همه مردم بجان آمده و معترض ایران را دشمن میداند. فرقی برایش ندارد: محقق محیط زیست دانشگاه ٫ دختر خیابان انقلاب یا درویش و یا جوانان کرد و عرب و فارس را ...همه را میخواهد بجرم های ساختگی دستگیر و نابود کند تا همچنان بچاپند و اقازاده ها را برای لذت بردن از اموال دزدی بخارج بفرستند؟! - از نگاه جمهوری اسلامی دروایش «سارق» هستند، فعالین محیط زیست جاسوس‎اند و معترضان اوباش و معتاد و جوانان معترض مجاهد و عضو حزب مخالف و وابسته بخارج هستند!!

 • کارو

  بی شرف آن رژیمی است که هرچه خودش است به جوانان ما نسبت میدهد، بی شرف آن رژیمی است که سه جوان را اعدام میکند و به خاک کشور دیگری حمله موشکی میکند و پدر زانیار را در کردستان ترور میکند، اما این جوانان بیگناه را «تروریست» معرفی میکند! برای ضیافت دیکتاتور تورک و روس در تهران سه جوان را قربانی میکند تا سلطان عثمانی از ائتلاف با تزار و ملا دست خالی بازنگردند. کرد قربانی میشود تا ائتلاف کثافت دیکتاتوری های عقبمانده خاورمیانه آسیب نبیند!

 • آکو کردستانی

  کردها چارەای جز این ندراند کە بە فکر سقف جدیدی برای خود باشند . از سال ٨٨ بە این ور تقریبا تمام افرادی کە بە جرم فعالیت سیاسی اعدام شدند کرد تبار بودند. اعدام این سە نفر نشان دهندە اوج نفرت حاکمان تهران از کردهاست بە نظر می رسد شعار برادری دیگر راە چارە نیست .

 • سه ستاره ی رهیده از قفس..

  از فراز دیوارهای بلند... پشت کوهی از اندوهِ مادرانِ سوگوار پر کشیدن سه ستاره ی رهیده از قفس.. نعره می کشید خورشید در سحرگاه تلخ اعدام آسمان دامن گلگون اش را باز گشوده .. ستاره ها از زمین به آسمان رفتند.. خشم خلق و کردستان خشم بیشماران یار... می شود دریا ایا؟

 • های فغان ما را چه می شود؟!

  رامینم! سیاه بود همه این ماهها جوانم! داغ دیدیم همه سالها. سیاه چاله رجایی شهر طناب تنگ دار چارپایه زیر پایت خالی. بلور اشکهای دایه شریفه بر کاغذم می چکد شعرم خیس است های فغان ما را چه می شود؟! ش. احمدی ۱۷ شهریور۹۷

 • صدیق

  و اما رامین! خودروی آنها زمانیکه زیر اماج تیرهای مسلسل قرار می‌گیرد، متوقف می‌شود، خلاف ادعای رسانه‌های سپاه هیچیک از سرنشینان خودرو مسلح نبودند، این مطلب را وکلای رامین بارها عنوان کردند. وکلایی که اجازه نداشتند در دادگاههای قوه قضاییه جمهوری اسلامی شرکت کنند! رامین مطابق هیچیک از قوانین جمهوری اسلامی مستحق اعدام نبود، اما رژیمی که از سایه خود نیز می‌ترسد (بدلیل نا مشروع بودن) بهیچ کسی رحم نمی‌کند. کُردهای غرب ایران، کرانه‌ای از آذربایجان غربی گرفته شامل کردستان و کرمانشاه تا ایلام داغدار جوانانمان هستیم که خیلی زود از دستشان دادیم. هر چند خون جوانان کُرد هرگز رنگین‌تر از ستار بهشتی‌ها نیست، اما فراموش نکنیم پروسه کشتن جوانان کُرد را. فراموش نکنیم تیر مستقیم به کولبران را، فراموش نکنیم اعتراف زیر شکنجه را، فراموش نکنیم رامین در یکماه گذشته از شدت شکنجه لبان خود را دوخته بود، فراموش نکنیم آتش زدن عمدی جنگلهای زاگروس را بدست سپاه، فراموش نکنیم ترور فعالین محیط زیست را، و نهایتاً فراموش نکنیم ظلم مضاعف را بر مردم کورد را.

 • صدیق

  زانیار و لقمان قبل از کشته شدن پسر امام جمعه دستگیر شده بودند، مقالات فراوان و اسناد فراوانی موجود است که آنها چند روز زودتر از حادثه بازداشت شده بودند. اما دلیل اصلی حکم اعدام آنها ترور پسر امام جمعه است!! چند ماهی بود که پدر زانیار توسط عمال جمهوری اسلامی ترور شده بود (عموی لقمان)، پدر زانیار پیشتر هوادار یکی از احزاب کُردی بود، اما فعالیتهایش صرفاً مدنی بود و نه مسلحانه. پدر زانیار عضو کمپین ضد اعدام هم بود. یکی از اتهامات زانیار و لقمان جاسوسی برای انگلیس اعلام شد، جرمی که دختر صادق لاریجانی مرتکب شد و زانیار و لقمان مقصر جلوه داده شدند! (گنه کرد در بلـــــــــخ آهنگری به شوشتر زدند گردن مسگری). زانیار و لقمان از چه اطلاعات طبقه بندی شده ای خبر داشتند؟ پدرشان رئیس قوه قضاییه بود؟

 • صدیق

  مدتهای درازی بود که زندگی زانیار، لقمان و رامین در زندان تبدیل به تجربه اعدام هر روزه شده بود، آنها آزاد شدند، راحت شدند اما به هدفشان رسیدند، آنها سنبل آزادی مردم ایران بالاخص مردم کُرد شدند. اما این روزها غم زانیار، لقمان، رامین، شریف باجور و همراهانش سیاهی عمیقی بر غرب ایران کشیده است، همچون ابرهای سیاهی که تمنای باریدن دارند، تمنای رسانیدن آب به جنگلهای سوزانده شده مریوان، تمنای مرهمی بر قلب مادران این عزیزان، امروز روز عزای مردم کُرد است. راستی برای یک بار از خودمان بپرسیم شریف را چرا کشتند؟ چون به آب و خاک و منابع طبیعی و جنگلش عشق می‌ورزید؟ چون مانعی بود بر سر راه؟ پس از ترور شریف، سپاه با شدت بیشتری دست به آتش زدن جنگلها زد. شریف به دوستانش گفته بود قصد دارد از سپاه برای آتش زدن جنگلها شکایت قانونی کند، او گفته بود که چند نفر شاهد دارد.

 • کریم

  رژیم جنایتکار جمهوری اسلامی بالاخره زهرش را ریخت! آتش زدن لانه جاسوسی رژیم جمهوری اسلامی در بصره اینگونه تلافی شد. این رژیم نشان داد که بسیار ضعیف شده، نشان داد که توان حل و فصل کردن معضلات کشور را ندارد، نشان داد که از کسانی که سالها در زندانهای مخوفش شکنجه داده می‌ترسد، می‌ترسد از خشم فرو خفته! و اما مهمترین نشانه، نشانه سرنگونی است، اعدام سه جوان که دو تن از آنها در سن نوجوانی بازداشت شده بودند، و پدر و عموی آنها اخیراً توسط عمال رژیم جمهوری اسلامی ترور شده بود، و فرد سوم دومین جوان اعدامی خانواده بود حکایت از سرنگونی رژیمی است که نفسهایش زیر بار مشکلات و فساد سیستماتیک به شماره افتاده، و با چنین اعدامهایی سعی در ایجاد شوک به جامعه است، و همچنین دور کردن اذهان عمومی از آتش زدن لانه‌های جاسوسی‌اش در بصره، اما زهی خیال باطل! خامنه‌ای، قاتل مردم ایران و عامل فروپاشی کشور باید هر چه زودتر کنار گذارده شود و حکومتی دمکرات بر کشور حاکم گردد. ما مردم ایران خواستار دمکراسی و آزادی مطابق حقوق بشر سازمان ملل هستیم، کشتن جوانان ما، ما را در رسیدن به این هدف مصمم‌تر می‌کند. ***(از تمامی آزادمردان جهان خواستار محکوم کردن جنایتهای جمهوری اسلامی در حق مردم و کشور ایران هستیم.)***