Share

ارتش سوریه با نیروهای کرد در شهر قامشلی در شمال آن کشور درگیر شدند. دست‌کم ۱۸ سرباز دو طرف کشته شدند.

یک عضو نیروهای امنیتی کرد، موسوم به آسایش در صحنه درگیری‌ها در قامشلی، شنبه هشتم سپتامبر ــ منبع: AFP

به گزارش «دیده‌بان حقوق بشر سوریه»، یک گروه ناظر بر جنگ سوریه، هفت تن از نیروهای امنیتی کرد موسوم به «آسایش» و ۱۱ تن از سربازان ارتش سوریه در این درگیری از پای درآمده‌اند.

به گفته منابع کردی، نیروهای وفادار به بشار اسد، رئیس دولت دمشق آغازگر این درگیری بودند. آنها با خودروهای نظامی وارد مناطق تحت کنترل کردها شدند و چندین غیرنظامی را بازداشت کردند.

بر اساس بیانیه‌ای که وب‌سایت کردی «هاوار نیوز» از نیروهای آسایش منتشر کرده است، نیروهای ارتش سوریه به ربودن غیرنظامیان از منطقه‌ای در اطراف فرودگاه قامشلی متهم شده‌اند. این بیانیه شمار سربازان کشته‌شده سوری را ۱۳ تن ذکر کرده اما از اشاره به تعداد کشته‌شدگان کرد خودداری کرده است.

بر اساس گزارش‌ها، منطقه هنوز تنش‌آلود است. قامشلی در استان حسکه در شمال شرقی سوریه در نزدیکی مرز با ترکیه است.

شبکه تلویزیونی روسیا الیوم دیروز گزارش داد که «شورای سوریه دمکراتیک»، شاخه سیاسی نیروهای سوریه دموکراتیک و هم‌پیمان آمریکا، تشکیل یک دولت خودمختار جدید کردی در شمال شرق سوریه را اعلام کرد.

شورای سوریه دمکراتیک در اواخر ماه اوت با حکومت بشار اسد مذاکره کرده بود. اسد پیش از این گفته بود که اگر مذاکره با کردها به جایی نرسید علیه کردها دست به اقدام نظامی خواهد زد. این خبر در آستانه دیدار سران ایران، روسیه و ترکیه در تهران منتشر شد.

Share