ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

دولت آلمان مشارکت در حمله نظامی به ادلب را رد نکرد

سخنگوی دولت آلمان می‌گوید این کشور با متحدان خود در مورد وضعیت سوریه گفت‌وگو می‌کند، اما گزارش‌های دیگر مبنی بر شرکت آلمان در حمله نظامی احتمالی آینده به سوریه را تأیید نمی‌کند.

دولت فدرال آلمان این‌که ارتش این کشور در صورت حمله شیمیایی به ادلب در یک اقدام تلافی‌جویانه بین‌المللی در سوریه شرکت خواهد کرد، باز گذاشت. سخنگوی دولت آلمان می‌گوید این کشور در تماس با متحدان خود در مورد سوریه قرار دارد. حزب سوسیال دموکرات که در ائتلاف دولتی حضور دارد با شرکت آلمان در اقدام نظامی در سوریه مخالف است.

بزرگ‌ کنید
ساختمان دولت فدرال آلمان در برلین

روزنامه «بیلد» آلمان دوشنبه ۱۰ سپتامبر / ۱۹ شهریور بدون آن‌که نامی از کسی ببرد، گزارش داد که وزارت دفاع این کشور در حال بررسی احتمال مشارکت در یک اقدام نظامی در سوریه است اگر دولت سوریه دست به حمله شیمیایی در ادلب بزند.

این روزنامه افزود درخواست آمریکا در این زمینه به دست دفتر صدراعظم آلمان رسیده است.

اشتفان زایبرت، سخنگوی دولت آلمان با بیان این‌که «طبیعی است که دولت آلمان در سوریه با همکاران و متحدانش در تماس باشد»، افزود: «اما وضعیتی وجود نداشته که باید در این زمینه تصمیم‌گیری‌ صورت گیرد.»

با توجه به وضعیت موجود در ادلب، نگرانی‌های زیادی وجود دارد که بار دیگر اقدامات خطرناک در میدان‌های جنگ سوریه که در گذشته رخ داده، تکرار شوند. زایبرت می‌گوید در مورد این مسائل دولت آلمان هم با آمریکایی‌ها و هم اروپایی‌ها صحبت می‌کند.

استان ادلب واقع در شمال سوریه آخرین پایگاه شورشیان در این کشور است. از چند روز پیش نیروهای دولتی سوریه و متحدان روسی آن حملات هوایی و توپخانه‌ای خود را به این منطقه آغاز کرده‌اند اما حمله نهایی و گسترده که گفته می‌شود نیروهای دولتی اسد در حال تدارک آن هستند هنوز آغاز نشده است.

آمریکا به روسیه هشدار داده است که در صورت استفاده بشار اسد، رئیس دولت دمشق از تسلیحات شیمیایی در جنگ با مخالفان مسلح در استان ادلب عملیات نظامی بزرگی علیه سوریه انجام خواهد داد. روسیه به نوبه خود مخالفان مسلح در ادلب را به آماده‌سازی برای انجام حمله شیمیایی و فراهم‌کردن «بهانه» حمله آمریکا و متحدانش به سوریه متهم کرده است.

یک سخنگوی وزارت دفاع آلمان از «مورد بسیار فرضی» سخن گفت، او گفت این طبیعی است که نظامی‌ها به سناریوهای مختلف فکر کنند و برنامه‌ریزی کنند اما به این معنی نیست که احتمالاً دخالت خواهند کرد.

مخالفت سوسیال دموکرات‌ها

روزنامه «بیلد» گزارش داده بود که اورزولا فان در لاین، وزیر دفاع آلمان در حال بررسی شرکت این کشور در اتحاد بین آمریکا، بریتانیا و فرانسه است. این روزنامه نوشته بود که مقامات آمریکایی ماه گذشته خواستار شرکت جنگنده‌های آلمانی در حمله احتمالی به سوریه شده‌اند.

در همین حال حزب سوسیال دموکرات که در دولت ائتلافی آلمان حضور دارد با شرکت این کشور در حمله احتمالی به سوریه مخالفت کرد. آندره‌آ نالِس، رهبر این حزب گفت: «حزب سوسیال دموکرات نه در پارلمان و نه در دولت با شرکت نظامی آلمان در جنگ سوریه موافقت نخواهد کرد.»

نالس افزود: «ما از وزیر امور خارجه (هایکو ماس، از حزب سوسیال دموکرات) در تلاش‌هایش برای گفت‌وگو از جمله با ترکیه و روسیه به‌منظور جلوگیری از یک فاجعه انسانی حمایت می‌کنیم.»

نیروی هوایی ارتش آلمان در عملیات شناسایی پایگاه‌های گروه «دولت اسلامی» (داعش) در کمک به حملات نظامی ائتلاف جهانی به‌رهبری آمریکا و سوخت‌رسانی به این نیروها شرکت داشته اما تاکنون به‌طور مستقیم در این حملات شرکت نداشته است.

ارتش سوریه امروز (دوشنبه) بار دیگر اهدافی را در استان ادلب مورد حمله قرار داد. دیده‌بان حقوق بشر سوریه و نیروهای امدادرسان کلاه سفیدها گفته‌اند در این حملات دست‌کم شش نفر زخمی شده‌اند.

بیشتر بخوانید:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • sattar beheshti

    حمله هوایی سوریه و روسیه به جنوب ادلب با بمب‎های بشکه‌ای و خوشه‌ای -با اینکه ارتش سوریه و روسیه استفاده از تسلیحات ممنوعه در حمله به ادلب را تکذیب می‎کنند گزارش‎های متعددی از به کار گرفتن این تسلیحات ثبت شده. -ده‎ها غیر نظامی در حمله به چند روستا در ادلب و حما کشته و زخمی شدند. - جنگنده‎های روسی به نیروهای امدادی (کلاه سفیدها) حمله کردند.