ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

اعتصاب عمومی در کردستان در اعتراض به اعدام‌ سه زندانی سیاسی کرد

در شهرهای سنندج، بانه، سنقر، پاوه، بوکان، مریوان و مهاباد مردم بازارها را تعطیل و معابر را ترک کرده‌اند و در خانه مانده‌اند.

صبح چهارشنبه ۲۱ شهریور عکس‌ها و ویدئوهایی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که نمایانگر آغار اعتصاب عمومی در برخی شهرهای استان کردستان ایران، در اعتراض به اعدام سه زندانی سیاسی کرد و حمله موشکی سپاه پاسداران به مقر حزب دموکرات کردستان و حزب دموکرات کردستان ایران است.

بزرگ‌ کنید
اعتصاب عمومی در کردستان. اینجا: سقز. صبح چهارشنبه ۲۱ شهریور. عکس: شبکه‌های اجتماعی

یکشنبه ۱۸ شهریور مرکز همکاری احزاب کردستان ایران با انتشار بیانیه‌ای در اعتراض به اعدام زندانیان سیاسی و حمله موشکی به مقر احزاب سیاسی کرد از مردم کردستان دعوت کرد دوشنبه ۱۹ شهریور به اعتصاب عمومی بپیوندند. این اعتصاب اما به تأخیر افتاد.

بر اساس تصاویر و ویدیوهایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، شهرهای سنندج، بانه، سنقر، پاوه، بوکان، مریوان و مهاباد به اعتصاب عمومی پیوسته‌اند. برخی شهروندان از شهر سنندج گزارش داده‌اند که مأموران انتظامی تلاش می‌کنند مغازه‌های اطراف میدان اقبال را با زور باز کنند.

همچنین گزارش شده که نیروهای امنیتی در مهاباد مغازه‌هایی را که به اعتصاب عمومی پیوسته‌اند علامت‌گذاری می‌کنند. خبرهایی هم از بازداشت آرام فتحی، سوران دانشور و مسلم بهرامی (از فعالان مدنی) در شهر مریوان همزمان با آغاز اعتصاب عمومی در استان کردستان منتشر شده.

— Tavaana توانا (@Tavaana) 12. September 2018

اعتصاب عمومی در سنندج (توییتر)

بر اساس ویدیوهایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، پیرانشهر به حالت نیمه‌تعطیل درآمده است. بسیاری از مغازه‌ها در شهرهای کرمانشاه و قصرشیرین نیز تعطیل شده‌اند.

شنبه ۱۷ شهریور مسئولان قضایی جمهوری اسلامی زانیار و لقمان مرادی و رامین حسین پناهی، سه زندانی سیاسی کرد را اعدام کردند. سپس سپاه پاسداران با موشک‌های زمین به زمین مقر فرماندهی و اردوگاه آموزشی حزب دموکراتیک کردستان و حزب دموکراتیک کردستان ایران را هنگام نشست شورای رهبری این احزاب در شهر کوی‌سنجق هدف قرار داد. در این حمله موشکی دست‌کم ۱۴ نفر کشته و ۳۰ نفر مجروح شدند. مرکزی همکاری احزاب کردستان یک روز بعد با انتشار اطلاعیه‌ای از اهالی کردستان خواست در  اعتراض به «ترور»،  در خانه‌ها بمانند، خیابان‌ها و معابر عمومی و دکان‌‌ها و بازارها را ترک کنند.

اعتصاب عمومی در مهاباد (توییتر)

مرکزی همکاری احزاب کردستان متشکل است از حزب کومه‌له کردستان ایران، کومه له زحمتکشان کردستان، سازمان خبات کردستان ایران، حزب دمکرات کردستان ایران و حزب دمکرات کردستان. این مرکز در سال ۹۶ برای هماهنگی و همکاری بیشتر احزاب کرد تشکیل شده.

اعتصاب عمومی در بانه

این خبر در طول روز به روز می‌شود

بیشتر بخوانید:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

 • کریم

  یکی از دلایل اعتصاب سراسری در کــــردستان که معمولاً بدان اشاره نمی‌شود، درحالیکه باعث خشم مردم شده بود، ترور شریف باجور توسط سپاه مریوان است. مردم کردستان فعالین محیط زیست و مدنی را فرزندان خود می‌دانند، همچنانکه طبیعت کردستان بخشی جدایی ناپذیر از فرهنگ و عرق کُردی است. ترور فرزندان کشور و آتش زدن جنگلهای زاگرس توسط سپاه آتش به جان مردم زده است. و عملاً سپاه را در مقابل مردم قرار داده است. سپاه با بگیر و ببند و تهدید قادر نخواهد بود از حس انزجار مردم بکاهد.

 • کارگر

  بازداشت ۴۰ نفر از فعالان مدنی و سیاسی در کردستان در جریان اعتصاب عمومی ▪️اسامی ۲۵نفر از دستگیر شدگان در شهرهای مریوان، سنندج، اشنویه، روانسر، سردشت و بوکان به ترتیب زیر می‌باشد: مریوان ١ـ آرام فتحی ٢ـ سوران دانشور ٣ـ مسلم ابراهیمی ٤ دلیر روشن ٥ـ محمد ازکات ٦ـ احمد تبیرە ٧ـ نوشیروان خوش نظر ٨ـ احسن امانی ٩ـ آرمان امانی سنندج ١ـ خالد حسینی ٢ مختار زارعی ٣ـ مظفر صالح نیا اشنویه ١ـ خالد گنجی ٢ـ رشید ناصرزادە ٣ـ خدر دولتی ٤ـ سیامند دولتی ٥ـ موسی آذری روانسر ١ـ باقر صفری سردشت ١ـ جعفر رسول پور ٢ـ بهمن دندانساز ٣ـ محمد لیلانه‌ای ٤ـ محمد امینی ٥ـ وفا ٦ ـ محمد بوکان ١ـ دیاکو باغبانی شایان ذکر است که روز گذشته ۲۱ شهریور ماه کسبه و بازاریان شهرهای کردی در اعتراض به اعدام سه زندانی سیاسی کرد و موشک باران مقر حزب دموکرات کردستان ایران دست به اعتصاب سراسری زدند. تازه ترین خبر : امروز ۲۲ شهریور ۹۷؛ خالد حسینی، مظفر صالح نیا و مختار زاراعی از بازداشت شدگان سنندج، با قرار وثیقه آزاد شدند.

 • کارگر

  به دنبال اعتصاب سراسری در کردستان، برای ایجاد جو ارعاب، با جیپ جنگی در بلوار «سربازان گمنام» در بوکان سرودهای زمان جنگ آهنگران را پخش کرده اند

 • صدیق

  دوستی معتقد است که این موج مرموز "استثمار مجدد خلق کُرد است"! ظاهراً این دوست ارجمند معتقد به استثمار کنونی هستند، که این موج براه افتاده را استثمار مجدد می‌خوانند. اما حقیقت چیز دیگر است: مردم کُرد چهل سال است تحت استبداد سیاه شیعه ولایت فقیه بهترین جوانان خود را از داده و می‌دهند. امروز مردم کُرد متوجه شده‌اند که این استبداد به کمتر از مرگ ملت کُرد راضی نمی‌شود. بنابراین عکس العملی که در اعتصابات دیده شد عکس العملی کاملاً مدرن به یک حاکمیت فوق عقب افتاده و متحجر و قرون وسطایی بود. اگر شما آن را موج می‌بینید، مختارید! اما ادامه سکوت، این حاکمیت تمامیتخواه را از گناهان هر روزه‌اش پشیمان نخواهد کرد. این روزها، شما روزی را در تقویم نمی‌بینید که جمهوری اسلامی در مناطق کُردنشین دست به جنایتی نزده باشد، دستان این رژیم تا آرنج به خون جوانان کُرد آغشته است. مردم باید به این رژیم سفاک خونریز بفهمانند که با سیاستهایش مخالفند. با جنایتهایش مخالفند، با ایدئولوژیش مخالفند با اساس و بنیاد دروغش مخالفند. آیا راه حل دیگری برای ارسال این پیامها به این رژیم برای مردم باقی مانده است؟

 • Assad

  چون در تحلیل نهایی این اعتصاب به ضرر ملت کرداست .همه ی عوامفریبان ودشمنان دوستنمای کرد ودایه های دلسوزتر از مادر به این موج موج مرموز دامن میزنندتا به اهداف ناپاک خود که همانا استثمار مجدد خلق کرد است دامن میزنند.

 • سلمان

  برپایە گزارش سازمان حقوق بشری هەنگاو، روز چهارشنبە (٢١ شهریور ٩٧ / ١٢ سپتامبر ٢٠١٨)، نزدیک بە ٤٠ فعال مدنی و شهروند کورد در شهرهای مختلف کوردستان از سوی نهادهای امنیتی بە اتهام اغتشاش و تلاش برای برگزاری اعتصاب عمومی از سوی نهادهای امنیتی حکومت ایران بازداشت شدند. مردم ایران از جمهوری اسلامی بیزارند، با این بگیر و ببندها رژیم ولایت-فقیه اسلامی-نظامی، راه به جایی نخواهد برد.

 • کرماشانی

  حزب حیات آزاد کردستان (پژاک) هم از اعتصاب امروز دفاع کرده بود، اما در خبر رادیو زمانه هیچ اشاره ای به نام این حزب نشده است. مظلوم هفتن عضو شورای رهبری جامعه‌ی دمکراتیک و آزاد شرق کردستان-کودار: «در نظر جمهوری اسلامی؛ پژاک، دمکرات و کومله با هم تفاوتی ندارند/ ما موافق اعتصاب سراسری هستیم» مظلوم هفتن: «ضروریست که این حوادث محدود به پژاک و دمکرات و کومله نشوند. حتی نباید محدود به روژهلات شوند. ما باید با دیدی ملی به آن بنگریم. باید خلق کُرد در شرق، جنوب، شمال و روژاوا، همچنین کردهای ساکن اروپا و همه‌ی دوستان خلق کُرد به شیوه‌ای دمکراتیک و مدنی صدای خود را به همه ی دنیا برسانند. خلق کُرد و آزادیخواهان در منطفه و در جهان باید آنچه در توان دارند در محکومیت سیاست اعدام و ترور و قتل عام خلق کُرد انجام دهند و با تمام توان خود در مقابل سیاستهای دشمنان بایستند. به همین دلیل ما موافق اعتصاب سراسری هستیم.»

 • کارگر

  اعتراض شبانه در سنندج #اعتصاب_سراسری_کردستان

 • کارگر

  اعتصاب سراسری در کردستان ▪️اردوی کار: اعتصاب امروز چهارشنبه 21 شهریور کردستان با دستگیری حداقل 12 نفر از فعالین کارگری و اجتماعی در شهرهای مختلف همراه بود. نیروهای اطلاعاتی به شیوه همتایان اسرائیلی شان تعدادی از مغازه های بسته را نشان دار کردند تا بعدا از اعتصاب کنندگان انتقام بگیرند. اما با وجود ادامه برخوردهای سرکوبگرانه، این اعتصاب، گسترده و سراسری بود و تقریبا همه شهرهای کردستان را فرا گرفت. همچنین شاهد نمونه هایی از همبستگی با اعتصابیون در خارج از کردستان بودیم. ▪️با اعتصاب عمومی در کردستان بار دیگر روشن شد که: ▪️نظام جمهوری اسلامی و نیروهای امنیتی و نظامی اش بشدت در میان مردم کردستان منفور و منزوی هستند و هیچ گونه پشتوانه مردمی ندارند. آنها صرفا با اتکا به سرنیزه بر کردستان حکومت می کنند. و کردستان در این مورد تنها نیست. ▪️نسبت به شکل های پرهزینه و فاقد پشتوانه مردمی در وضعیت کنونی، مبارزه مستقل مدنی که اعتصاب برجسته ترین شکل آن است راهی است برای اعتراض که در میان مردم حمایت می شود و می تواند بسرعت فراگیر شود. ▪️اعتصاب بستر همسویی گسترده طیف متفاوتی از نیروهای سیاسی مخالف نظام موجود را فراهم می کند، بدون این که این همسویی را به ائتلاف های مبتنی بر مفاد برنامه ای ملزم و مشروط کند. ▪️اعتراض از طریق اعتصاب، سایر شکل های مسالمت آمیز مطالبه گری و نافرمانی مدنی را تقویت می کند و اهرم شکل دادن به فصل مشترک های واقعی میان گروههای مختلف مردم در مبارزه علیه حاکمیت است.

 • کارگر

  اعتصاب در بازار شهرستان بانه ساعت ۷ بعد ظهر چهارشنبه ۲۱ شهریور . شایعه کرده بودند که بعد از ظهر بازار بانه باز شده است ولی همانطور که مشاهده می کنید کلا تعطیل است.

 • کارگر

  موج بازداشت فعالین در کردستان در پی اعتصاب سراسری ▪️‏اردوی کار: در‌پی اعتراض مدنی ‎کردستان؛ دیشب خالدحسینی و مظفرصالح‌نیا از فعالان کارگری وامروز مختارزارعی، فعال‌مدنی در ‎سنندج بازداشت شدند. سوران دانشور،مسلم بهرامی، آرام فتحی، محمد ازکات، دلیرروشن،احمدتبیره وسامان محمودی در ‎مریوان و دو فعال دیگر خالدگنجی و رشید ناصر زاده در ‎اشنویه بازداشت شدند.

 • کارگر

  پاسخ مردم به تروریسم حکومت اسلامی اعتصاب گسترده در شهرهای کردستان • سنندج، مریوان، کرمانشاه، بانه، سقز، اشنویه، بوکان، مهاباد، پاوه، پیرانشهر، دزلی، سروآباد، اورامان و بخشهایی از کامیاران، قصر شیرین، منطقه لیلاخ، سرپل زهاب، قروه، ارومیه، سردشت در اعتصاب عمومی بود ... مردم کردستان امروز با اعتصاب سراسری و تعطیلی کارهای روزمره، خشم خود از اعدام زندانیان سیاسی و حملات خونبار حکومت ایران را نشان دادند. این اعتصاب به دعوت احزاب کرد ایرانی صورت گرفت و از سوی بخش بزرگی از نیروهای دیگر اپوزیسیون مورد حمایت قرار گرفت. به گزارش فرات نیوز، تصاویر به دست آمده از شهرهای مختلف نشان می‌دهد که کسبه و بازاریان از باز کردن مغازه‌های خود خودداری کرده و مردم نیز از حضور در خیابان‌ها امتناع کرده اند. این اعتصاب در پی اعدام زندانیان سیاسی کرد و همزمان موشک باران و عملیات تروریستی علیه دفاتر دو حزب دموکرات کردستان و حزب دموکرات کردستان ایران صورت گرفت. به دنبال این کشتارها، احزاب کردی و فعالین مستقل در پی این حملات، خواستار اعتصاب سراسری در کردستان شدند. امروز ٢١ شهریور ١٣٩٧ مردم در شهرها و روستاهای کردستان از جمله در سنندج، مریوان، کرمانشاه، بانه، سقز، اشنویه، بوکان، مهاباد، پاوه، پیرانشهر، دزلی، سروآباد از توابع مریوان، اورامان (هورامان) و بخشهایی از کامیاران، قصر شیرین، منطقه لیلاخ، سرپل زهاب، قروه، ارومیه، سردشت و... دست به اعتصابی قدرتمند و یکپارچه زدند.

 • کارگر

  #سرپل_ذهاب اعتصاب عمومی شهرهای کوردستان

 • کارگر

  خانواده رامین حسین پناهی: امروزخوشحالیم،ماپیروزشدیم.افتخار بزرگیست پسرمان برای ازادی مردم كردستان اعدام شد.سپاسگزاریم رامینهای كوردستان امروزجواب خون بە ناحق ریختەی بچه های مارادادید

 • کریم

  به گزارش آژانس خبررسانی کُردپا، امروز چهارشنبه بیست و یکم شهریورماه، با شروع اعتصاب عمومی مردم کردستان نیروهای اطلاعاتی اقدام به بازداشت شهروندان و فعالین مدنی کُرد در شهرهای مختلف کردستان کرده‌اند. مختار زارعی، رشید ناصرزاده، خلیل گنجی، محمد ازکات، دلیر روشن، احمد تبیرە، سوران دانشور، آرام فتحی، مسلم بهرامی، خالد حسینی، مظفر صالح‌نیا از فعالین مدنی می‌باشند که نیروهای اطلاعاتی آنان را به اتهام "حمایت از اعتصاب عمومی مردم کردستان" بازداشت کرده‌اند. فعالین مدنی بازداشت اهل شهرهای مریوان و سنندج می‌باشند. همچنین نیروهای اطلاعاتی در شهرهای اشنویه، پیرانشهر و مهاباد مغازه‌های مغازه‌داران اعتصابی را با اسپری علامتگذاری کرده‌اند.

 • سیروان مهابادی

  خوداوکیلی به زوری بازاریان به خه لک داخست .جه ماعه تیک لات و به ره للا که وتنه نیو بازار به هه ره شه له خه لک دووکانو بازاریان پی داخستن .

 • کارگر

  پیرانشهر. چهارشنبه ۲۱ شهریور اعتصاب عمومی كردستان در اعتراض به اعدام رامين حسین پناهی و زانيار و لقمان مرادی

 • کارگر

  نیروهای امنیتی در مهاباد در واکنش به اعتصاب سراسری، اقدام به علامت گذاری مغازه های بسته کرده اند. #اعتصابات_سراسری_کردستان

 • کارگر

  نیروهای امنیتی سه فعال کارگری و کنشگر اجتماعی را در مریوان دستگیر کردند. ▪️اردوی کار: براساس اطلاعات منتشره نیروهای اطلاعاتی ساعتی پیش سه تن از فعالین کارگری و کنشگر اجتماعی به اسامی #سوران_دانشور، #آرام_فتحی و #مسلم_بهرامی را در خیابان دستگیر کرده و با خود به مکان نامعلومی برده اند. این بازداشت ها در حالی صورت گرفته که امروز چهارشنبه 21 شهریور در بسیاری از شهرهای کردستان از جمله در مریوان اعتصاب جریان دارد.

 • کارگر

  گزارشى از سنندج. سلام وهزار درود برخلق کورد وبیکران سپاس بر مردم همیشه فهیم دانا وبصیر سنندج بار دیگر حماسه ای دیگر واتحاد وهمبستگی دیگر .بر خود میبالم کوردم وسنندجی چون شاهد صحنهایی بودم که بايد درتاریخ انرا درلوح زرین نگاه داشت, خیابانهای اصلی وفرعی شهر تمامی پاساژها مغازها بازار حاشیه شهر امروز یکپارچه تعطیل بود بندرت مغاه ای باز بود. مغاره عینک فروشی را دیدم که داشت کره کره اش رابالا میزد پرسیدم خبر داری که امروز دراستان کردستان اعتصاب عمومی است جوابم را چنین داد و گفت برایم جای تعجب بود که تمامی مغازها بسته اند ولی من خبر نداشتم ولی بلافاصله مغازه اش را بست ورفت. خیلی ازهمشهریان میدیدم که همدیگر را دراغوش میگرفتن وبه هم تبریک میگفتند با دیدن این لحظات زیبا بارها وبارها اشک شوق ریختم بامید روزها و اینده روشن برای تمامی ملت ایران و ٩٨ در صد مغازهاً بسته است عزیز, جای همگی سبز.

 • علی

  با سلام من از حقوق دانان ایرانی که در اروپا و امریکا زنده گی میکنند خواهش میکنم یک شکایت نامه ای را بر علیه سپاه پاسداران ایران اماده کنندو این شکایت نامه را در اختیار سازمانهای حقوق بشری. سازمان ملل ودادگاه لاهه بگذارند. جمهوری اسلامی به صورت کتبی و رسمی موشک باران کمپ ها و محل جلسه احزاب کرد را در روزنامه ها و رادیو و تلویزیون اعلام کرده. این عمل جنایت جنگی محصوب میشود. چون این عمل یعنی حمله به کمپ جایی که خانواده ها در یک کشور همسایه زنده گی میکنند هیچ ربطی به جنگ داخلی کردستان ندارد.