Share

دولت ترکیه اعلام کرد که معاملات املاک و قراردادهای تجاری و خدماتی باید با واحد پول این کشور، لیر، صورت گیرد. پایان دادن به معاملات ملکی با ارزهای خارجی، گام جدیدی در حمایت از لیر تضعیف‌شده است. بانک مرکزی این کشور نیز برخلاف میل اردوغان نرخ بهره را افزایش داد.

لیر ترکیه در سال جاری میلادی حدود ۴۰ درصد از ارزش خود را از دست داده است.

لیر ترکیه در سال جاری میلادی حدود ۴۰ درصد از ارزش خود را از دست داده است.

به‌گزارش رویترز، تصمیم درباره معاملات ملکی روز پنج‌شنبه ۱۳ سپتامبر / ۲۲ شهریور در روزنامه رسمی دولتی ترکیه منتشر شد و در آن آمده است که قراردادهای فروش و اجاره املاک با ارز خارجی باید ظرف ۳۰ روز تبدیل به معاملات با لیر شود.

معاملات املاک و مستغلات و اجاره خانه با ارز خارجی در ترکیه، به‌ویژه در بخش خرده‌فروشی، رایج است.

از آغاز سال خورشیدی در ایران، با سقوط بی‌سابقه ارزش ریال و افزایش گرانی‌ها و تورم، شماری از ایرانی‌ها به خرید خانه در ترکیه روی آورده‌اند. رضا کامی، رئیس اتاق بازرگانی ایران و ترکیه در مرداد سال جاری اعلام کرد که شهروندان ایران از ابتدای سال ۹۷ یک‌هزار واحد ساختمانی همچون آپارتمان و ویلا در ترکیه خریده‌اند. این املاک در شهرهای مختلف ترکیه هستند و متوسط قیمت آن‌ها ۱۶۰ هزار دلار آمریکا است که با توجه به قیمت دلار در بازار به حدود یک میلیارد و ۷۶۰ هزار تومان می‌رسد.

لیر ترکیه در سال جاری میلادی حدود ۴۰ درصد از ارزش خود را به‌دلیل نگرانی‌ها از نفوذ اردوغان در سیاست پولی و شکاف دیپلماتیک بین ترکیه و آمریکا از دست داده است.

ارزش لیر ترکیه در صبح پنج‌شنبه نسبت به روز گذشته (چهارشنبه) کمی پایین‌تر آمد و قیمت یک دلار  به ۶۳۷۰ لیر رسید.

اردوغان که خود را دشمن نرخ بهره بالا اعلام کرده، بحران لیر را  «جنگ اقتصادی» علیه ترکیه می‌داند و بارها از مردم ترکیه خواسته است تا پس‌انداز دلار خود را برای تقویت لیر به فروش برسانند.

تصمیم جدید در مورد معاملات املاک همچنین شامل قراردادهای تجاری و خدماتی نیز می‌شود. به گفته روزنامه رسمی دولتی، قراردادها نمی‌توانند با ارز خارجی ثبت و یا تنظیم شوند.

بانک مرکزی تحت فشار اردوغان قرار گرفت تا نرخ‌های بهره را با وجود تورم بالا و سقوط ارزش لیر افزایش ندهد. این موضوع موجب نگرانی در مورد چشم‌انداز اقتصادی ترکیه شد.

با این حال بانک مرکزی امروز (پنج‌شنبه) در جلسه خود به‌رغم خواسته اردوغان نرخ بهره پایه را تا ۲۴ درصد افزایش داد. اردوغان گفته بود کسانی که بر این باورند که افزایش نرخ بهره درست است، «چیزی نفهمیده‌اند».

این آخرین اقدام از مجموعه تدابیری است که بانک مرکزی ترکیه از ماه اوت گذشته برای نجات لیر از سقوط بیشتر انجام می‌دهد.

این بانک در آخرین جلسه خود در ماه ژوئیه نرخ بهره را افزایش نداد. از آن زمان، لیر حدود ۲۵ درصد از ارزش خود را از دست داده و هفته گذشته آمار نشان داد که تورم سالانه در ماه اوت به ۱۷,۹ درصد افزایش یافته است.

بانک مرکزی ترکیه همچنین از صادرکنندگان این کشور خواسته است تا بیشترِ درآمد خود در خارج از کشور را به لیر تبدیل کنند.

بیشتر بخوانید:

ایرانی‌ها از فروردین هزار ملک با قیمت متوسط ۱۶۰ هزار دلار در ترکیه خریده‌اند

Share