Share

دانشجویان در پنجاهمین سالگرد نهضت دانشجویی در محله‌های مرکزی مکزیک راهپیمایی بزرگی برگزار کردند. آن‌ها می‌گویند دانشجو بودن در این کشور حرفه خطرناکی‌ست.

راهپیمایی هزاران دانشجو در مکزیکوسیتی در اعتراض به خشونت

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس دانشجویان معترض پلاکاردهایی در دست داشتند که روی آن‌ها نوشته شده بود: دانشجو بودن در مکزیک خطرناک‌تر از جنایت‌کار بودن است.

دانشجویان با این شعار به حمله گروهی از لباس شخصی‌ها به دانشگاه ملی مکزیک در اوایل سپتامبر جاری اشاره می‌کردند. این شعار همچنین به ربودن ۴۳ دانشجو در سال ۲۰۱۴ هم اشاره داشت.

دانشجویان پنجاهمین سال‌روز نهضت دانشجویی مکزیک در سال ۱۹۶۸ را برای راهپیمایی خود در اعتراض به خشونت علیه دانشجویان انتخاب کرده بودند. در سال ۶۸ نهضت دانشجویی مکزیک با راهپیمایی مشابهی که بعدها به «راهپیمایی سکوت» مشهور شد، آغاز گشت.

چندهفته بعد در ۲ اکتبر ۱۹۶۸ مأموران امنیتی، دانشجویان معترض را به رگبار بستند و ۳۰۰ دانشجو را کشتند.

بسیاری از دانشجویان معترض در راهپیمایی مکزیکو سیتی در سالگرد نهضت دانشجویی، به دهان خود چسب زده بودند که نبود آزادی بیان را نشان دهند.

چهار سال قبل ده‌ها هزار نفر از ساکنان مکزیکوسیتی در همبستگی با دانشجویان به خیابان‌ها ریختند. در آن زمان ۴۳ دانشجو که برای افزایش حقوق معلمان روستاها فعالیت می‌کردند ناپدید شده بودند.  خسوس موریلو، دادستان وقت مکزیک اعلام کرده بود که به احتمال زیاد، یک گروه تبهکار، دانشجویان را کشته، آن‌ها را سوزانده و سپس باقی اجساد را در رود انداخته است.

بیشتر بخوانید:

مرگ مشکوک ۴۳ دانشجو: تظاهرات اعتراضی گسترده در مکزیک

 

 

 

Share