ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

نگرانی بانک مرکزی افغانستان از قاچاق دلار به ایران

رئیس کل بانک مرکزی افغانستان می‌گوید تنش ایران و آمریکا از دلایل قاچاق ارز به ایران است که منجر به کاهش ارزش پول ملی افغانستان شده. روند واردات و صادرات افغانستان از راه ایران هم کاهش یافته.

ارزش افغانی، پول ملی افغانستان در برابر دلار آمریکا کاهش یافته است. بانک مرکزی این کشور می‌گوید این وضعیت به دلیل افزایش قاچاق ارز به ایران تشدید شده است. اتاق تجارت و صنایع افغانستان نیز گفته است که به دلیل تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران واردات کالاها از راه ایران به افغانستان کاهش یافته و نگرانی بازرگان‌های افغان را برانگیخته است.

به‌گزارش وب‌سایت طلوع‌نیوز افغانستان، بانک مرکزی این کشور با انتشار بیانیه‌ای نسبت به قاچاق دلار از این کشور به کشور‌های همسایه ابراز نگرانی کرد و هشدار داد که این اقدام می‌تواند بیش از پیش بر ارزش افغانی، پول ملی افغانستان در برابر دلار تأثیر منفی بگذارد.

نوسانات قیمت افغانی در برابر دلار میان مردم و تاجران نیز نگرانی‌هایی برانگیخته است.

خروح دلار از افغانستان پس از بازگشت تحریم‌های آمریکا علیه ایران شدت گرفته است.

ایمال هاشور، سخنگوی بانک مرکزی افغانستان، شنبه ۱۵ سپتامبر / ۲۴ شهریور به شبکه خبری بلومبرگ گفته بود که «معامله‌گران ویزای رفت و آمد چندباره به ایران دارند، دلار را در مرزهای ایران ۱۲ هزار تومان (۱۲۰ هزار ریال) به خریداران ناامید ایران می‌فروشند و ریال را با ۳۰ درصد سود در بازار افغانستان عرضه می‌کنند».

در هفته‌های اخیر ارزش پول افغانی در بازار ارز به‌شکل بی‌سابقه‌ای کاهش یافته و هر دلار بین ۷۳ تا ۷۸ افغانی معامله شده است. امروز سه‌شنبه ۱۸ سپتامبر / ۲۷ شهریور قیمت هر دلار ۷۵,۵۰ افغانی بود.

اتحادیه صرافان شهر کابل می‌گوید که در دو ماه گذشته ارزش پول افغانی در مقابل ارزهای خارجی از جمله دلار، یورو و پوند تا چهار افغانی کاهش یافته است. کاهش ارزش پول ملی افغانستان، بر نرخ کالاها نیز اثرگذاشته است.

خلیل صدیق، رئیس کل بانک مرکزی افغانستان تنش میان ایران و آمریکا را یکی از دلایل قاچاق ارز به ایران دانست که منجر به کاهش ارزش افغانی شده است. او گفت: «دلار‌ها از طریق مزارشریف و از حیرتان به ازبکستان، دوبی و کشور‌های حاشیه خلیج فارس قاچاق می‌شوند و این پول در این کشور‌ها در حساب بانکی برخی افراد سپرده‌گذاری می‌شود و یا به‌صورت نقد به اشخاص پرداخت می‌گردد.»

براساس این گزارش، قاچاقچیان ارز به‌ازای انتقال هر دلار آمریکا به هرات دست‌کم یک افغانی سود می‌برند.

طلوع‌نیوز به‌نقل از منابع آگاه نوشته است که قاچاقچبان ارز، با به‌کارگیری ساکنان بخش‌های مرزی افغانستان و ایران آن‌ها را وادار می‌کنند که ۱۰ هزار دلار قانونی را که می‌توان از مرزها خارج کرد، از هرات به مشهد ببرند؛ اما گاهی اوقات در یک نوبت، یک نفر ۱۰۰هزار دلار هم از مرز خارج کرده است.

ارزش ارزی که به صورت غیرقانونی از افغانستان خارج می‌شود، بیشتر از میزان ارزی است که به صورت قانونی و برای واردات هزینه می‌شود. دولت افغانستان ارزش ارز خارج شده برای خریدهای دولتی طی دوره زمانه ژوئن ۲۰۱۷ تا ژوئن ۲۰۱۸ را ۲,۶ میلیارد دلار گزارش کرده در حالی‌که در همین دوره حدود ۴ میلیارد دلار ارز به صورت غیرقانونی از افغانستان خارج شده است.

در همین حال، شماری از نمایندگان مجلس افغانستان از دولت خواسته‌اند که جلو قاچاق پول به کشورهای همسایه را بگیرد. ناجیه بابکر خیل، عضو مجلس نمایندگان افغانستان گفت: «فشار زیاد بر مردم وارد می‌شود و من فکر می‌کنم وظیفه دولت است که جلو قاچاق ارز را بگیرد.»

اتاق تجارت و صنایع افغانستان نیز گفته است که با اعمال تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران واردات کالاها از راه ایران به افغانستان کاهش یافته است.

به‌گفته مسئولان اتاق تجارت و صنایع افغانستان دو ماه پیش بازرگانان افغان تلاش داشتند تا صادرات و واردات‌شان را از راه‌های ایران بیشتر کنند، اما با تحریم‌های جدید علیه ایران و در پی آن افزایش مشکلات ایران با کشورهای دیگر، روند واردات و صادرات از راه ایران کاهش یافته است.

مسئولان اتاق تجارت و صنایع افغانستان احتمال می‌دهند که با تحریم‌های جدید علیه ایران روند انتقال پول و روابط بانکی این کشور با جهان نیز قطع شود، به همین دلیل بازرگانان در معاملاتشان با ایران احتیاط می‌کنند.

بیشتر بخوانید:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.