ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

ابراز نگرانی جامعه جهانی بهایی از افزایش فشار حوثی‌ها بر بهاییان یمن از طریق دادگاه صنعا

بانی دوگال، نماینده ارشد جامعه جهانی بهایی در سازمان ملل متحد گفته است به بهاییان تحت محاکمه، اتهامات کذب و کاملا بی‌اساس جاسوسی و ارتداد نسبت داده شده است.

از روز ۱۵ سپتامبر/ ۲۴ شهریور، روند محاکمه بیش از ۲۰ نفر از اعضای جامعه بهایی یمن، از جمله تمامی مدیران این جامعه در سطح ملی، در دادگاهی در بخش تحت کنترل حوثی‌ها در صنعا، پایتخت، آغاز شده است. تاریخ جلسه بعدی دادگاه برای روز ۲۹ سپتامبر/ ۷ مهر تعیین شده و قاضی این بار غایبان دادگاه اول از جمله چند زن و یک دختر نوجوان را برای این جلسه احضار کرده است.

حامد بن حیدرا، یکی از اعضای جامعه بهایی یمن که در سال ۲۰۱۳ بازداشت شده است، اوائل سال جاری به دلیل اعتقاداتش به اعدام در ملاء عام محکوم شد

بانی دوگال، نماینده ارشد جامعه جهانی بهایی در سازمان ملل متحد گفته است به این افراد اتهامات کذب و کاملا بی‌اساس جاسوسی و ارتداد نسبت داده شده است.

در بیانیه‌ای که به همین مناسبت از سوی جامعه جهانی بهایی منتشر شده، آمده است:

«این اتهامات که انگیزه دینی دارند در دادگاه و از طریق گروه‌های بر سر قدرت در صنعا حمایت می‌شوند. اخیرا، رهبر حوثی‌ها در سخنانی به ترویج نفرت علیه بهاییان پرداخته است و در پی سخنرانی‌های تحریک‌آمیز او، این اتهامات به بهاییان نسبت داده شده است. نقشه و طرح فزاینده‌ای در اقدام علیه بهاییان یمن مشاهده می‌شود که از میان آن‌ها می‌توان به صدور یک حکم اعدام در ماه ژانویه و دستگیری‌های گسترده در سال‌های اخیر اشاره کرد.»

جلسه دادگاه روز ۱۵ سپتامبر بهاییان یمن اما تنها با حضور قاضی، دادستان و سایر مسئولان دادگاه برگزار شد و بهاییان و وکیلان ایشان از برگزاری چنین دادگاهی بی‌اطلاع بوده‌اند.

سازمان عفو بین‌الملل اما روز ۱۹ سپتامبر/ ۲۸ شهریور با ناعادلانه خواندن محاکمه ۲۴ شهروند بهایی از جمله چند زن و یک نوجوان در یمن، این اقدام را محکوم کرد:

بانی دوگال درباره این محاکمه قضایی گفته است: «اتهامات وارد شده به بهاییان یمن بسیار نگران‌کننده هستند و نشانه شدت گرفتن فشار بر بهاییان است. این افزایش فشار در حالی صورت می‌گیرد که جامعه بهایی این کشور مورد تهدید بوده و بحران انسانی در یمن نیازمند توجه فوری و اضطراری است.»

او همچنین یادآوری کرده است:

«ما به دلایل زیادی نگران امنیت جامعه بهایی در یمن هستیم و از جامعه بین‌المللی تقاضا داریم از مقامات صنعا بخواهند بلافاصله این اتهامات پوچ، غیرواقعی و بی‌اساس علیه افراد بی‌گناه را که تنها به دلیل باورهای دینی‌شان و از روی بدخواهی محکوم شده‌اند، لغو کنند.»

عبدالمالک حوثی، رهبر حوثی‌ها، اوایل سال جاری میلادی در یک سخنرانی تلویزیونی آیین بهایی را «شیطانی» خواند و عنوان کرد که این آیین «جنگ فکری» علیه اسلام به راه انداخته است. او یمنی‌ها را به دفاع از کشور خود در برابر بهاییان و اعضای اقلیت‌های مذهبی دیگر فراخواند و گفت:

«کسانی که ایمان مردم را نابود می‌کنند به اندازه همان کسانی که مردم را با بمب و سلاح می‌کشند، شیطانی و خطرناک‌ هستند.»

در سال ۲۰۱۶ بیش از ۶۰ زن، مرد و کودک حاضر در یک گردهمایی آموزشی که از طرف جامعه بهایی یمن برگزار شد، دستگیر شدند.

این اقدام بخشی از سرکوب گسترده این جامعه دینی بود: قطعنامه سازمان ملل برای پایان دادن به آزار و اذیت بهاییان در یمن

از سوی دیگر اما حامد بن حیدرا، یکی از اعضای جامعه بهایی یمن که در سال ۲۰۱۳ بازداشت شده است، اوائل سال جاری به دلیل اعتقاداتش به اعدام در ملاء عام محکوم شد.

او در حال حاضر یکی از شش بهایی‌ای است که به دلیل باورهای دینی در زندان‌های یمن به سر می‌برند.

جلسه نهایی دادگاه بن حیدرا پس از طی شدن روند طولانی دادرسی ناعادلانه و چهار سال «بازداشت ظالمانه» در حالی برگزار شد که از حضور وکیل مدافع او نیز جلوگیری به عمل آمد و حکم اعدام به متهم ابلاغ شد.

بر اساس اطلاعیه جامعه جهانی بهایی، «از قرار معلوم آقای عبدو اسماعیل حسن راجع، همان قاضی‌ای که روند دادرسی "مضحک و نمایشی" آقای حیدرا زیر نظر او بود، در حال بررسی پرونده فعلی بهاییان متهم است.»

همچنین بر اساس گزارش‌های رسیده به جامعه جهانی بهایی، حوثی‌ها در سرزمین‌های تحت کنترل خود در حال شناسایی بهاییان هستند و آن‌ها را زیر نظر دارند.

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • امیر راست گفتار

    ازار و اذیت بهائیان" چیزی که در ایران کاملا رواج داره! مسلما حوثی ها دارند مطابق دستور العمل های ایران رفتار میکنند که اولا به دنیا ثابت کنند که حوثی ها تحت نظارت حکومت مذهبی ایران اداره میشوند و دیگر اینکه رابطه بهائیت و اسلام شیعی رابطه جن و بسم الله است و من دقیقا نمیدانم برای چه! از بهائیت شدیدا وحشت دارند و اگر از مردم عادی مثل من سوال شود که اطلاعات شما در مورد بهائیت چقدر است حتما جواب خواهید شنید که بسیار اندک! راستی چه عاملی باعث میشود که یک دستگاه عریض و طویل مذهبی که ادعا دارد هیچ ایده و لوزی در دنیا وجود ندارد که حریف منطق عالمان شیعی شود هیچگاه از عقاید بهائیان کلامی بزبان نمی اورند و تنها به این اکتفا میکنند که بهائیت دین نیست و یک سری عقاید شیطانیست؟! چنین رویکردی نسبت به یک عقیده حتی اگر بقول شما شیطانی هم باشد این را در ذهن تداعی میکند که شاید شما اشتباه میکنید و تنها سلیقه اتان یا تحجر فکریتان یا منافع صنفی اتان باعث میشود که از اشاعه که هیچ" حتی از اشاره هم دریغ کنید تا مبادا کسی چیزی از بهائیت بفهمد! اگر کسی چیزی از ساختار و چار چوب عقیدتی بهائیت میداند خواهشمندم مرا نیز روشن کند.