ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

شورای امنیت سازمان ملل حمله تروریستی اهواز را محکوم کرد

اعضای شورای امنیت عمیق‌ترین مراتب همدردی و تسلیت به خانواده قربانیان این حادثه را بیان کردند و از همه دولت‌ها خواستند برای مبارزه با تروریسم کوشش کنند.

شورای امنیت سازمان ملل با انتشار بیانیه‌ای حمله تروریستی به رژه نیروهای نظامی ایران در اهواز را محکوم کرد.

شورای امنیت سازمان ملل (عکس: آرشیو)

حمله شنبه ۳۱ شهریور به رژه نیروهای مسلح ایران در اهواز بعد از حمله همزمان ۱۷ خرداد داعش به مجلس شورای اسلامی و مقبره بنیانگذار جمهوری اسلامی یکی از مرگبارترین حملات تروریستی در سال‌های اخیر بوده است. در این حمله ۲۶ نفر کشته و ۶۱ نفر مجروح شدند. گروه الاحواز مسئولیت این حمله را پس گرفته و گروه دولت اسلامی داعش با انتشار ویدیویی که مکان و زمان آن مشخص نیست مسئولیت این حمله را به عهده گرفته. وزارت اطلاعات با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرده که به زودی «حامیان و هادیان خارجی» این حمله را معرفی می‌کند.

اعضای شورای امنیت در بیانیه شامگاه دوشنبه ۲ مهر/ ۲۳ سپتامبر خود، عمیق‌ترین مراتب همدردی و تسلیت به خانواده قربانیان و به دولت جمهوری اسلامی ایران را بیان داشتند و آرزو کردند که مجروحان به سرعت بهبود کامل یابند.

اعضای شورای امنیت در بیانیه خود تأکید کردند که تروریسم در تمامی اشکال و مصادیق‌اش صلح و امنیت بین‌المللی را تهدید می‌کند.

اعضای شورای امنیت ضرورت پاسخگویی مرتکبان و حامیان این اقدامات تروریستی را یادآوری کردند و از همه دولت‌ها خواستند که براساس تعهداتشان تحت حقوق بین‌الملل و قطعنامه‌های مرتبط شورای امنیت فعالانه با دولت جمهوری اسلامی ایران و دیگر مراجع مربوطه در زمینه مجازات عاملان این حادثه همکاری کنند.

اعضای شورای امنیت تأکید کردند هرگونه عمل تروریستی فارغ از انگیزه، مکان، زمان و شخص مرتکب، مجرمانه و غیرقابل توجیه است. آنها از همه دولت‌ها خواستند بر اساس منشور ملل متحد و دیگر تعهدات ناشی از حقوق بین‌الملل از جمله حقوق بین‌الملل بشر، حقوق بین‌الملل مهاجرت و حقوق بین‌الملل بشردوستانه، باید با همه امکاناتی که در اختیار دارند با تهدیدها علیه صلح و امنیت جهانی ناشی از اعمال تروریستی مبارزه کنند.

آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل نیز حمله تروریستی ۳۱ شهریور به رژه نیروهای نظامی ایران در اهواز را محکوم کرده است.

حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی پیش از ترک تهران به مقصد نیویورک برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل، آمریکا را به دخالت در حمله تروریستی اهواز متهم کرد و گفت که واشنگتن در صدد ایجاد ناامنی در ایران است. علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی هم آمریکا را تلویحاً به حمایت از عاملان حمله تروریستی اهواز متهم کرده.

نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل اتهامات مسئولان ارشد ایرانی را رد کرده و از آن‌ها خواسته است برای درک دلایل این واقعه، نگاه دقیق‌تری به عملکرد خود بیندازند. مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا نیز توصیه کرده که ایران «به جای ایجاد ناامنی در سایر نقاط، برای تامین امنیت مردم کشور خود تلاش کند.»

حسن روحانی در نشست خبری با مدیران ارشد رسانه‌های آمریکا که دوشنبه ۲ مهر در نیویورک برگزار شد در پاسخ به وزیر خارجه آمریکا گفته است:

«یکی ازمقامات آمریکا حرف عجیبی زد و گفته جنایت تروریست‌ها در اهواز، نتیجه رفتار دولت ایران است. اگر اینطور است، آیا مردم آمریکا هم نباید دولت خود را مسئول حادثه تروریستی یازده سپتامبر بدانند؟»

جیمز متیس، وزیر دفاع آمریکا شامگاه گذشته در جمع خبرنگاران اتهامات مقامات جمهوری اسلامی مبنی بر اینکه ایالات متحده در حمله اهواز دست داشته را رد  کرد و این اتهامات را مضحک نامید و به کنایه از مقامات ایرانی خواست قبل از اینکه حرفی بزنند، به آنچه که می‌خواهند بگویند فکر کنند.

بیشتر بخوانید:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.