ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

ولایتی: با تکیه بر شرق می‌توان از تحریم‌ها عبور کرد

مشاور رهبر جمهوری اسلامی در امور بین‌الملل می‌گوید هیچ نگرانی‌ای از تحریم‌های نفتی و بانکی آمریکا ندارد و ایران با مقاومت و با پیشبرد «دیپلماسی نگاه به شرق» می‌تواند بر مشکلات غلبه کند.

علی‌اکبر ولایتی معتقد است ایران با تسلیم نشدن و با کمک «کشورهای دوست» و پیشبرد «دیپلماسی نگاه به شرق»، از پس تحریم‌های آمریکا بر خواهد آمد و هیچ نگرانی‌ای وجود ندارد. او مذاکره مقامات ایرانی و آمریکایی را هم به‌طور قطع رد کرد و حمله تروریستی به رژه اهواز را به عربستان سعودی نسبت داد.

علی‌اکبر ولایتی، مشاور رهبر جمهوری اسلامی در امور بین‌الملل

علی‌اکبر ولایتی، مشاور رهبر جمهوری اسلامی در امور بین‌الملل، سه‌شنبه ۳ مهر با بیان این‌که «امکان ندارد فروش نفت ایران با فشار آمریکا و متحدانشان به صفر برسد»، گفت: «ایران تسلیم نمی‌شود شاید در اوایل مشکلاتی داشته باشیم، اما با وجود کشورهایی مثل چین، روسیه و یا ترکیه و یا کشورهای دوست دیگر می‌توانیم این مشکل را حل کنیم.»

آمریکا قرار است دور دوم تحریم‌های خود را که بیشتر تحریم‌های نفتی است از ۵ نوامبر / ۱۴ آبان به‌ اجرا در آورد. از زمان خروج آمریکا از برجام در ۱۸ اردیبهشت / ۲۱ آوریل سال جاری و سپس دور اول تحریم‌های این کشور علیه جمهوری اسلامی از ۱۵ مرداد / ۶ اوت، شرکت‌های خارجی نیز که پس از توافق هسته‌ای به‌منظور سرمایه‌گذاری به ایران رفته بودند یکی پس از دیگری از ایران خارج شدند تا از تحریم‌های آمریکا در امان بمانند. در این مدت اوضاع اقتصادی ایران وخیم‌تر شده، ارزش پول ملی به‌شدت کاهش یافته و گرانی و تورم بیشتر شده است. ایالات متحده همچنین کشورهای دیگر را تحت فشار قرار داده تا واردات نفت خود از ایران را تا تاریخ تحریم‌های دوم متوقف کنند.

با این حال مسئولان جمهوری اسلامی می‌گویند قطع صادرات نفت ایران امکان‌پذیر نیست. حسن روحانی، رئیس‌جمهوری اسلامی هم در یک گفت‌وگوی تلویزیونی با شبکه ان‌بی‌سی آمریکا در نیویورک همین موضوع را تکرار کرد.

ولایتی در این‌باره راه چاره را «دیپلماسی نگاه به شرق» دانست و افزود: «در چارچوب دیپلماسی نگاه به شرق، می‌توان از سد تحریم‌ها گذشت و من آینده روشنی در این باره می‌بینم.»

او گفت: «دنیای آینده دنیای تک‌قطبی نیست و در آن کشورهایی از جمله چین، روسیه و قدرت‌های متوسط یا مجموعه کشورهای اسلامی و اتحادیه اروپا حضور خواهند داشت و یقین بدانید که جهان آینده جهان تک‌قطبی تحت سیطره آمریکا نخواهد بود.»

مشاور رهبر جمهوری اسلامی در امور بین‌الملل تلاش‌های کشورهای اروپایی برای حفظ برجام را مثبت خواند اما همچون مقامات دیگر جمهوری اسلامی این اقدامات اروپا را کافی ندانست: «اروپایی‌ها تاکنون سخن منفی نگفته‌اند و تا حدودی مثبت بوده‌اند، اما آن‌چه ما انتظار داریم این است که آن‌ها به مرحله عمل برسند و درباره آمریکا نگران نباشند.»

او می‌گوید تلاش آمریکا این است که بین کشورهای اروپایی اختلاف بیندازد.

کشورهای باقی مانده در برجام و نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور خارجی، شب گذشته، دوشنبه ۲۴ سپتامبر / ۲ مهر در نشستی در نیویورک بر ضرورت حفظ برجام و یافتن راهکارهای عملی برای تأمین منافع ایران از این توافق تأکید کردند. آن‌ها همچنین اعلام کردند که به تلاش‌هایشان برای حفظ و تقویت روابط دوجانبه اقتصادی با ایران ادامه می‌دهند و سعی می‌کنند روابط تجاری و بازرگانی با ایران را در یک مسیر عادی پیش ببرند.

ولایتی پیشنهاد دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا و مایک پمپئو، وزیر امور خارجه این کشور برای مذاکره با مقامات بلندپایه ایران را «خواب آشفته»ای خواند که به‌گفته او «هرگز تعبیر نخواهد شد و این قطعی است».

ولایتی همچنین عربستان سعودی را از پشتیبان‌های حمله تروریستی به رژه نظامی در اهواز دانست و گفت: «عربستان با نوکری آمریکا و شکست‌هایی که در عراق و سوریه متحمل شد سعی دارد منطقه را و ایران را با این نوع حمایت‌ها به هم بریزد.»

در حمله تروریستی شنبه ۳۱ شهریور به رژه نظامی در اهواز ۲۶ نفر کشته و ۶۱ نفر مجروح شدند. علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی روز گذشته (دوشنبه) اعلام کرد که دست مهاجمان در این حمله در «جیب سعودی و امارات» است و ایران «گوشمالی سختی» به آن‌ها خواهد داد.

بیشتر بخوانید:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • صدیق

    این پیرِ ناکارآمدِ دنیایِ سیاستِ جمهوری اسلامی، زمانی شعارش استقلال از شرق و غرب بود، اما امروز او و هم‌وافوری اعظم‌اش کشور را به سمتی برده اند که ابایی از گفتن "تکیه" به شرق و یا غرب ندارند. اینروزها دعوی باطل‌شان بر همگان آشکار می‌شود. پرده‌ها کنار می‌روند و دروغ و فریب که اساس و اصل کار و برنامه‌هایشان برای همگان نمایشی مضحک به اجراء می‌گذارند. امروز از همه سوی بر آنها فشار آمده است. این فشار از سوی هیچ کشور خارجی و نیروی مخالف داخلی نیست، بلکه مشکلات تلمبار شده در طول 40 سال دروغ و ناکارآمدی و سمبل کاری نظامی است که هیچ اعتقادی به شعارهای خودش نداشته و ندارد. امروز تمامی کارها در کشور گره خورده‌اند. چون در طول این 40 سال این هزارپدران هیچ زیر ساختی برای کشور نساخته‌اند. هر کاری که کرده‌اند فقط برای درآمدهای زودبازده بوده، منافع کشور و مردم ایران - بمعنی کل مردم ایران - هرگز حتی اولویت دست چندم این جماعت بی‌اصل و نسب نبوده است. بهمین دلیل است که امروز محتاج شرقند، محتاج بخشی از غرب هم هستند. اینان محتاج‌ترین حاکمان امروز زمین‌اند. تکیه‌تان به شرق و غرب مبارکتان باد ای قوم باد. لعن و نفرین ابدی بر گورهای شما تا ابد جاری خواهد بود.

  • بهزاد

    این *** خان مثل اینکه خیلی کشیده باز داره چرت و پرت میگه