ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

#اعتراضات- از میان آن‌ها: بیش ۱۵۰ راننده اعتصابی بازداشت شدند

تهدید کارکنان بیمارستان خمینی کرج به برخورد شدید، شروع اعتراضات در فولاد خوزستان، تجمع دانش‌آموزان روستای دهمرده، دانشجویان دانشگاه تهران و معلمان بجنورد هم خبرساز بود.

این مجموعه دربرگیرنده خبرهای اعتراضاتی است که سه‌شنبه ۱۰مهر صورت گرفته‌ یا در این روز خبرهای آنها منتشر شده‌اند. مجموعه ممکن است با اطلاعات جدید به‌روز شود.

بزرگ‌ کنید
اعتصاب رانندگان کامیون ملایر

اعتصاب رانندگان کامیون برای دهمین روز متوالی ادامه دارد

شمار رانندگان بازداشت شده در جریان اعتصاب سراسری رانندگان کامیون به بیش از ۱۵۰ تن رسید. به رغم برخورد امنیتی و تهدید رانندگان معترض به «اشد مجازات» اعتصاب در شهرهای مختلف همچنان ادامه دارد.

سه‌شنبه ۱۰ مهر چندین ویدئو از پایانه‌های باربری شهرهای مختلف منتشر شد که نشان می‌دهد برخلاف گزارش رسانه‌های دولتی اعتصاب پایان نیافته است.

چهارمین دور اعتصاب رانندگان کامیون در سال جاری از یکم مهر آغاز شده است. در جریان این اعتصاب تا به حال بیش از ۱۵۰ تن از رانندگان در شهرهای مختلف دستگیر شده‌اند. در تازه‌ترین خبر از دستگیری رانندگان، ۱۷ راننده در خراسان رضوی و ۱۲ تن در کرمانشاه بازداشت شدند.

پیش از این نیز مقام‌های قضایی و انتظامی از دستگیری رانندگان در استان‌های فارس، همدان، تهران، قزوین، سمنان، خراسان شمالی، هرمزگان، بوشهر و اصفهان خبر داده بودند.

صادق لاریجانی رئیس قوه قضائیه دوشنبه ۹ مهر رانندگان را به «اشد مجازات» تهدید کرد. محمدجعفر منتظری دادستان کل جمهوری اسلامی هم اتهام رانندگان بازداشت شده را «قطاع الطریق» و «اقدام علیه امنیت ملی» اعلام کرده است.

در پیوند با همین موضوع ۱۵۳ تن از نمایندگان مجلس در نامه‌ای از دولت خواستند برای پایان دادن به اعتصاب رانندگان که موجب «اخلال در حمل و نقل سوخت و کالا» شده، اقدامات حمایتی فوری انجام دهد.

رانندگان معترض خواستار افزایش نرخ کرایه حمل بار، قرار گرفتن رانندگی در فهرست مشاغل سخت و زیان‌آور، کاهش نرخ تعرفه – حق کمیسیون- شرکت‌های باربری، تامین لوازم یدکی و لاستیک با نرخ ارز مرجع، پرداخت سهم دولت حق بیمه رانندگان و برخورد با فساد و ارتشاء ماموران پلیس راه هستند.

اعتصاب رانندگان کامیون باعث کمبود بنزین، سوخت و کالا در برخی شهرها شده است. یک ویدئو از صف طولانی مردم برای تهیه کپسول گاز ببینید:

[video width="520" height="320" mp4="https://www.radiozamaneh.com/u/wp-content/uploads/2018/10/etesab-sarawan.mp4"][/video]

تجمع دانش‌آموزان روستای «دهمرده» مقابل فرمانداری زابل

دانش آموزان روستای «دهمرده» در استان سیستان و بلوچستان دوشنبه ۹ مهر مقابل فرمانداری زابل تجمع کردند و خواستار ساخت مدرسه در این روستا شدند.

بزرگ‌ کنید
دانش‌آموزان روستای دهمرده زابل دوشنبه نهم مهر مقابل فرمانداری تجمع کردند

به گزارش سایت خبری «اوشیدا» مسئولان شهرستان زابل با ساخت مدرسه در روستای «دهمرده» مخالفت کرده و قرار است یک مدرسه در روستای «بریچی» در شش کیلومتری دهمرده احداث شود.ساکنان دهمرده اما گفته‌اند که از ۳۷ دانش‌آموز این روستا، ۶ تن به ناتوانی جسمی و حرکتی مبتلا هستند و نمی‌توانند فاصله میان دو روستا را روزانه طی کنند.

یکی از معترضان مقابل فرمانداری زابل گفته که اعتراضات خود را تا زمانی که پاسخی به خواسته دانش‌آموزان داده نشود، ادامه خواهند داد. او گفته که در صورت عدم پاسخ فرماندار، دانش‌آموزان و اولیای آنان مقابل استانداری سیستان و بلوچستان تجمع خواهند کرد.

سیستان و بلوچستان بیشترین آمار کودکان بازمانده از تحصیل را دارد.

تداوم اعتراض دانشجویان دانشگاه تهران به شهریه دروس جبرانی

دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه تهران بار دیگر در اعتراض به افزایش شهریه دروس جبرانی تجمع کردند. در ویدئویی که از این تجمع منتشر شده دانشجویان مقابل ساختمان مدیریت دانشگاه تجمع کرده و شعار می‌دهند: «دانشجوی بیچاره شهریه نداره».

وزارت علوم ایران در سال تحصیلی جدید دانشجویان دانشگاه‌های دولتی را به پرداخت شهریه برای دروس جبرانی موظف کرده است. دانشجویان دانشگاه تهران دوشنبه ۹ مهر با صدور بیانیه‌ای خواستار لغو این مصوبه و اختیاری شدن واحدهای جبرانی شدند.

ویدئویی از این اعتراض را ببینید:

[video width="520" height="330" mp4="https://www.radiozamaneh.com/u/wp-content/uploads/2018/10/daneshjoo.mp4"][/video]

معلمان بجنورد در اعتراض به وضعیت معیشتی تجمع کردند

شماری از معلمان شهر بجنورد در استان خراسان شمالی در اعتراض به وضعیت معیشتی خود تجمع کردند. ویدئویی از این تجمع که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، نشان می‌دهد: معلمان معترض در خیابان بر روی زمین نشسته و مانع حرکت خودروها می‌شوند.

ویدئوی اعتراض معلمان بجنورد را ببینید:

[video width="520" height="330" mp4="https://www.radiozamaneh.com/u/wp-content/uploads/2018/10/moalem-bojnurd10.7.mp4"][/video]

معلمان ایران تابستان سال جاری در اعتراض به بخشنامه آموزش و پرورش مبنی بر حذف فوق‌العاده و سختی شغل و عدم واقعی شدن دستمزدها یک کارزار مجازی تحت عنوان «این فیش حق من نیست» سازمان دادند.

در این کمپین مجازی معلمان فیش‌های حقوقی خود را آتش زدند. شورای هماهنگی کانون‌های صنفی معلمان از معلمان خواسته که همزمان با روز جهانی معلم ۵ اکتبر/ ۱۶ مهر با برگزاری تجمع یا تحصن به وضعیت معیشتی معلمان اعتراض کنند.

کارکنان بیمارستان خمینی کرج تهدید به برخورد شدید شدند

کارکنان بیمارستان خمینی کرج برای چهارمین روز پیاپی تجمع و تظاهرات کردند. حدود ۳۰۰ تن از کارکنان و پرستاران این بیمارستان ابتدا در محوطه بیمارستان تجمع و سپس در خیابان مقابل آن تظاهرات کردند. آنها مانند روزهای گذشته شعار دادند: «عزا عزا است امروز، روز عزا است امروز، زندگی کارگر رو به فنا است امروز».

بزرگ‌ کنید
تجمع کارکنان بیمارستان خمینی کرج

همزمان با چهارمین روز اعتراض منابع خبری از تهدید کارکنان معترض به برخورد امنیتی خبر دادند. قاسم طاهری نایب رئیس شورای اسلامی کار این بیمارستان گفته که مسئولان بیمارستان و مسئولان استان البرز قول داده‌اند با تامین سه میلیارد تومان بخشی از مطالبات معوق پرداخت شود. به گفته او کارکنان بیمارستان خواستار پرداخت تمامی مطالبات مزدی خود و همچنین مشخص شدن وضعیت مدیریت و مالکیت بیمارستان هستند.

طاهری گفته که برخی از مقامات گفته‌اند که با پرداخت بخشی از مطالبات مزدی نباید اعتراض و تجمع کارکنان ادامه داشته باشد و در صورت ادامه اعتراض با معترضان «برخورد خواهد شد». به گفته طاهری کارکنان معترض اما خواستار حضور استاندار البرز در جمع خود و پاسخ او به سوال‌هایشان هستند و تا زمانی که مطالباتشان به صورت کامل پرداخت نشود، به تجمع و اعتراض ادامه خواهند داد.

بیمارستان خمینی کرج تحت مالکیت بنیاد شهید، سازمان همیاری شهرداری‌ها و استانداری البرز است. دستمزد کارکنان این بیمارستان طی ۱۱ ماه گذشته پرداخت نشده است. رئیس بیمارستان «در شرف واگذاری بودن» را علت تاخیر در پرداخت دستمزدها عنوان کرده است. کارکنان بیمارستان هم گفته‌اند که مسئولان با عدم پرداخت دستمزد به دنبال «ورشکستگی ساختگی بیمارستان برای واگذاری آن به قیمت ارزان به بخش خصوصی هستند».

دستمزد سه ماه گذشته کارگران فولاد ملی اهواز پرداخت نشد

به‌رغم آغاز به کار خط تولید گروه ملی فولاد اهواز کارفرما دستمزد سه ماه تابستان کارگران را هنوز پرداخت نکرده است. در اعتراض به این وضعیت کارگران گروه ملی فولاد سه‌شنبه ۱۰ مهر دست از کار کشیدند و در محوطه این مجتمع تولیدی راهپیمایی کردند.

به گزارش اتحادیه آزاد کارگران ایران، این اعتراض پس از آن شکل گرفت که یکی از اعضای هیئت مدیره به‌رغم توافق قبلی از حضور در جمع کارگران خودداری کرد. کارگران نیز در اعتراض به عدم حضور و پاسخگو نبودن اعضای هیئت مدیره مسیر ساختمان اداری تا «مجتمع تولیدی کوثر» را با راهپیمایی اعتراضی طی کردند.

بر پایه این گزارش کارگران معترض علیه یکی از سرپرستان واحد تولیدی کوثر شعار دادند و او را به بیرون از ساختمان مجتمع تولیدی هدایت کردند. کارگران همچنین خواستار برکناری این مدیر که به گفته آنها «علیه کارگران کار می‌کند»، شده‌اند.

کارگران فولاد ملی اهواز تابستان سال جاری در اعتراض به دستمزد معوق و متوقف شدن خط تولید چندین مرتبه مقابل ساختمان بانک ملی، استانداری خوزستان تجمع و در شهر اهواز تظاهرات کردند.

در همین زمینه:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

 • کارگر

  ۱۲مهر- گیلان تالش - اعتصاب کامیونداران باعث شده، با اتوبوس بارها را حمل کنند. -------------------------- پتروشیمی خرم‌آباد بدلیل اعتصاب کامیونداران زمین گیر شدە. ------------------------ بندرامام خمینی - اعتصاب کامیونداران ۱۲ مهر (پنجشنبه ) #اعتصاب_کاميونداران --------- امروز پنجشنبه ۱۲مهر خبر رسید که بدنبال اعتصاب سراسری کامیونداران، معدن مس سرچشمه کرمان تعطیل شده است.

 • کارگر

  شمار بازداشت‌شدگان اعتصاب کامیوندارن به دستکم ۱۷۱ تن رسید اعتصاب روز سه‌شنبه ۱۰ مهرماه برای یازدهمین روز در بسیاری از شهرهای ایران از جمله “زرین‌شهر، ملایر، بندر امام‌خمینی، اردکان، سیرجان، شهر بابک، اراک، دزفول، شیروان، سنندج، گرگان و شاهرود” ادامه یافت. روز سه‌شنبه خبرگزاری میزان از بازداشت ۷ تن از معترضان در این رابطه در شهرستان شیروان خبر داد و نوشت: “تمام این افراد بعد از تشکیل پرونده برای انجام مراحل قانونی تحویل مراجع قضائی شدند”. یک منبع مطلع نیز گفت: “روز شنبه ۷ مهرماه دو نفر به نام‌های “فواد امجدی” و برادرش “آزاد امجدی” به علت حضور در اعتصاب کامیون‌داران در سنندج بازداشت شد‌ه‌اند. نیروهای امنیتی با مراجعه به منزل این شهروندان اقدام به تفتیش و بازداشت آنها کرده‌اند”. هادی هاشمیان، رئیس کل دادگستری گلستان نیز از بازداشت ۶ تن از معترضان در گرگان خبر داد و گفت: “تحقیق و بررسی از این افراد در دادسرای مرکز استان در حال انجام است”. با احتساب این بازداشت‌ها، شمار بازداشت‌شدگان در این خصوص تا زمان تنظیم این گزارش به حداقل 171 تن رسیده است. طی روزهای گذشته نیز 156 نفر در استان‌های قزوین، البرز، اردبیل، اصفهان، فارس، سمنان، کرمانشاه، خراسان شمالی، خراسان رضوی و شهرستان‌های نهاوند، بجنورد، کنگان، پاکدشت، نیشابور، زرن و زرند بازداشت شده بودند، اتهام این افراد “افساد فی‌الارض”، “اخلال در نظم و امنیت” و “قطاع‌الطریق” عنوان شده بود. یکی از نمایندگان کامیون داران استان بوشهر در گفتگو با خبرگزاری تسنیم اظهار داشت: “گرانی قطعات، لاستیک و روغن مهم‌ترین مشکل کنونی رانندگان است و در این بین تنها کمک دولت توزیع لاستیک آن هم در حجم بسیار محدود است. اگر همین امروز هم 50 درصد کرایه‌ها را اضافه کنند، باز هم جبران هزینه‌های تحمیلی به رانندگان را نمی‌کند، اما ما نمی‌خواهیم با این کار بازار به هم بریزد. انتظار کامیون داران افزایش 20 درصدی کرایه‌هاست”. محمد حسن نژاد، نماینده مجلس در گفتگویی در رادیو گفت: “آیا دولت عقل ندارد که باید لاستیک را در زمان خود وارد کند. بی‌تدبیری و بر هم زدن اقتصاد در دولت بیداد می‌کند و ما هم نمی‌دانیم این اقدامات با چه هدفی صورت می‌گیرد”. @ordoyekar

 • کارگر

  ۱۱مهر - زرین شهر اصفهان اعتصاب راننده های کامیون در دوازدهمین روز اعتصاب در زرین شهر

 • کارگر

  ۱۱ مهرماه، اصفهان، پایانه امیرکبیر شاپور: دوازدهمین روز اعتصاب سراسری کامیونداران

 • کارگر

  اعتصاب کامیونداران کنگاور. چهارشنبه 11 مهر

 • کارگر

  صادق لاریجانی رئیس فاسد قوه قضاییه نیز با توسل به تهدید «اشد مجازات» گفت: «اینجا کار نیروی انتظامی است کار دستگاه قضایی است باید با تمام شدت و حدت با کسانی که با امنیت مردم و امنیت حمل‌‌ و نقل می‌خواهند این امنیت را تخریب کنند برخورد بشود و برخورد قاطع بشود». محسنی اژه‌ای، سخنگوی دستگاه فاسد قضایی گفت: «کسانی که این اقدامات را انجام میدهند، به‌خصوص آنهایی که کامیون‌داران را تهدید و احیانا مزاحمشان می شوند بدانند که مجازات بسیار سختی به‌دنبال آنها است» پیش از این منتظری، دادستان کل نیز با تهدید کامیون‌داران به اعدام گفته بود: «بسیاری از این مواردی که افرادی بخواهند سر راه کامیوندارها را بگیرند و مشکلاتی برای آنها ایجاد کنند یا با آنها در گیری ایجاد کنند، مشمول مقررات و حکم "قطاع و طریق" خواهند بود و مجازات "قطاع و طریق" طبق قانون بسیار شدید هست گاهی منجر به مجازات اعدام هم خواهد شد».

 • کارگر

  اعتصاب رانندگان کامیون در دوازدهمین روز اعتصاب به ۲۷۰شهر از ۳۱استان کشور گسترش یافته است رانندگان کامیون امروز چهارشنبه ۱۱مهر۹۷، دوازدهمین روز اعتصاب سراسری خود را سپری می‌کنند. این اعتصاب هم‌اکنون در شهرهای ایلام، یزد، همدان، اهواز، زرین شهر، آباده، اصفهان، اراک و قصر شیرین ادامه دارد. اعتصاب تا کنون به ۲۷۰شهر از ۳۱استان کشور گسترش یافته است. ⭕️ حمایت سایر اقشار از اعتصاب رانندگان کامیون اقشار مختلف مردم با صدور بیانیه‌هایی از اعتصاب کامیون‌داران حمایت کردند از جمله جنبش جوانان بپا خاسته تهران، جمعی از ماشین سازان و فلزتراشان تهران، جمعی از فارغ‌التحصیلان در استان کهگیلویه و بویراحمد، جمعی از کسبه بازار موبایل تهران، جمعی از بازاریان و کسبه کرمانشاه، جوانان کرد، و جمعی از گچ کاران ساختمانی در اردبیل از اعتصاب سراسری رانندگان زحمتکش کامیون و خودروهای سنگین حمایت کردند. ⭕️ تهدیدهای مقامهای نظام علیه رانندگان اعتصابی اشتری، رئیس نیروی انتظامی، با ابراز نگرانی از اعتصابات گسترده کامیونداران، به تهدید علیه کامیون‌داران متوسل شد و گفت: کسانی که مخل نظام و امنیت هستند و خصوصاً کسانی که در بین راهها مانع میشوند که کامیونها و تانکرهایی که باید نیازمندی و مایحتاج مردم رو به‌دست شان برسانندبدانند با اقتدار و قاطعیت با آنها برخورد خواهد شد. کسی که راه را ببندد حکمش، حکم سختی هست و نیروی انتظامی کسانی که در این زمینه اخلال کردند را شناسایی کرده بخشی را دستگیر کرده،‌بخشی را در روزهای اتی دستگیر خواهیم کرد و وضعیت الحمدالله وضعیت خوبی! هست.»

 • کارگر

  حمایت سندیکای کارگران شرکت واحد از اطلاعیه فدراسیون جهانی کارگران حمل و نقل در حمایت از اعتصاب کامیونداران: اطلاعیه " فدراسیون جهانی کارگران حمل و نقل" ITF، در حمایت از اعتصاب کامیون داران در ایران فدراسیون جهانی کارگران حمل و نقل(آی.تی.اف) نگرانی خود را درباره برخورد دولت ایران با کامیون داران اعتصابی که در هفته ی دوم اعتصاب خود هستند را اعلام میدارد.( دوم اکتبر 2018- دهم مهرماه 1397) آی.تی.اف( فدراسیون جهانی کارگران حمل و نقل)، عمیقا درباره اخبار منتشره مبنی بر دستگیری تعدادی زیادی از رانندگان در ایران نگران شده است. حدود یکصد و پنجاه راننده به علت مشارکت در اعتصاب در شهرهای مختلف دستگیر شده اند که سخنگوی دستگاه قضایی آنها را تهدید به مجازات های سنگین کرده است. نگرانی جدی تر این است که آی.تی.اف با خبر شده است که محمد جعفر منتظری، دادستان کل ایران پیشنهاد داده است که افرادی که دست اندرکار راه اندازی اعتصاب بوده اند به اعدام محکوم خواهند شد زیرا که تهدیدی برای امنیت ملی بوده اند. این اظهارنظر وی توسط روحانیون دیگری نیز پوشش داده و تکرار شده است. نوئل کوآرد مسوول امور حمل و نقل زمینی در فدراسیون جهانی کارگران حمل و نقل، اظهار میدارد :" ما عمیقا نگران این اوضاع هستیم. بگذارید خیلی واضح اعلام کنیم که تمامی اتحادیه های حمل و نقل که زیر مجموعه ی کنفدراسیون جهانی کارگران حمل و نقل هستند به صورت جهانی همبستگی خود را اعلام خواهند کرد و همراه و در کنار کامیون دارن در ایران در مبارزه شان برای کسب مطالبات کارگری خود خواهند بود" رانندگان درباره دستمزدهای بسیار کم و پرداخت نشده، قیمت بالای قطعات ( منجمله تایر) و افزایش عمومی قیمت ها به علت اوضاع رو به وخامت اقتصاد در کل کشور، به اعتراض دست زده اند. تصاویر منتشر شده در شبکه های اجتماعی نشان می دهد که صدها کامیون در تهران، اصفهان، زرین شهر، دورود، اراک، مرودشت، گرمسار، زرند، کاشان، مرند، بندرعباس، و مشهد، به اعتراض متوقف شده و دست از حرکت برداشته اند.

 • کارگر

  برخوردهای پلیسی-امنیتی-قضایی با اعتصاب کامیون داران را محکوم می کنیم! ▪️از روز یکم مهر ماه دور سوم اعتصاب کامیون داران و رانندگان کامیون در بسیاری از شهرهای کشور شروع شده است. به رغم این که دولت در اعتصاب های پیشین که از یک سال گذشته آغاز شده است، وعده داده بود که خواسته های آنان را محقق می کند، اما در عمل فقط کرایه بار به میزان ناچیز افزایش یافت. که با توجه به سقوط شدید ارزش پول ملی و گران شدن شدید مایحتاج زندگی، همچنین گران شدن چند برابری لاستیک و لوازم یدکی، معیشت آنان بهبود نیافته و خواسته های اصلی آنان که حداقلی ترین حق شان می باشد، تامین نشده است. نظیر: افزایش درآمد برای تامین معیشت، لوازم یدکی و لاستیک، پذیرش سخت و زیان آوری شغل شان و بازنشستگی پیش از موعد، حذف دلالان و واسطه ها از چرخه بارگیری که باعث کاهش درآمدشان شده و ایجاد استراحتگاه مناسب در طول راه ها ▪️طی اعتصاب اخیر برخوردهای پلیسی–امنیتی–قضایی با اعتصاب رانندگان کامیون بسیار تشدید شده و تعداد زیادی از آنان را نیز بازداشت و زندانی کرده اند. تعداد بازداشت شدگان بنابر اخبار رسمی بیش از ۱۵۰ تن می باشد. و حتی مسئولین عالی قضایی رانندگان را تهدید به صدور حکم اعدام کرده اند؛ در حالی که اعتصاب، اعتراض و گردهمایی حق مسلم کارگران و زحمت کشان برای احقاق حقوق خود می باشد. ▪️ما تشکلات مستقل کارگری، بازنشستگان، فعالان حقوق صنفی کارگری و معلمان حمایت خود را از اعتصاب حق طلبانه کامیون داران و رانندگان کامیون اعلام می کنیم و خواهان برآورده شدن فوری خواسته های آنان می باشیم. همچنین مقابله پلیسی-امنیتی-قضایی با اعتصاب کامیون داران و رانندگان کامیون را محکوم کرده و خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط بازداشت شدگان و منع تعقیب و تهدید دستگاه قضایی در قبال آنان می باشیم. - سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه - سندیکای کارگران کشت و صنعت نیشکر هفت تپه - اتحاد بازنشستگان - جمعی از فعالان صنفی معلمان ایران - کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری ۱۰ مهر ماه ۱۳۹۷

 • کارگر

  پایانه تهران ـ اکبرآباد اعتصاب کامیونداران ادامه دارد.