ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

مجلس خرید و فروش ارز خارج از صرافی‌ها را ممنوع کرد

کاسب‌های سرپایی در برابر ریزش قیمت دلار مقاومت می‌کنند. آن‌ها که معتقدند دولت نمی‌تواند قیمت دلار را پایین نگه دارد، دلار را ارزان می‌خرند اما به متقاضی نمی‌فروشند.

مجلس شورای اسلامی عرضه و فروش ارز خارج از واحدهای مجازی را که دولت معین کرده ممنوع کرد. صرافی‌ها در میدان فردوسی تهران به حالت نیمه‌تعطیل درآمده‌اند و کاسب‌های سرپایی هم از فروش ارز به قیمت ارزان‌تر خودداری می‌کنند. اسحاق جهانگیری، معاون اول روحانی اعلام کرده که دولت ذخایر ارزی استراتژیک کافی در اختیار دارد.

کاسب‌های سرپایی در برابر ریزش قیمت دلار مقاومت می‌کنند (عکس: آرشیو)

چهارشنبه ۱۱ مهر جلسه غیر علنی مجلس شورای اسلامی با حضور اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری اسلامی به بحران ارز اختصاص داشت. بهروز نعمتی، یکی از اعضای هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی به خبرگزاری‌های داخلی گفته است که موضوعات کلان اقتصادی و همچنین تفکیک برخی از وزارتخانه‌ها نیز به بحث گذاشته شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) نمایندگان در جلسه چهارشنبه ۱۱ مهر مجلس شورای اسلامی بانک مرکزی را موظف کردند برای پیشگیری و کنترل بازار ارز اقدامات زیر را به عمل آورد:

الف- تعیین و اعلام میزان ارز قابل نگهداری و مبادله در داخل کشور، همراه مسافر، همراه رانندگان عبوری و مواردی مانند آن.

ب- ایجاد سامانه اطلاعات مالی صرافی‌ها و رصد و ارزیابی فعالیت آنها

بر اساس مصوبه مجلس، دولت مکلف است ارز مورد نیاز اشخاص را تأمین کند. چنانچه ارز لازم را در اختیار نداشته باشد، دولت موظف است، بازارهای مبادله آزاد ارز را به گونه‌ای ایجاد نماید که تقاضای اشخاص از قبیل ارز مسافری و عبوری از روش‌های قانونی تأمین گردد.

همچنین نمایندگان مجلس تصویب کردند که عرضه و فروش ارز فقط در واحدهای مجاز قانونی است. علاوه بر این دولت حدود و مقررات استفاده از ارز را تعیین می‌کند.

از دو روز قبل تاکنون ریزش قیمت دلار در بازار ارز آغاز شده است. سایت‌های ارز و طلا قیمت دلار در روز چهاشنبه ۳ مهر را ۱۴۳۰۰ تومان اعلام کرده‌اند. هر یورو به ۱۷۳۰۰ تومان و هر پوند بریتانیا به ۱۹۵۰۰ تومان معامله می‌شود. قیمت سکه طلا هم کاهش پیدا کرده. هر سکه بهار آزادی به قیمت ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و هر سکه امامی به قیمت ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان معامله می‌شود.

خبرگزاری‌های داخلی گزارش داده‌اند که صرافان در برابر کاهش قیمت دلار مقاومت می‌کنند. خبرگزاری تسنیم نزدیک به سپاه پاسداران گزارش داده که صرافی‌های میدان فردوسی تهران به حالت نیمه‌تعطیل درآمده است.

کاسب‌های سرپایی بازار در سراسر خیابان فردوسی و میدان فردوسی می‌گویند ریزش قیمت ارز کار خود دولت است و دولت نمی‌تواند جلو افزایش قیمت دلار را بگیرد. دلال‌ها که دلار را گران خریدند، حاضر نیستند دارایی‌شان را ارزان بفروشند. برخی از کاسب‌ها هم از مردم دلار را به قیمت ارزان می‌خرند و با قیمت گران‌تر به خریدار می‌فروشند.

بانک مرکزی روز گذشته (سه‌شنبه) بانک‌های عامل را مأمور خرید ارز از مردم کرد و با انتشار اطلاعیه‌ای از مردم خواست با مراجعه به شعب ارزی بانک‌های دارای مجوز عملیات ارزی نسبت به فروش ارزهای خود به‌قیمت اعلامی اقدام کنند.

شهباز حسن‌پور نماینده سیرجان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به جلسه غیرعلنی صبح امروز گفته است که اسحاق جهانگیری، معاون اول روحانی خاطرنشان کرده که ذخایر ارزی استراتژیک کافی وجود دارد. کمال سیدعلی معاون اسبق ارزی بانک مرکزی میزان این ذخایر را ۱۰۰ میلیارد دلار تخمین زده است.

پانویس:

چند ساعت بعد از اعلام خبر منع خرید و فروش ارز محمد حسن‌نژاد عضو کمیسیون اقتصادی مجلس به خبرگزاری خانه ملت گفته است:

 «با توجه به اینکه با نظر نمایندگان مجلس بررسی لایحه اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز از دستور کار مجلس خارج شده بنابراین ممنوعیت خرید و فروش ارز خارج از صرافی‌ها که در برخی از خبرگزاری‌ها مطرح شده است، صحت ندارد.»

جلسه مجلس شورای اسلامی غیرعلنی بود.

بیشتر بخوانید:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

 • آرمان

  یعنی چه؟ کسی دلار دارد میخواهد به کس دیگری بفروشد، ممنوع است یعنی چه ؟!

 • Faryad

  اینها از صدور بمب و موشک دست بر نمیدارند. دلار بزودی پنجاه هزار تومان میشود: ولایتی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و مشاور خامنه ای شنبه ۷ مهر در سخنانش به مناسبت «هفته دفاع مقدس?!» در دانشگاه آزاد؟ گفت: «از یمنی‌ها یاد بگیریم که چگونه در برابر تهدید و تحریم مقاومت می‌کنند. به جای لباس لنگ می‌بندد! و اسلحه به دست دارند! و چند تکه نان خشک دستشان است! با پای پیاده ! و سعودی‌ها از دست این‌ها عاجز شدند.» ولایتی افزوده بود: «این‌که دشمن به دنبال آن است که ما هسته‌ای و موشکی نباشیم و در منطقه نیز بروز و ظهوری نداشه باشیم !، پاسخ ما این است که این‌جا خانه ماست !? و این‌ها حق ما هستند!!! و این‌گونه نیست که اجازه بدهیم انگلیس و آمریکا در منطقه باشند اما ایران نباشد!!.»

 • کارگر

  سخنگوی اورژانس کشور: آمار سکته پس از کاهش قیمت دلار تغییری نداشته است ▪️اردوی کار: مجتبی خالدی، سخنگوی سازمان اورژانس کشور رباره اخبار منتشر شده در فضای مجازی مبنی بر افزایش میزان سکته در پی کاهش قیمت دلار گفت: ▪️چنین چیزی وجود نداشته و میزان سکته به دلیل کاهش قیمت دلار تغییری نکرده است ▪️در دو روز گذشته میزان ماموریت‌های اورژانس و موارد تماس به خاطر سکته در کشور مانند روزهای گذشته است و هیچ تغییری نکرده است/ایلنا

 • کارگر

  دلار ۱۰ هزار و ۵۰۰ تومان ▪️در پی روند کاهشی نرخ ارز طی سه روز گذشته، امروز نیز بازار آزاد ارز بسیار شلوغ بود و مردم برای فروش ارزهای خود به بازار هجوم آورده‌اند و نرخ خرید دلار در بین دلالان رقمی بین ۱۰ تا ۱۱ هزار تومان است _ ایسنا @ordoyekar