Share

در جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی که در آن سران سه قوه نیز شرکت داشتند، علی خامنه‌ای از وضعیت بد اقتصادی مردم حرف زد، اما در همین حال گفت «مشکل غیرقابل حلی در کشور وجود ندارد».

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ـ عکس از آرشیو

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ـ عکس از آرشیو

جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی با شرکت سران سه قوه، معاون اول رئیس‌جمهور و معاون اول رئیس قوه‌ قضائیه و علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی چهارشنبه شب ۱۸ مهر به مدت دو ساعت و نیم برگزار شد.

با بدتر شدن وضعیت اقتصادی ایران، رهبر جمهوری اسلامی تیرماه سال جاری در جلسه‌ای محرمانه با سران کشور دستور داده بود تا یک «اتاق جنگ اقتصادی» تشکیل شود. بنابر بر دستور خامنه‌ای، دولت مسئولیت این «اتاق جنگ اقتصادی» یا همان «شورای هماهنگی اقتصادی» را بر عهده دارد و حسن روحانی، رئیس‌جمهور، دبیر آن را انتخاب می‌کند. دبیرخانه این نهاد نیز در وزارت اقتصاد است. خامنه‌ای گفته بود در صورت نیاز مصوبات این شورا را شخصاً تأیید خواهد کرد. این شورا تاکنون چندین جلسه برای حل بحران اقتصادی کشور برگزار کرده است.

رهبر جمهوری اسلامی در جلسه شورای هماهنگی اقتصادی گفت: «مشکلات، به‌ویژه مشکل گرانی و کاهش قدرت خرید، معیشت بخش زیادی از مردم به‌ویژه طبقات ضعیف را دچار تنگنا کرده است.»

او شورای هماهنگی اقتصادی را فراخواند تا برای حل برخی مسائلی مانند مشکلات نظام بانکی، نقدینگی، اشتغال، تورم و فرایند بودجه‌ریزی «تصمیم‌های جدی و عملیاتی» بگیرد.

بحران اقتصادی ایران با خروج آمریکا از برجام شیب تندتری پیدا کرده و ارزش ریال در برابر دلار آمریکا حدود ۴۳۰ درصد کاهش یافته است.

خروج آمریکا از برجام در ۱۸ اردیبهشت / ۲۱ آوریل سال جاری تحریم‌های جدید این کشور علیه ایران را به‌دنبال داشت. دور اول تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی از ۱۵ مرداد / ۶ اوت آغاز شد و دور دوم که بیشتر تحریم‌های نفتی را شامل می‌شود از ۴ نوامبر / ۱۳ آبان به‌ اجرا در خواهد آمد.

رهبر جمهوری اسلامی مشکلات اقتصادی را به دو بخش «چالش‌های درونی و ساختاری اقتصاد کشور» و «مسائل ناشی از تحریم‌های ظالمانه آمریکا» تقسیم کرد و از اعضای شورای هماهنگی اقتصادی خواست تا در رویارویی با هر یک از این دو بخش، «راه‌حل‌های خردمندانه‌ای» به کار ببندند و «دشمن» را ناامید کنند.

خامنه‌ای گفت: «هیچ بن‌بست و مشکل غیرقابل حلی در کشور وجود ندارد» و جمهوری اسلامی بر مشکلات درونی و تحمیلی فائق خواهد آمد.

علی خامنه‌ای ۱۲ مهرماه نیز در گردهمایی بسیجیان و رهبران سپاه پاسداران در ورزشگاه آزادی گفته بود که ایران به‌دلیل تحریم‌های آمریکا و مشکلات اقتصادی دوران حساسی را از سر می‌گذراند. او در آن‌جا نیز تأکید کرده بود که «تحریم را شکست می‌دهیم و آمریکا با شکست تحریم از ملت ایران یک سیلی دیگر باید بخورد.»

رهبر جمهوری اسلامی در ماه‌های اخیر بارها در سخنرانی‌های خود از یک سو از مشکلات معیشتی مردم سخن گفته و از سوی دیگر بر فائق آمدن بر بحران کنونی تأکید کرده است. او همزمان همه را دعوت می‌کند که در بیان مشکلات مبالغه نکنند.

علی خامنه‌ای در سخنرانی‌های اخیر خود بارها «توطئه دشمنان» را برجسته کرده اما پیش از این در ۲۲ مرداد مسبب بحران اقتصادی را نه خروج آمریکا از برجام و اعمال تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه ایران، بلکه نحوه مدیریت دولت دانسته بود.

رهبر جمهوری اسلامی تاکنون هیچ مسئولیتی در مورد اوضاع نابه‌سامان کنونی کشور برعهده نگرفته و تنها یک بار گفته است که مذاکرات برجام اشتباه بود و «بنده اشتباه کردم».

بیشتر بخوانید:

خامنه‌ای: دوران حساسی پیش رو داریم

جنبش مطالباتی و اعتراضی – پرونده روزانه

Share