Share

گذرگاه مرزی «نصیب» بین سوریه و اردن پس از سه سال بسته بودن، دوشنبه ۱۵ اکتبر / ۲۳ مهر به روی عموم مردم باز شد و رفت و آمد خودروها نیز آزاد شد. این گذرگاه در ماه ژوئیه گذشته با حملات هوایی روسیه به جنوب غربی سوریه به دست رژیم اسد افتاد. بازگشایی این گذرگاه با توافق دولت‌های اردن و سوریه انجام شد.

یک مأمور اردنی در طرف «جابر»، آن سوی گذرگاه «نصیب» در اردن

یک مأمور اردنی در طرف «جابر»، آن سوی گذرگاه «نصیب» در اردن

به‌گزارش رویترز، یک مأمور مرزی اردن اعلام کرد که گذرگاه مرزی «نصیب» ساعت ۸ صبح دوشنبه ۱۵ اکتبر / ۲۳ مهر به‌وقت محلی گشوده شد. این مأمور گفت که هنوز رفت و آمدی با خودرو صورت نگرفته اما یک نفر دیده شده که در انتظار عبور از مرز است.

خبرگزاری اردنی «پترا» بامداد دوشنبه گزارش داد که اردن و سوریه توافق کردند این گذرگاه مرزی را به روی همه بگشایند. پیش از این گفته شده بود که عبور و مرور عادی خودروها تا اعلام زمان بعدی ممنوع است.

«جابر» گذرگاه آن سوی «نصیب» در طرف اردن است. یکی از مسئولان بخش اردنی گذرگاه گفت: «ما آماده‌ایم تا افراد و کالاهای آن‌ها را بپذیریم.» او افزود: «انتظار می‌رود که در آغاز عبور و مرور کُند صورت گیرد اما در روزهای آینده عبور مسافران بیشتر خواهد شد.»

حکومت سوریه گذرگاه مرزی «نصیب» را در ماه ژوئیه، با حمایت روسیه از دست شورشیان بازپس گرفت و مخالفان مسلح را از جنوب غربی سوریه بیرون راند.

بسته شدن گذرگاه «نصیب» در سال ۲۰۱۵، مسیر حمل و نقل مهمی را برای صدها کامیونی که در روز بین ترکیه، خلیج فارس، لبنان و برعکس کالا حمل و نقل می‌کردند بست و به‌طور متوسط سالانه یک میلیارد دلار تجارت در این منطقه را کاهش داد.

از آن زمان، تنها گذرگاه مرزی که سوریه مجبور به استفاده از آن بود تنها با لبنان بوده که به هیچ‌وجه کارکردی مرزی خود را ندارد.

بازگشایی گذرگاه «نصیب» برای لبنان که زمینی از طریق سوریه به کشورهای دیگر متصل می‌شود نیز اهمیت دارد زیرا مرزهای دیگر آن با اسرائیل است که با این کشور هم رابطه‌ای ندارد.

تلویزیونی دولتی سوریه تصاویری نمایش داد که در طرف سوری گذرگاه عملاً خلوت بود و تنها چند خودرو در آن دیده می‌شد. سانا، خبرگزاری دولتی سوریه گفته است که تدارکات برای گشودن گذرگاه تکمیل شده است.

خبرگزاری «پترا» روز دوشنبه نوشت: «یک شهروند اردنی می‌تواند با اتومبیل خود یا به‌عنوان مسافر عادی به سوریه سفر کند. بر اساس قرارداد اردن و سوریه، محموله‌های اردنی نیز مجاز خواهند بود که [از این گذرگاه] به سوریه فرستاده شوند.»

این خبرگزاری افزوده است که سوری‌هایی که می‌خواهند وارد خاک اردن شوند باید از طرف مأموران اردنی مورد بازرسی امنیتی قرار گیرند.

بیشتر بخوانید:

پناهجویان سوری بعد از بازگشت به کشورشان بازداشت می‌شوند

Share